וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהו היריון בסיכון גבוה - ואיך עוברים את זה בשלום?

איריס קול

עודכן לאחרונה: 28.9.2022 / 10:39

פרופ' לירן הירש, מנהל המחלקה להיריון בסיכון בליס, בטוח שהיריון אינו מחלה אלא מצב נפלא ויפה, אבל הוא גם נתקל בלא מעט מקרים מאתגרים. הוא התארח בפודקאסט "מרפאת מומחים" כדי להסביר איך מסייעים לנשים שמתמודדות עם מצבים רפואיים מורכבים בהיריון

פרופ' לירן הירש מסביר מהו הריון בסיכון ובאילו מקרים יש צורך בשמירת הריון/מערכת וואלה!

היריון הוא תמיד מצב מורכב ומאתגר, אבל יש לא מעט נשים שעבורן מדובר באתגר כפול. פרופ' לירן הירש, מנהל המחלקה להיריון בסיכון גבוה בבית החולים ליס ליולדות, התארח בפודקאסט "מרפאת מומחים" כדי להסביר מהו היריון בסיכון, באילו מקרים יש צורך בשמירת היריון, ואיך מקלים על נשים שמאושפזות לאורך חלקים ארוכים מההיריון שלהן.

בראשית דבריו ביקש פרופ' הירש להבהיר כי "היריון הוא לא מחלה", וגם המונח "היריון בסיכון" בהרבה מקרים רק מסמן את הצורך בהשגחה נוספת, ולא חלילה את העובדה כי יש בעיה חמורה. לכן, בתי חולים רבים בארץ שינו את המונח ל"רפואת האם והעובר", אם כי רוב הנשים עדיין מתייחסות למחלקות אלו כאל מחלקות היריון בסיכון.

"רוב ההיריונות יעברו בצורה בריאה ותקינה לכל האורך שלהם, התפקיד שלנו - רופאי מעקבי ההיריון והרופאים המיילדים - הוא לעזור לאישה למקרה שיש בעיות או דברים שעולים", הסביר פרופ' הירש. היריונות מורכבים יותר, או כאשר לאישה יש מחלות רקע, נחלקים להיריון בסיכון נמוך והיריון בסיכון גבוה, וכל אחד מהסוגים נזקק לסוג אחר של מעקב.

עוד בוואלה!

לא יאמן! זה הירק שגורם לתינוקות לחייך ברחם

לכתבה המלאה

"הרבה נשים מפחדות מהכותרת 'היריון בסיכון גבוה'", אמר פרופ' הירש, אבל לא כל סיווג של היריון בסיכון גבוה הוא אותו דבר - זה יכול לנוע מלחץ דם מעט גבוה, ועד אישה מושתלת כליה שצריכה מעקב אדוק. "זו קשת מאוד גדולה, ולא כל סיווג של היריון בסיכון גבוה דורש אותה התייחסות, יש נשים שבאמת הסיכון לאמא ולעבור הוא הרבה יותר גדול, וכאלה שיש להן סיכון מעט יותר מוגבר לעומת הריונות רגילים, אבל הצפי שלנו כרופאים הוא שהכל יעבור בסדר, אנחנו שם רק כדי לשמור ולראות שהדברים עוברים בצורה חלקה, ולשים לב שאם יש סטייה ממה שאנחנו מצפים - נוכל להתערב בזמן או ליילד קצת קודם. לא לפחד מהכותרת".

מי מגיעה לאשפוז במחלקה להריון בסיכון?

יש שני סוגים של נשים שמגיעות להתאשפז במחלקות לרפואת האם והעובר. "סוג אחד זה לא ממש היריון בסיכון, אלא טרום לידה. נשים שצריכות לעבור זירוז לידה מכל מיני סיבות, ואז הן מאושפזות עד שיגיעו הצירים והן יעברו לחדר לידה", הסביר פרופ' הירש, "החלק השני של המחלקה, החלק הארי, הן נשים שאנחנו לא רוצים שהן ילדו עכשיו, אבל צריך לעקוב ולראות בצורה יותר סדירה מאשר המעקב בקופת החולים".

אישה בהריון בבית חולים. ShutterStock
כל יום צריך להחליט מחדש אם לעובר יותר בריא בפנים או בחוץ. אישה בהיריון מאושפזת/ShutterStock

כך לדוגמא, מתאשפזות נשים שהן בסיכון ללידה מוקדמת, כאלה עם צירים מוקדמים או כאלה שחוות קיצור צוואר הרחם. במקרים אלה נותנים לאם זריקה שתבשיל את הריאות של העובר, למקרה שייוולד מוקדם, וכן פועלים על מנת לעכב את הלידה. מקרים נוספים שמאושפזים במחלקה הם כאלה של יתר לחץ דם של היריון, או רעלת הריון. "שילוב של כמה תסמינים שבעיקר זה שהשליה לא השתרשה בצורה טובה, והחוסר ההשתרשות גורם לזה שהשליה זורקת לדם חומרים שמעלים את לחץ הדם", הסביר פרופ' הירש. גם נשים עם תסמונות של קרישת יתר נמצאות בסיכון גבוה יותר, וכמובן גם נשים עם מחלות רקע.

"השאלה הגדולה מבחינתו תמיד היא האם הרחם יותר בריא מאשר הבחוץ - האם עדיף לעובר להיות בפנים או בחוץ. זו שאלה שכל יום בביקור בוקר במחלקה אנחנו צריכים להחליט, גם האם לאמא עדיף שהשליה והעובר יצא או עדיף לה שלא. ולפי זה עושים את האיזון ומחליטים", אמר פרופ' הירש, "לכן, המעקב מאוד חשוב, תמיד צריך לקבל את ההחלטה, ובחלק מהמקרים אפשר גם לטפל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully