וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"פתאום הבנתי שמשהו ממש לא בסדר, זה כמעט היה מאוחר מדי"

עודכן לאחרונה: 14.11.2021 / 11:15

כ-40 אחוזים ממקרי סוכרת נעורים מאובחנים רק כשהילדים מגיעים למצב של חמצת שעלול להיות מסכן חיים ולגרום לנזק בלתי הפיך. בדיקה חדשה שפותחה בביה"ח שניידר לרפואת ילדים תנסה למנוע זאת בעזרת אבחון מוקדם

מחקר פורץ דרך שיוצא ממרכז שניידר לרפואת ילדים מגלה כי באמצעות בדיקת דם רגילה מהאצבע ניתן לנבא ב-85 אחוזים התפתחות עתידית של סוכרת נעורים (סוכרת מסוג 1) בקרב תינוקות בגילאי תשעה חודשים עד שנה וחצי. חשיבותו של גילוי זה היא באפשרות למנוע אבחון של המחלה בשלב מסוכן (מצב של חמצת מטאבולית). בנוסף, בימים אלו הוגשה ל-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקני) בקשה לאישור תרופה שמעכבת את התפרצות הסוכרת, ובכך יכולה להעניק למי שהתגלו כנשאים איכות חיים לזמן נוסף.

כשהאבחנה של הסוכרת מגיעה בעקבות מצב חמור ומסכן חיים, זה יכול להיחוות כאירוע טראומטי של ממש עבור המשפחה וכן עבור המטופלים הצעירים. כמו במקרה של זיו קמר בת ה-8 מכפר סבא, שאובחנה כסוכרתית בתחילת אפריל השנה, לאחר שמוקד הילדים של מכבי הפנה אותה למיון בשניידר.

אמה רונה מספרת שזה קרה אחרי כמה ימים בהם זיו לא חשה בטוב, הקיאה, סבלה מחולשה וכאבי בטן. היא גם הפסיקה לאכול, אבל כל הזמן ביקשה לשתות. רונה בתחילה לא ייחסה לכך חשיבות רבה, אבל זיו המשיכה להתדרדר והפכה לילדה לא מתפקדת.

זיו קמר בת ה-8, אובחנה השנה עם סוכרת נעורים. באדיבות המצולמים
הרופא אמר לי: 'אני מצטער לבשר לך שיש לילדה סוכרת, סעי עכשיו לבית החולים'. זיו קמר בת ה-8/באדיבות המצולמים

מאוחר, כמעט מדי

תסמיניה של זיו עוררו אצל הוריה חשד לקורונה והם לקחו אותה להיבדק. לאחר שהגיעה תוצאה שלילית והמצב רק הלך והחמיר, רופא הילדים ייעץ להוריה של זיו לקחת אותה למוקד. בהגיעם למוקד, האחות שקלה את זיו והמשקל שהופיע היה נמוך משמעותית מהשקילה האחרונה שנעשתה לה בבית הספר לפני חצי שנה. "באותו הרגע זה הכה בי, הבנתי שמשהו ממש לא בסדר, ואז האחות עשתה לזיו בדיקת דם דרך האצבע שהראתה רמת סוכר של 350. הרופא אמר לי: 'אני מצטער לבשר לך שיש לילדה סוכרת, סעי עכשיו לבית החולים'. הייתי בהלם ונזכרתי שזיו לאחרונה קמה הרבה לשירותים באמצע הלילה. פתאום עשיתי אחד ועוד אחד, רק שזה היה כבר מאוחר, כמעט מדי", רונה משחזרת בכאב.

בהגיעם לשניידר, זיו המשיכה להקיא ורמת הסוכר כבר עלתה ל-470 עם רמה חריגה של חמצת. הרופאים במיון ניסו לאזן את זיו ללא הצלחה, ורק לאחר כמה שעות במהלכן היא הועברה לטיפול נמרץ, החל מצבה להשתפר. אחד הרופאים שטיפל בזיו הסביר לרונה שמצב החמצת בו היא מצויה עלול לגרום לה לבצקת במוח. "באותו הרגע כמעט התעלפתי. אז התחלתי להבין כמה המצב חמור באמת ורק רציתי שתצא מסכנת חיים. הסבירו לי שהחמצת הגיעה כתוצאה מהחמרה בסוכרת שכנראה היא סוחבת איתה כבר תקופה. זיו הייתה במצב ממש קשה פיזית ונפשית, היא צעקה כל הזמן ובכתה. זה היה מחזה נוראי. אלו היו השעות המפחידות בחיי", מספרת האם.

עוד בוואלה!

הלכתי להלוויה עצובה, ומצאתי את עצמי בתוך החייאה מצמררת

לכתבה המלאה

"איך אפשר לחשוב על תינוקת שמקבלת זריקות אינסולין?"

תהל בת השנה מפתח תקווה מציינת בימים אלו שלושה חודשים מאז אובחנה כ'מתוקה'. בגיל 9 חודשים בלבד, הגיעה לטיפול נמרץ שניידר במצב קשה מאוד, זאת לאחר שאמה שרית הבחינה שהתינוקת מכחילה ו'הטיסה' אותה לחדר מיון. שרית מספרת על מספר ימים בהם תהל הייתה לא רגועה והייתה מצויה באי שקט ניכר לעין, הרבתה לבכות, הקיאה וגם שתתה המון מים. "כשתינוקת עושה המון פיפי וממלאת טיטולים, קשה לחשוב שהמקור בבעיה גופנית. הגעתי למצב של להחליף לה טיטול כל רבע שעה, זה לא באמת נורמלי, אבל כשאתה בתוך זה, הדבר האחרון שאתה מתאר לעצמך זה זה".

בבוקר האבחון תהל הקטנה לא הפסיקה לבכות ושרית שהייתה חסרת אונים ניסתה להרגיע ולהרדים, נתנה לה נורופן ושמה אותה במיטה. בתושייתה האחרונה המשיכה תהל, למרבה מזל, לבכות ורק בזכות זה, הבינה שרית שמשהו ממש לא בסדר. כשהרימה אותה ממיטתה הבחינה בשינוי בצבע הפנים, מה שמיד הדליק נורה אדומה בוהקת ושלח אותן לבית החולים. עם הגעתן לחדר המיון, נלקחו מיידית בדיקות סוכר שקבעו שמדובר בסוכרת. רמות הסוכר של תהל באבחנה השתוללו ועמדו על 800. גופה הקטן של תהל נלחם, כשמערכותיה היו על סף קריסה. היא הובאה בדחיפות לטיפול נמרץ, שם חוברה למכשירים מצילי חיים וקיבלה זריקת אינסולין ראשונה.

תהל, תינוקת שאובחנה עם סוכרת נעורים, ואמה - שרית. באדיבות המצולמים
"לראות אותה כזו קטנה מחוברת למכשירים, חסרת אונים, זה הסיוט הכי גדול שאפילו לא יכולתי לחשוב עליו". תהל ואמה שרית/באדיבות המצולמים
"השכיחות של סוכרת נעורים בילדים בני פחות מחמש עלתה דרמטית בשנים האחרונות". פרופ' משה פיליפ

"תינוקת בת 9 חודשים שמקבלת זריקות אינסולין, זה דבר שאי אפשר לחשוב עליו. לראות אותה כזו קטנה מחוברת למכשירים, חסרת אונים, זה הסיוט הכי גדול שאפילו לא יכולתי לחשוב עליו. בגיל כזה לדבר על מה מותר ואסור לתת לה, כשהיא ניזונה אך ורק מפורמולת חלב זה הזוי ובלתי נתפס. אנחנו עדיין בהסתגלות למצב החדש הזה ואני לא מפסיקה לחשוב איך זה נחת עלינו ככה פתאום לילדה כל כך קטנה? איך זה שלא ידענו כלום בהריון? הרבה שאלות ותמונות קשות מבית החולים, זה משהו שכנראה ימשיך ללוות אותנו, לפחות לתקופה הקרובה".

"השכיחות של סוכרת מסוג 1 עלתה באופן דרמטי בשני העשורים האחרונים, במיוחד בילדים צעירים בני פחות מחמש שנים. למחלה אין ריפוי והחולים בה מטופלים באינסולין כל חייהם", מסביר פרופ' משה פיליפ, מנהל המכון לסוכרת ואנדוקרינולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית. סוכרת נעורים היא מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את התאים שמייצרים אינסולין בלבלב. בשל החוסר באינסולין עולים ערכי הסוכר ונגרמת המחלה.

כ-30-40 אחוזים מהמקרים החדשים מאובחנים במצב של חמצת מטבולית סוכרתית, מצב מסכן חיים, שיש לו לעיתים גם השפעות ארוכות טווח. בשנים האחרונות מתחדדת ההבנה שאבחון סוכרת מסוג נעורים בשלב מוקדם, יאפשר מניעה של אירועי חמצת מטבולית סוכרתית בנוסף לפתיחת אפשרויות להבנת המחלה ואולי אף לטיפול מוקדם שימנע את הופעתה.

תהל, תינוקת בת שנה שאובחנה בגיל 9 חודשים כחולה בסוכרת נעורים. באדיבות המצולמים
היא לא הפסיקה לבכות, ובזכות זה ניצלו חייה. תהל הפעוטה/באדיבות המצולמים

לדברי פרופ' פיליפ, אבחון מוקדם של המחלה אפשרי על ידי איתור מוקדם של נוגדנים כנגד הלבלב. "ל-80 אחוזים מהילדים המאובחנים עם סוכרת בשלב כלשהו, יש שני נוגדנים או יותר כנגד הלבלב והם בעלי סיכוי גבוה (85%) לפתח את המחלה. הנוגדנים הגורמים לסוכרת מתפתחים בדרך כלל בגילאי שנה-שנתיים, ועל כן החשיבות לביצוע הבדיקה בגילאים אלו".

הוא הוסיף כי בדיקה סרולוגית לנוגדנים כנגד הלבלב, תזהה ילדים בסיכון לפתח סוכרת, תמנע אירועי חמצת מטבולית סוכרתית מסכני-חיים, תאפשר הדרכה של משפחות הילדים הנמצאים בסיכון לפתח את המחלה, ותסייע בהבנת המחלה ובפיתוח טיפולים שיאפשרו את מניעתה וריפויה. "בילדים אלו אחוז החמצת המטבולית הסוכרתית באבחון המחלה צפוי לרדת אל מתחת לחמישה אחוזים. בעתיד הלא רחוק, כך אנו מקווים, נוכל לדחות או למנוע את הופעת הסוכרת בקבוצת ילדים זו", אמר פרופ' פיליפ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully