וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תמצאו מישהו בגיל שלכם: הצעד הפשוט שיפחית תמותה מקורונה

מודל מתמטי שפיתחו חוקרים מאוניברסיטת חיפה מצא שהגבלת המפגשים החברתיים לכאלה הכוללים רק בני אותה קבוצת גיל יכולה להפחית בעשרות אחוזים את התמותה מקורונה, ועשויה להוות פיתרון חלופי לסגרים כוללים

מחקר ישראלי חדש מצא שניתן להוריד את אחוזי התמותה מקורונה בעזרת צעד פשוט יחסית, והוא שאנשים יפגשו רק עם בני גילם. המחקר, שנערך בחוג סגול לנוירוביולוגיה באוניברסיטת חיפה ופורסם בכתב העת Open Biology, חישב ומצא שבקרב אנשים בני 55 ומעלה ניתן להוריד את שיעור התמותה בעד 91 אחוזים, אם קבוצת גיל זו תיפגש רק עם בני משפחתם שגרים בביתם ועם אנשים מאותה קבוצת גיל שלהם.

"בעזרת מודל מתמטי שבנינו, מצאנו כי ניתן להוריד את אחוז התמותה מקורונה על ידי הפרדת מפגשים בין קבוצות גיל שונות. יש לאפשר לקבוצות הגיל, בעיקר המבוגרות, להיפגש עם בני גילם על ידי פתיחת החנויות השונות, בתי הקולנוע והמסעדות בשעות שמיועדות רק להם", אמרה ד"ר שני שטרן עורכת המחקר.

בימים אלה בהם עולה האפשרות של הטלת סגר שלישי, בנתה ד"ר שטרן יחד עם עמיתיה, תלמיד המחקר לירון מזרחי וד"ר הודא עדואן שכידם, מודל מתמטי לבחינת חלופות שונות להורדת תחלואה כתוצאה ממשבר הקורונה, ללא הטלת סגר. המודל החישובי מתבסס על מחקרים שפורסמו בכתבי עת מדעיים אודות קצב התפשטות הווירוס, זמן התחלואה, כמות התמותה והתפלגות האוכלוסייה, המתייחסים לאוכלוסייה באיטליה ובישראל.

סימולציה של עשרת אלפים איש והתפשטות המחלה מווירוס הקורונה במצבים שונים בהם יש מגבלות על סוגים של מפגשים לפי גילאים שונים. מתוך מחקר של ד"ר שני שטרן מחוג סגול לנוירוביולוגיה באוניברסיטת חיפה. דוברות אוניברסיטת חיפה,
סימולציה של התפשטות ההדבקה בקורונה ואחוזי התמותה בקרב קבוצת מדגם של עשרת אלפים איש בחמישה תרחישים שונים. מתוך המחקר של ד"ר שני שטרן/דוברות אוניברסיטת חיפה

המודל בודק את התפשטות המחלה בקרב קבוצה וירטואלית של 50 אלף איש שחולקו לארבע קבוצות גיל: 0-14, 15-34, 35-54 ו-54 ומעלה. כל קבוצת גיל נפגשה רק עם בני המשפחה שמתגוררים איתם בבית (ללא מגבלות) ועם עוד כ-14 אנשים בני קבוצת גילם, כאשר כולם שמרו על כללי הריחוק החברתי ועטו מסיכות. "יצרנו מספר תרחישים של יציאה אפשרית מהסגר שכללו הגבלת קשרים בין קבוצות גיל שונות. אולם, מכיוון שהקשרים החברתיים חשובים ביותר בעיקר לאוכלוסייה המבוגרת הוספנו קשרים חדשים מאותה קבוצת גיל, כך שכמות המפגשים החברתיים לא ירדה", הסבירה ד"ר שטרן.

עוד בוואלה!

החוקרים האלה רוצים לשנות את הדרך שבה מבצעים בדיקות קורונה

לכתבה המלאה
מפגש בין קרובי משפחה בבית אבות בחסות הקורונה, קסטלפרנקו ונטי, אטליה. רויטרס
קשרים חברתיים חשובים בעיקר לאוכלוסייה המבוגרת. מפגש בין קרובי משפחה בבית אבות באיטליה בחסות הקורונה/רויטרס

מניתוח התרחישים השונים עולה כי בתרחיש המאפשר לכל קבוצות הגיל לקיים קשרים רגלים המתבססים על ריחוק חברתי ועטית מסכה ומגבילים את בני ה- 55 ומעלה להיפגש רק עם בני גילם ובני המשפחה איתם הם מתגוררים, נרשמה ירידה של 62 אחוזים במספר המתים, לעומת התרחיש הבסיסי בו לא היו הגבלות של מפגשים והתמותה הצפויה בקרב אוכלוסייה של 50 אלף הייתה של 2,183 בני אדם. בתרחיש שבו המפגשים החברתיים היו עם בני אותה קבוצת גיל התמותה הצפויה ירדה ל-829 בני אדם. בתרחיש זה התווספו קשרים חברתיים לאוכלוסייה של בני ה-55 ומעלה עם בני גילם כך שכמות הקשרים החברתיים לא נפגעה, רק השתנתה.

בתרחיש המחמיר ביותר, בו לכל קבוצת גיל מותר להיפגש רק עם קבוצת הגיל שלה (ובני המשפחה מאותם המגורים ללא מגבלה) והיא לא מוסיפה לעצמה קשרים חדשים נרשמה ירידה של 91 אחוזים בתמותה לעומת תרחיש הבסיס - מ-2,183 מתים ל-189 אנשים מתים.

התרחיש הפחות מוצלח כלל שמירת אותם קשרים חברתיים אך שמירת מרחק גדול יותר או הקפדה יתרה על עטיית מסיכות עם בני קבוצות גיל שונות. בתרחיש זה הייתה ירידה בתמותה של 14 אחוזים בלבד, לעומת התרחיש הבסיסי. בתרחיש נוסף, ניתן היה להיפגש רק בתוך קבוצות הגיל השונות ולהחליף את הקשרים שאבדו כתוצאה מהגבלות הגיל עם מפגשים בתוך קבוצת הגיל. בתרחיש זה נרשמה ירידה בתמותה של 21 אחוזים לעומת התרחיש הבסיסי.

לשמור על המבוגרים, מבלי לבודד אותם לחלוטין

"אנחנו מקווים שהחיסון כעת קרוב. בינתיים בשלב הביניים וכדי להימנע מסגר מלא או חלקי, ניתן לייצר מיקרו-סביבות שבהם אנחנו מאפשרים לאנשים מאותה קבוצת הגיל להיפגש, כמו בסופרמרקט או במסעדה. בכך ניתן למנוע סגירת בתי עסק ובכל זאת לתת הגנה רחבה יותר לאוכלוסייה, וזאת מבלי לבודד לחלוטין את האוכלוסייה המבוגרת שיותר מכולנו זקוקה לקשרים חברתיים", אמרה ד"ר שטרן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully