איכס: מה חי לנו מתחת לציפורניים?

גם אם אתם שוטפים ידיים בקפידה, מתחת לציפורניים שלכם יש עולם שלם של חיידקים. ד"ר עידן גורן מספר על האורחים המטרידים, ומסביר אצל מי מאיתנו יש הכי הרבה חיידקים מסוכנים

  • ציפורניים
  • חיידקים
זה רק נראה נקי. ציפורניים מטופחות (צילום: ShutterStock)

כולם יודעים עד כמה חשובה שטיפת ידיים בסבון להיגיינה האישית ולמניעה של העברת מחלות, אבל כמה פעמים יוצא לכם לעצור לרגע ולחשוב על היצורים הקטנים שחיים מתחת לציפורניים שלכם? מתחת לציפורניים יש כמות רבה של חיידקים שהם ברובם חלק בלתי נפרד מהחיידקים שחיים דרך קבע על גבי הגוף, אולם חלק מהם עלולים להיות מסוכנים.

עוד בנושא:
מייבש ידיים חשמלי מפיץ פי 1,300 יותר חיידקים ממגבות נייר
המגבות שלכם מלאות בחיידקים
איך נפטרים מפטריות בציפורניים?

במחקר שערכו מדענים בריטים מאוניברסיטת Birmingham's Aston נבדקו גזרי ציפורניים של 100 גברים ונשים. החוקרים מצאו חיידקים מזיקים אצל רבע מהגברים ואצל 15 אחוזים מהנשים. גורמי הסיכון העיקריים לחיידקים מזיקים תחת הציפורניים כללו היגיינה ירודה לאחר הליכה לשירותים, החלפת חיתולים, וגידול בעלי חיים. גם ציפורניים מלאכותיות נמצאו כקרקע פורייה מאוד לחיידקים, מכיוון שהן אוצרות תחתן הרבה יותר חיידקים ביחס לציפורניים רגילות.

עוד באותו נושא

מה הציפורניים אומרות על הבריאות שלכם?

לכתבה המלאה
בציפורניים של רופאים יש יותר חיידקים (צילום: ShutterStock)

לא רק הרגלי ההיגיינה שלנו משפיעים על כמות החיידקים מתחת הציפורניים ועל מידת המסוכנות שלהם, אלא גם חשיפה תעסוקתית. כך למשל, אנשים שבמסגרת עבודתם באים במגע עם בשר נא (כמו קצבים) נמצאים בסיכון גבוה יותר.

גם עובדי בתי חולים נמצאים בסיכון לנשיאת חיידקים קטלניים מתחת לציפורניים. החיידקים שעלולים לעבור בין מטופלים בבתי חולים על גבי הידיים ותחת הציפורניים הם בעיה אמיתית, ולא בכדי מאמצים רבים נעשים על מנת להשריש את ההרגל של חיטוי הידיים באלכוהול במעבר בין מטופל למשנהו.

הפרדוקס של כוססי הציפורניים

אנשים שכוססים ציפורניים עלולים לסבול מזיהומים שמקורם בחיידקים שנמצאים מתחת לציפורניים, בשל המגע התכוף של הציפורניים עם חלל הפה. עם זאת, באופן פרדוקסלי, לאנשים שכוססים ציפורניים יש ציפורניים קצרות שגורמות לכך שפחות חיידקים מצטברים תחתן. גם ההנחה שיהיו שם יותר חיידקים בגללה המגע עם פיות מלאי רוק, לא אומתה. מחקר אמריקאי משנת 2007 גילה כי בעוד שכוססי ציפורניים ניזונים מכמות אסטרונומית של חיידקים, דווקא מתחת לציפורניים הקצרות שלהם נמצאו פחות חיידקים משאר הנבדקים.

לא תאמינו כמה חיידקים יש על הידיים של הילדים שלכם (צילום: צילום מסך, Tasha Sturm)

כדי להימנע מחיידקים מתחת לציפורניים יש לשמור על היגיינה, לקצוץ את הציפורניים לפי הצורך ולנקות תחתן. אצל ילדים קטנים יש חשיבות מיוחדת לשמירה על ציפורניים קצרות - הידיים שלהם מלאות בחיידקים והם תמיד מגרדים עקיצות או פצעים וחבולות. בזמן הגרד יכולים לעבור חיידקים מהציפורניים לאזור המגורה ולהתפשט ולהפוך לזיהום ברקמות הרכות.

ציפורנים לא קצוצות גם מסוכנות במקרה שהילד או מישהו מהקרובים לו סובל מתולעים, שכן הביצים מסתתרות מתחת לציפורניים ובמגע מועברות חזרה לפה או לאדם אחר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully