וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדאיג: ספירת הזרע של גברים ירדה ב-50% ב-50 השנים האחרונות

עודכן לאחרונה: 15.11.2022 / 12:50

מחקר חדש של האוניברסיטה העברית מגלה כי ספירת הזרע של גברים ירדה דרמטית. האם צריך לשקול הקפאת זרע לגברים צעירים, ממש כמו שמציעים הקפאת ביציות לנשים? הנה כל הפרטים

פרופ חגי לוין מחקר ספירת זרע/האוניברסיטה העברית

כבר כמה שנים שחוקרים ברחבי העולם, וגם כאן בישראל, מזהירים כי ספירת הזרע של גברים נמצאת בירידה, אולם כעת מחקר חדש מגלה כי המצב חמור יותר מכפי שניתן היה להעריך. מחקר חדש של האוניברסיטה העברית, שפורסם היום (שלישי) בכתב העת המדעי Human Reproduction Update, מגלה כי ספירת הזרע של גברים ירדה ב-50 אחוזים ב-50 השנים האחרונות. לפי נתוני המחקר, נראה כי ייתכן שכבר צריך לשקול הקפאת זרע לגברים צעירים, ממש כמו שמציעים הקפאת ביציות לנשים.

בשנת 2017, מחקר קודם של אותה קבוצת חוקרים מצא ירידה של 50 אחוזים בספירת הזרע של גברים מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה, בין השנים 1973-2011. במחקר החדש החוקרים עדכנו את מאגר הנתונים כך שהתאפשרה בדיקת המגמות גם עבור גברים מאפריקה, אמריקה הלטינית ואסיה - כולל גברים בישראל.

ספירת זרע היא לא רק מדד חשוב ומרכזי לפוריות הגבר, אלא גם נתון שעשוי להעיד גם על בריאותו - ספירת זרע נמוכה עלולה לנבא עלייה בסיכון לתחלואה ולתמותה בקרב גברים.

מגמת הירידה בספירת הזרע הולכת ומתחזקת

מטרת המחקר, שהוביל פרופ' חגי לוין מבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה, הייתה לזהות מגמות עדכניות בספירת הזרע בקרב גברים בכל העולם. המחקר סקר באופן שיטתי למעלה מ-10,000 פרסומים מדעיים שבחנו איכות זרע בין השנים 1973-2018, ולאחר סינון לפי הפרוטוקול נכללו במחקר נתונים מ-223 מחקרים מ-53 מדינות שונות. החוקרים בחנו את מגמות איכות הזרע בכל התקופה ובתקופה שלאחר שנת 2000, תוך התמקדות במחקרים בקרב אוכלוסייה כללית, שלא נבחרה על בסיס פוריות או אי-פוריות

המחקר הראה כי קיימת ירידה של כ-50 אחוזים בריכוז ובספירת הזרע הכוללת בקרב גברים בעולם משנת 1973 ועד 2018. בקרב האוכלוסייה הכללית בכלל העולם, נצפתה ירידה של 52 אחוזים בריכוז הזרע וירידה של 62 אחוזים בספירת הזרע הכוללת, לאורך כל תקופת המחקר. הירידה הבולטת ביותר נרשמה בקרב קבוצת הגברים ממדינות אירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה, אך נרשמה ירידה גם בקרב גברים ממדינות אפריקה, אמריקה הלטינית ואסיה. בנוסף, השוואת הנתונים מלפני שנת 2000 ואחריה הראתה שמגמת הירידה בספירת הזרע מתחזקת לאורך השנים.

עוד בוואלה!

המאכל הזה יכול לחזק את הזרע שלכם תוך 3 חודשים

לכתבה המלאה

"החשודים העיקריים הם התחממות הגלובלית וזיהום אוויר"

הסיבות לירידה באיכות הזרע לא נבדקו במחקר, אך במחקרים קודמים נמצא כי ספירות זרע נמוכות קשורות בנתונים סביבתיים ובאורח החיים המודרני. "כיוון שאנחנו רואים ירידה באיכות הזרע שהולכת ומחמירה עם השנים, קרוב לוודאי שלעולם המשתנה סביבנו יש השפעה על כך", אומר פרופ' לוין. "החשודים העיקריים הם התחממות הגלובלית וזיהום אוויר, אבל גם חשיפה לחומרים כימיים ועישון טרם הלידה, וחשיפה לחומרי הדברה, עישון, לחץ נפשי ותזונה לקויה בחיים הבוגרים".

"לאור החשיבות הרבה של ספירת הזרע לפוריות הגבר ובריאות האדם", הוסיף פרופ' לוין, "מחקר זה מהווה קריאת השכמה לחוקרים, לקובעי מדיניות, לרשויות הבריאות ולציבור ברחבי העולם ובישראל, שמחייבת התייחסות ונקיטת פעולות לתיקון המצב הקיים. יש לחקור את הסיבות לירידה החדה והמתמשכת בספירת הזרע, על מנת שנוכל למנוע את המשך ההתדרדרות בשנים הבאות. יכול להיות שהגענו לעת בה נצטרך להציע אפשרות לשימור זרע איכותי בהקפאה בקרב גברים צעירים, על מנת להבטיח את הפוריות גם בעתיד - ממש כמו הקפאת ביציות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully