וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כמה שעות ביום מבלים הורים ישראלים עם ילדיהם?

איך נראים יחסי הורים-ילדים בישראל של 2021? לא מבלים הרבה זמן משותף, אבל עוקבים אחרי הילדים באמצעים דיגיטליים כדי לדעת איפה הם נמצאים בכל רגע, ולא חושבים שבית הספר הוא מקום בטוח עבורם. סקר מיוחד ליום הילד הבינלאומי חושף תמונה מורכבת

בסוף השבוע הזה מציינים ברחבי העולם את יום הילד הבינלאומי, ולקראתו מתפרסם סקר דעת קהל שערך מכון אדלר באמצעות חברת IPANEL, במטרה לבדוק את מידת המעורבות ההורים בישראל בחיי ילדיהם, עד כמה ההורים מודאגים לגבי הילדים שלהם, ומהן הסוגיות המרכזיות שמעסיקות את כלל ההורים בישראל.

מהסקר עולה כי ל-92 אחוזים מהנשאלים חשוב לדעת איפה הילד שלהם נמצא בכל רגע, ו-37 אחוזים מהם אפילו משתמשים בעזרים דיגיטליים כדי לדעת היכן הילד נמצא בכל רגע נתון, לקבל התראות על מיקומו ולעיתים ללמוד גם את ההיסטוריה המדויקת של תנועות הילד על מנת לדעת לאן הוא הולך ואיפה הוא נמצא.

מאידך, הורים מבלים פחות ופחות עם הילדים כאשר רוב שעות היממה הילד לא נמצא בפיקוח הורי. מסקר מכון אדלר עולה כי רבע מהמשיבים מבלים פחות משעתיים ביום עם הילדים. נראה כי זו אחת הסיבות המשמעותיות לכך שהורים רבים מודאגים יותר ומבקשים לדעת היכן הילד נמצא בכל רגע נתון.

ילדה משחקת בסמארטפון. ShutterStock
לא נמצאים איתם פיזית, אבל עוקבים אחריהם מרחוק. ילדה עם סמארטפון/ShutterStock

מעבר למרחב הפיזי, ידוע שהילדים מבלים את רוב שעות הפנאי ברשת הווירטואלית וחשופים לתכנים שלרוב לא עוברים סינון ובקרה. כמחצית מהמשיבים בסקר (49 אחוזים), חושבים שצריך לאפשר לילדים לפתוח חשבון ברשתות החברתיות מגיל 16 ומעלה. בעוד שהמציאות מלמדת שילדים נמצאים ברשתות החברתיות כבר בגיל הרבה יותר צעיר.

אחד מתוך שלושה מהמשיבים נמצאים בבקרה על הרשת החברתית של הילד או הילדה שלהם באופן אקטיבי ו-30 אחוזים מהם השיבו כי עושים זאת במידה רבה ובאופן קבוע

עוד בוואלה!

עוקבים אחר הילדים באפליקציה? אתם לא לבד

לכתבה המלאה

מי אחראי פה על חינוך מיני?

הנוכחות של הילדים והילדות ברשתות החברתיות חושפת אותם גם למגוון של תכנים שלא תמיד מותאמים לגילם, מה שמעלה סוגייה נוספת - שיח על מיניות. מהסקר עולה כי 60 אחוזים מההורים חושבים שצריך לדבר עם הילדים על מיניות בגיל ההתבגרות (12-18). 30 אחוזים מהמשיבים חושבים שכדאי לדבר עם הילדים על מיניות עוד לפני גיל 10.

רוב ההורים (כ-70 אחוזים) מאמינים שהם אלה שצריכים להיות המחנכים העיקריים של ילדיהם בנושא מיניות, ורק 16 אחוזים מההורים ענו שמטלה זו היא באחריות מערכת החינוך. 8 אחוזים חושבים שמי שצריך להיות המחנך העיקרי של הילדים למיניות הם בכלל אנשי מקצוע מוסמכים בנושא.

21% מההורים לא יודעים אם ילדם עובר חרם

פגיעה במרחב הווירטואלי היא לעיתים המשך ישיר של פגיעה במרחב הפיזי. מהסקר עולה נתון מדאיג - 21 אחוזים מההורים כלל לא יודעים האם ילדם עבר או עובר חרם בבית הספר. נראה כי ישנו ניתוק בין הרצון של ההורים להיות מחוברים למה שעובר על הילד, לבין המציאות הלכה למעשה. כאשר כמעט רבע מההורים לא מחוברים למצב החברתי של ילדם.

באופן כללי, כמחצית מהמשיבים (53 אחוזים) חושבים שבית הספר הוא מקום בטוח עבור ילדיהם, בעוד שקרוב ל-30 אחוזים חושבים שבית הספר הוא לא מקום בטוח.17 אחוזים מהמשיבים השיבו שהם לא יודעים אם בית הספר הוא מקום בטוח עבור ילדיהם.

בשאלת האחריות על חינוך הילדים, 80 אחוזים מהמשיבים ענו שרוב האחריות החינוכית מוטלת על ההורים, ורק 13 אחוזים השיבו שרוב האחריות היא על מערכת החינוך - באופן כמעט גורף ההורים סומכים יותר על עצמם מאשר על מערכת החינוך בכל הנוגע לחינוך.

ילדים מתכוננים לחזרה ללימודים, פתח תקווה, 22 באוגוסט 2021. ראובן קסטרו
כמעט שליש מההורים לא חושבים שביה"ס הוא מקום בטוח לילדיהם. ילדים הולכים לבי"ס/ראובן קסטרו

"קצב השינויים המסחרר שפרץ לחיינו משפיע מאד על מערכת היחסים בין הורים לילדיהם. לא כל הורה מוצא תמיד את המשאבים האישיים הנחוצים להתמודדות הורית ואישית. רבים הנתקלים בקושי, פונים לעזרה של המכון ושל מומחים מתחום המשפחה ויש גידול משמעותי בפניות להדרכה וטיפול", אמרה מנכ"לית מכון אדלר ליאן סלע.

לדבריה, בקצב החיים החדש, הורים מבלים פחות עם הילדים ולכן גם מודאגים יותר ומנסים לפקח ולהיות בבקרה - גם על העולם הווירטואלי בו הילדים משוטטים וגם בעולם הפיזי - באמצעות עזרים דיגיטליים כאלה ואחרים. "הרשתות החברתיות הפכו למרחב מרכזי ומשמעותי בחיי הילדים, כאשר יש חשיבות גדולה לנוכחות ההורים על ידי היכרות עם מרחבי הרשת של הילדים, השגחה, הכוונה ושיח מתמשך. הסקר ממחיש בצורה הבולטת ביותר שעבודה רבה לפנינו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully