וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם חלימה בהקיץ היא סוג של הפרעה נפשית?

עודכן לאחרונה: 25.5.2022 / 11:49

אנשים ששוקעים במשך שעות בחלומות בהקיץ מאוד מפורטים ומציאותיים, נחשבים היום כמי שסובלים מהפרעת קשב וריכוז. חוקרת ישראלית אחת מבקשת לשנות את זה - כדי להקל על חייהם

חלימה בהקיץ נתפסת כזמן מרגיע, כמעט קסום, שמזמן רעיונות טובים ופנטזיות נעימות. אבל יש לא מעט אנשים ששוקעים בחלומות האלה במשך שעות ארוכות, מה שעלול להשפיע על התפקוד שלהם ועל הקשרים החברתיים שהם מנהלים. אנשים אלה נתפסים היום כמי שסובלים מהפרעת קשב וריכוז, אבל האמת היא שהמצב שלהם שונה - ומורכב יותר.

חלימה בהקיץ חריגה (Maladaptive Daydreaming) היא מצב בו אנשים גולשים לתוך חלומות בהקיץ מאוד מפורטים ומציאותיים שיכולים להימשך שעות, במחיר של תפקוד רגיל, יצירת קשרים בעולם האמיתי, יכולת להפנות קשב למטלות והגשמת מטרות חיים. ד"ר נירית סופר-דודק מהמעבדה לתודעה ופסיכופתולוגיה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומבכירות המומחים לנושא בעולם, סבורה כי בלא מעט מקרים, ההגדרה "חלימה בהקיץ חריגה" עשויה להיות אבחנה טובה יותר מאשר הפרעת קשב וריכוז.

אמנם היא עדיין לא הוכרה כתסמונת פסיכיאטרית רשמית, אך ד"ר סופר-דודק מקדמת את המודעות להגדרה "חלימה בהקיץ חריגה", במטרה להכניסה למהדורה הבאה של המדריך להפרעות נפשיות (DSM 6) כאבחנה שיש לחקור אותה יותר. ממצאי המחקר ממעבדתה, בשיתוף אוניברסיטת חיפה, פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Clinical Psychology.

נערה עצובה. ShutterStock
חלק מהאנשים מתמכרים לחלומות בהקיץ הדמיוניים שלהם. נערה חולמת בהקיץ/ShutterStock

"חלק מהאנשים שמתמכרים לחלומות בהקיץ הדמיוניים שלהם חווים קושי רב בריכוז ומיקוד תשומת הלב שלהם במשימות לימודיות ותעסוקתיות", אמרה ד"ר סופר-דודק. היא הוסיפה כי אנשים אלה מגלים לא פעם כי אבחון בהפרעת קשב וריכוז לצד תוכנית הטיפול שלאחר מכן, לא עוזר להם בהכרח. "סיווג רשמי של 'חלימה בהקיץ חריגה' כהפרעה נפשית יאפשר לקלינאים לסייע טוב יותר לרבים מהמטופלים שלהם", הסבירה.

עוד בוואלה!

מה באמת קורה במוח כשאתם חולמים בהקיץ?

לכתבה המלאה

דיכאון, בדידות והערכה עצמית נמוכה

מחקרים קודמים מצאו אחוזים גבוהים של הפרעת קשב וריכוז אצל אלו שזיהו את עצמם כסובלים מחלימה בהקיץ חריגה, ובכך העלו את השאלה האם האבחון החדש באמת נפרד מהפרעות קשב וריכוז. במחקר הנוכחי, הדוקטורנטית ניצן תיאודור-כץ, יחד עם ד"ר סופר-דודק ועמיתיהן מאוניברסיטת חיפה, בדקו 83 מבוגרים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז. משתתפים שעברו את ציון הסף של המחקר עבור חשד לחלימה בהקיץ חריגה, כחצי מתוך סך הנבדקים, הוזמנו להשתתף בראיון אבחון מובנה.

נמצא כי כ-20 אחוזים מתוך מדגם המחקר עמדו בקריטריונים לחלימה בהקיץ חריגה, שיש לה מאפיינים קליניים ייחודיים, בעוד שכ-80 אחוזים סבלו רק מהפרעת קשב וריכוז, עם חלימה בהקיץ נורמטיבית.

בקרב תת-הקבוצה שסבלה גם מחלימה בהקיץ חריגה, נצפו שיעורים גבוהים משמעותית של דיכאון, בדידות והערכה עצמית נמוכה, בהשוואה לאלו עם הפרעת קשב וריכוז שלא עמדו בקריטריונים לחלימה בהקיץ חריגה, וזאת למרות ששתי הקבוצות לא נבדלו בחומרת הפרעת הקשב שלהם.

"הממצאים שלנו מצביעים על כך שקיימת תת-קבוצה של מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז שאולי תפיק תועלת רבה יותר מאבחון כ'חלימה בהקיץ חריגה'. נראה כי הפרעת הקשב היא רק חלק קטן מתוך בעיה כללית יותר שיש להם", סיכמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully