וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צפייה בחדשות מגדילה את הסיכון לסבול מלחץ דם גבוה

עודכן לאחרונה: 21.6.2021 / 10:23

חוקרים מאוניברסיטת חיפה גילו שלצעירים בקבוצת הסיכון ללחץ דם גבוה, יש יותר סיכוי לפתח את המחלה בגיל מבוגר אם הם נחשפים באופן תדיר לתכנים או מראות שמגבירים אצלם סטרס ותגובות רגשיות, כמו למשל דיווחים קשים בחדשות

האם צפייה בחדשות יכולה להשפיע על אנשים בריאים לפתח לחץ דם גבוה? מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ופורסם בכתב העת Journal of Hypertension מצא עדויות לכך שחשיפה של אנשים צעירים ובריאים בעלי מדדי לחץ דם מעט גבוהים מהנורמה למראות לא נעימים, כמו צפייה בתמונות הרס או אנשים מתים, גורמת לשינויים קיצוניים בלחץ הדם, שעלולים להשפיע על התפתחות מחלת יתר לחץ דם בגיל מאוחר יותר.

"ממצאי המחקר מעידים על כך שייתכן שישנם אנשים שנחשבים בריאים מבחינת מדדי לחץ דם בגיל צעיר, אבל הם למעשה נמצאים בקבוצת סיכון. למרות שלחץ דם בגיל מבוגר מהווה גורם סיכון משמעותי למוות מוקדם, אין כמעט בדיקות בגילאים צעירים על מנת לזהות גורמים שיכולים לגרום לנו לפתח את המחלה", אמרה פרופ' הדס אוקון-זינגר, ראש החוג למדע הקוגניציה באוניברסיטת חיפה ואחת מעורכות המחקר.

אישה מודדת לחץ דם. ShutterStock
צעירים עם מדדי לחץ דם תקינים עשויים למעשה להיות בקבוצת הסיכון. אישה מודדת לחץ דם/ShutterStock

כיום, בחברה המערבית, כמחצית מהאוכלוסייה מעל גיל 55 סובלת מלחץ דם גבוה, שמהווה גורם סיכון עיקרי למוות מוקדם. יתר לחץ דם עשוי להוביל להתקפי לב, שבץ מוחי ודמנציה. לדברי החוקרים, למרות מצב זה, יש מעט מאוד מחקר וידע לגבי גורמי סיכון בקרב צעירים ובריאים שעלולים להוביל למחלת יתר לחץ דם בגיל מבוגר.

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרות ד"ר אביגיל וינר ופרופ' אוקון-זינגר מבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה יחד עם ד"ר פבל גולדשטיין מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה וד"ר קרן דואניס-ברק מהמרכז הרפואי אסף הרופא, לבדוק את השפעתם של גירויים מוטוריים וגירויים רגשיים על מצב לחץ הדם של אנשים צעירים ובריאים שמדדי לחץ הדם שלהם במנוחה מצביעים על היותם בסיכון לפתח יתר לחץ דם בהמשך החיים.

עוד בוואלה!

האם קיים קשר בין קורונה למחלה דמויית אלצהיימר?

לכתבה המלאה

במחקר השתתפו 107 נחקרים בגילאים 20-30, מחציתם בעלי לחץ דם תקין במנוחה ומחציתם בעלי לחץ דם מעט גבוה מהנורמה - אולם כזה הנחשב כיום כתקין. "למעשה מדובר באנשים שמדדי לחץ הדם שלהם במנוחה נחשבים תקינים על פי הנורמות המקובלות כיום. עם זאת, מבדיקות לחץ הדם שביצענו להם במנוחה זיהינו שמדדי לחץ הדם שלהם נמצאו ברמה הגבוהה של הנורמה", אמרו החוקרות.

יונית לוי, חדשות 12. קשת 12, צילום מסך
נאמר זאת כך, יונית - הממצאים לא מעודדים. יונית לוי/צילום מסך, קשת 12

הנבדקים קיבלו שתי משימות בהן השתתפו 50 ו-57 נבדקים בהתאמה: האחת מוטורית - לחיצה על מכשיר קפיצי לתרגול כף היד, השנייה רגשית - התבוננות פאסיבית בתמונות לא נעימות כגון: גופות של אנשים, תאונות שונות, בעלי חיים מאיימים. החוקרים בדקו את לחץ הדם בטכניקה חדשנית, המאפשרת מדידה רציפה של לחץ הדם בעזרת התקן המולבש על האצבע בכף היד ועל ידי ניתוח שפיתחו המאפשר בחינה של תגובת לחץ הדם באופן רציף.

תגובה קיצונית לאירועים רגשיים

מתוצאות המחקר עולה, כי האנשים בקבוצת הסיכון הראו תגובות קיצוניות במדדי לחץ הדם הן במטלה המוטורית והן במטלה הרגשית - בהשוואה לנבדקים בעלי לחץ דם תקין. "ייתכן שהממצאים שלנו מלמדים על כך שאנשים שנמצאים בקבוצת סיכון לפתח מחלת יתר לחץ דם בגיל מבוגר, מגיבים כל הזמן באופן קיצוני יותר כאשר נחשפים לאירועים רגשיים - כולל כאלה שאנחנו נתקלים בהם ביום-יום, אפילו כמו למשל צפייה בחדשות. אם כך המצב, סיוע בוויסות הרגשי עשוי למנוע את התפתחות המחלה בקרב אנשים אלה", אמרה ד"ר וינר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully