לראשונה: נמצא חיסון לאבולה שהצליח למנוע הדבקה לחלוטין

חיסון ניסיוני שנבדק על אלפי נסיינים הצליח למנוע הדבקה ביעילות של 100 אחוזים, אם ניתן מיד לפני החשיפה לנגיף. זו הפעם הראשונה שנמצא חיסון יעיל לנגיף הקטלני, שהתפרץ לראשונה בשנת 1976 וטרם מוגר

25/12/2016
החשש שהנגיף ישמש ליצירת נשק ביולוגי הוביל למספר ניסיונות לפתח לו חיסון(צילום: AP)

חיסון ניסיוני חדש כנגד נגיף האבולה נמצא יעיל ב-100 אחוזים במניעת הידבקות בנגיף, באנשים שבאו במגע ישיר עם חולי אבולה בגינאה. כך פורסם בגליון האחרון של הירחון הרפואי הנחשב THE LANCET.

נגיף האבולה זוהה לראשונה בשנת 1976 בקונגו, והוא נקרא על שמו של נהר האבולה במדינה. במרוצת השנים נרשמו מספר התפרצויות של הנגיף, וההתפרצות האחרונה - שהחלה בשנת 2013 - טרם מוגרה לחלוטין. ההדבקה באבולה יכולה להתרחש במספר אופנים, הן באמצעות מגע דם בדם, מעבר נוזלי גוף והפרשות ומגע עם מחטים מזוהמות בנגיף. זה קרוב לשני עשורים ששמו של הנגיף נקשר גם בפוטנציאל לשמש כנשק ביולוגי, דבר שהוביל למספר ניסיונות לייצר נגדו חיסון.

עוד בנושא:
פחד מוות: הווירוסים הכי קטלניים בעולם
שבדיה: חיסון לאלצהיימר נמצא בשלבי ניסוי ראשוניים
זיקה ועוד: מחלות שמועברות בעקיצות יתוש

עוד באותו נושא

מסע אל ארץ האבולה

לכתבה המלאה
החיסון החדש לא מכיל נגיף פעיל, אלא חלקי נגיף מהונדסים גנטית(צילום: רויטרס)

אחד הניסיונות המשמעותיים ביותר, שבוצע בארה"ב עוד בשנת 2003, לא הוביל להתקדמות משמעותית, בין היתר בשל מחסור במתנדבים שהסכימו לקבל את החיסון הניסיוני ובשל חוסר מודעות במערב למחלה. התוצאה הישירה לכך היא שכיום אין בנמצא עדיין חיסון מורשה למניעת מחלת האבולה שנגרמת מנגיף האבולה, כמו גם נגד נגיפים אחרים ממשפחת ה-filovirus.

החיסון שנבדק במסגרת המחקר הנוכחי כבר נמצא כמגן מפני הידבקות במספר בעלי חיים לפני שנבדק על בני אדם. החיסון החדש הוא חיסון רקומביננטי - כזה שאינו מכיל נגיף פעיל אלא חלקי נגיף מהונדסים גנטית של וירוס האבולה זאיר (rVSV-ZEBOV), ושנמצאו כמעוררים תגובה חיסונית שמונעת הדבקה בנגיף. יש לציין כי למעלה ממחצית המשתתפים שחוסנו דיווחו על תופעות לוואי בשבועיים שלאחר החיסון, אולם רובן היו קלות בלבד, כמו כאב ראש ועייפות.

הניסוי כלל למעלה מ-4,500 משתתפים שהיו במעגל הראשון והשני של חולי אבולה מאובחנים וחוסנו מיד עם היוודע דבר חשיפתם לחולה אבולה, ועוד מספר דומה של משתתפים בעלי מאפיינים דומים, שחוסנו כעבור 21 ימים או יותר מהחשיפה לחולה.

קבורת חולי אבולה בליבריה(צילום: AP)

בקרב אלה שחוסנו בשלב מוקדם לא התפרץ אף מקרה של אבולה, לעומת 16 חולים מאובחנים בקרב הקבוצה שחוסנה רק כעבור שלושה שבועות או יותר. נוסף לכך, חיסנו החוקרים קרוב ל-1,700 אנשים נוספים שהיו בסמוך לחולי אבולה (בהם כ-200 ילדים) באופן מיידי, גם בקרבם לא זוהתה מחלת אבולה לאחר החיסון.

החיסון החדש הוא תקווה גדולה עבור עשרות אלפי אנשים שנחשפים מדי יום לחולי אבולה במדינות אפריקה השונות, והחוקרים מקווים כי הוא יאפשר מיגור מלא של ההתפרצות שהחלה בגינאה בשנת 2013.

קבורת קורבנות אבולה בליבריה במהלך ההתפרצות בשנת 2013(צילום: AP)
מתנדב של הצלב האדום משוחח עם חולה אבולה בסיירה לאון(צילום: רויטרס)
טיפול בחולי אבולה במונרוביה, ליבריה, ינואר 2015(צילום: רויטרס)
  • אבולה
  • חיסון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully