תוסף התזונה להריון שממשיך להשפיע על הגדילה גם בגיל 6

  נשים רבות נוטלות תוספי תזונה בהריון המבוססים על שמן דגים משום שהם מסייעים להתפתחות מוחו של העובר. כעת מתברר שהם גם מגדילים את משקל התינוק בלידה ובשש השנים הראשונות לחייו

  מערכת וואלה!
  עלייה בריאה יותר במשקל בשש השנים הראשונות לחיים. אישה בהריון ותוספי תזונה (צילום: ShutterStock)

  נשים רבות נוטלות תוספי תזונה במהלך ההריון, בהמלצת רופאים. הסיבות לכך מגוונות וכוללות, שמירה על ערכי ויטמינים ומינרלים גבוהים בגופה של האם, כדי לאפשר לה לקבל את כל צרכה ובמקביל לספק את צרכי העובר המתפתח ברחמה. אך מחקר חדש מצביע על כך שאחד התוספים שנשים נוטלות באופן שגרתי בהריון עשוי להשפיע על בריאות והתפתחות התינוק גם הרבה אחרי הלידה. ילדים שנולדו לנשים שנטלו תוספי שמן דגים במהלך ההריון עולים במשקל בצורה בריאה יותר בשש השנים הראשונות לחייהם - כך קובע המחקר, שמגיע מאוניברסיטת קופנהגן בדנמרק.

  החוקרים גילו שילדים שנולדו לאמהות שנטלו תוסף שמן דגים בשלבי ההריון המאוחרים, היו בעלי מדד מסת גוף (BMI) גבוה יותר בשנות החיים הראשונות שלהם, אך מבלי שאחוז השומן בגופם יהיה גבוה יותר ביחס לילדים אחרים. מחקרים שנערכו בבעלי חיים הראו שנטילת תוספי שמן דגים בהריון משפיעה על התפתחותם של תאי השומן בגוף.

  עוד בנושא:
  תוסף התזונה הזה יגרום לילדים שלכם להתנהג יפה ולשמוע בקולכם
  האם נטילת אומגה 3 בהריון יכולה למנוע אסתמה אצל ילדים?
  איך מצב הבריאות שלכן לפני הכניסה להריון משפיע על בריאות הילד

  עוד באותו נושא

  מחקר: ביצה ביום מצמצמת פערי גדילה אצל תינוקות

  לכתבה המלאה
  לאומגה 3 תפקיד חשוב גם בהתפתחות מוחו של העובר והתינוק. אישה נוטלת כמוסת אומגה 3 (צילום: ShutterStock)

  אחד ממחברי המחקר ד"ר האנס ביסגארד מאוניברסיטת קופנהגן, אמר "תזונה בזמן ההריון ובינקות היא אחד הגורמים המכריעים בהתפתחות הילד ובמיוחד צריכת דגים שמכילים חומצות רב שומן כמו אומגה 3, שחשובה להתפתחות תקינה".

  לחומצות שומן אלו תפקיד חשוב בהתפתחות מוחו של התינוק הן ברחם והן בחודשים הראשונים לאחר הלידה, בתקופה שהתינוק ניזון מהנקה. במקרה של מבוגרים, היו מספר מחקרים שהצביעו על כך שחומצות שומן כמו אומגה 3 ו-6 עשויות להגן על מוח מפני אלצהיימר.

  כמו כן, התפרסמו מספר מחקרים שהראו שנטילת תוספי תזונה שמכילים שמן דגים במהלך ההריון וההנקה סייעה בשמירה על משקל תקין של תינוקות בלידה ובינקות. לכן, חוקרים מדנמרק ובריטניה החליטו לבדוק האם ההשפעות המיטיבות של נטילת תוספים אלו על משקל היילוד והתפתחותו במהלך ההריון מתמשכות גם מעבר לתקופת הלידה והינקות אל השנים הראשונות של הילדות.

  עלייה פרופורציונלית במשקל, ללא סיכון לאחוזי שומן גבוהים מדי. תינוק על המשקל (צילום: ShutterStock)

  בניסוי השתתפו 736 נשים הרות שקיבלו מינון יומי של שמן דגים (קבוצת הניסוי) או שמן זית (קבוצת הביקורת), החל מהשבוע ה-24 להריונן ועד לשבוע שלאחר הלידה. התינוקות עברו מדידות של היקף ראש, משקל, גובה והיקף מותניים ב-11 הזדמנויות שונות מדיל הלידה ועד לגיל 6. בנוסף, הילדים עברו סריקות הדמיה מסוג DXA, במטרה להעריך את הרכב גופם (שומן, שריר וכו') בגיל 3 וחצי ושש.

  הממצאים, שפורסמו בכתב העת הרפואי BMJ, הראו שלילדים שנולדו לקבוצת הניסוי היה באופן עקבי BMI גבוה יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת החל מגיל שנה ועד לגיל 6 שנים.

  BMI גבוה יותר, אך ללא סיכון להשמנת יתר

  התוצאות הראו שה-BMI הגבוה יותר שאפיין את הילדים שהאמהות שלהם נטלו תוסף שמן דגים בהריון לא היה תוצאה של אחוזי שומן גבוהים יותר בגופם, אלא שיקף דווקא עלייה פרופורציונלית במסת שריר, מסת עצם ומסת שומן - דבר שמצביע על כך שלנטילת תוסף שמן הדגים היתה השפעה מעודדת גדילה באופן כללי.

  סריקות ההדמיה שנערכו לילדים בגיל 6 הראו שמסת הגוף של ילדי קבוצת הביקורת היתה גבוהה ב-395 גרם משל ילדי קבוצת הביקורת. מסת השריר שלהם היתה גבוהה ב-280.7 גרם, תכולת המינרלים בעצמותיהם היתה גבוהה ב-10.3 גרם ומסת השומן בגופם היתה גבוהה ב-116.3 גרם.

  ד"ר ביסגארד סיכם את ממצאי מחקרו ואמר כי "נטילת תוסף שמן דגים החל מהשבוע ה-24 להריון גרמה ל-BMI גבוה יותר בצאצאים החל מהלידה ועד לגיל 6, אך מבלי להגדיל את הסיכון להשמנת יתר בגילאים אלה".

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully