וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפעם באמת: כך תכינו את הילדים (ואת עצמכם) לשגרה ארוכה

ד"ר בלהה פריינטה

16.10.2022 / 7:45

תקופת החגים הארוכה ממש עוד רגע נגמרת, וזה בדיוק הרגע להכין את הילדים שלכם לחזרה לשגרה. נכון, התמודדתם עם קשיי קליטה כבר בספטמבר, אבל זה לא נותן לכם פטור מהחזרה האמיתית למסגרות

הכונות לקראת פתיחת שנת הלימודים בבית ספר אלמנאר, לוד 1 בספטמבר 2022. ראובן קסטרו
אחרי החגים יתחדש הכל. כיתה ריקה/ראובן קסטרו

החגים עומדים להסתיים, אחרי תקופה ארוכה של נתק ממסגרות החינוך, חלקנו בארץ חלקנו גם בנסיעות לארצות אחרות. חלקנו חווינו תקופה מדהימה ומהנה, אחרים חוו תקופה מאתגרת, אולם המשותף לכולנו הוא היציאה מהשגרה אליה הורגלנו בתקופה מאד קצרה עם פתיחת שנת הלימודים. כעת החזרה לשגרה עומדת בפתח עבור כולנו, אז כיצד נסייע לילדנו לחזור לשגרה ביעילות? ניתן חלק את ההיערכות לפי ארבעה היבטים מהם מורכבים חיינו.

ההיבט הפיזי
היציאה מהשגרה כרוכה בשעות שינה אחרות, שעות ערות נבדלות והרגלי אכילה שונים. כדאי כבר ביומיים-שלושה שלפני החזרה לשגרה להחזיר את עצמנו לסדר יום שכמה שיותר מתקרב לזה שיידרש מאיתנו עם החזרה למוסדרות החינוך: שעת ההליכה לישון תהיה השעה בה הילדים רגילים ללכת לישון יום לפני המסגרות. בנוסף, כדאי לשים לב שבקרוב משנים את השעון לשעון חורף, וגם לזה צריך להיערך. בנוסף שעת הקימה וסדר הארוחות צריכות להשתנות גם הן על פי סדר יום של לימודים ולא של חופש. מוכנות פיזית תקל על המעבר והחזרה להרגלים הקודמים.

ילד חמוד ישן. ShutterStock
הקפידו על שעות השינה כבר עכשיו. ילד ישן/ShutterStock

ההיבט השכלי
מומלץ לשוחח עם הילדים על החשיבות שבחזרה טובה למסגרת החינוכית. על מאפייני המעבר, על כך שלגיטימי שהמעבר לא קל, ועל החשיבות של לדעת לשלב בין בילויים ויציאה מהשגרה, ובמקביל על חזרה לשגרה ועל המחויבות להיות חלק פעיל בה. ההבנה כי יש חשיבות לחזור לשגרת למידה, מפגש קבוע עם חברים ומעורבות במוסד הלימודי, תסייע בהערכות ובמאמצים לקראת החזרה לשגרה. ניתן לשוחח על מה למדנו בגן או בבית הספר לפני החופש, לפתוח חוברות ולהיזכר יחד, לשיר שירים שלמדו בגן לפני החופשה הארוכה ועוד.

עוד בוואלה!

3 משחקים שיעזרו לילדים שלכם לתפקד טוב יותר בבית הספר

לכתבה המלאה

ההיבט הרגשי
חשוב לתת במה לרגשות שהחזרה לשגרה מציפה בנו. כמו כן חשוב שאנו כהורים ניתן דוגמא אישית ונשתף בצורה אוטנטית את הרגשות שלנו. גם אם קשה לנו, זו לא בושה. להיפך, זה הופך אותנו לאנושיים יותר. דווקא הורה שמשתף שגם לו קשה לחזור לעבודה לאחר תקופה ממושכת של זמן איכות משפחתי וחופש, מראה כיצד הוא מעבד את הקושי ומתמודד עמו, הוא הורה שמלמד את ילדו לדבר את הרגשות שלו, לשתף את עולמו האישי ולהתמודד עם קשייו גם אם לא קל לו. זו גם דרך טובה לדברר את הילדים ולגרום גם להם לשתף בתחושותיהם וברגשותיהם. אפשר להעלות ולדבר על חוויות טובות שהיו בחופשה יחד, לצחוק מסיטואציות שקרו, ולדבר גם על העתיד.

ההיבט המעשי
חשוב לתכנן ולהתכונן מעשית לחזרה. כדאי לוודא שיש את כל הציוד הנדרש. מומלץ לרענן את סדר היום בבוקר ובצהרים סביב החזרה לשגרה ולהיערך בצורה מפורטת לבאות. זה נותן תחושת בטחון ומקרב את המציאות בצורה מוחשית. לא רק מדברים על הדברים, אלא גם עושים אותם הלכה למעשה. בודקים שכל הציוד לבית הספר קיים, מסדרים את התיק, ניתן גם לתת לילדים הצעירים לסדר ולבדוק את תכולת התיק במטרה לשתף אותם.

הערכות נאותה תוך הרתמות משפחתית בארבעת הרבדים שמהם מורכבים חיינו עשויה להקל על המעבר מהחופשה אל החזרה לשגרה. שתהיה חזרה קלה וטובה לכולם.

ד"ר בלהה פריינטה היא פסיכולוגית חינוכית וסגנית ראשת התכנית לפסיכולוגיה חינוכית במכללה האקדמית אחוה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully