וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם לחיסון השלישי יש תופעות לוואי חמורות יותר?

עודכן לאחרונה: 9.8.2021 / 9:41

לצד דיונים ערים מאוד לגבי הבטיחות או הצורך בחיסון שלישי לקורונה, מתפרסם סקר ישראלי ראשון מסוגו שבחן את תופעות הלוואי בקרב מאות אלפי מתחסנים. האם נצפו תופעות חדשות ומי סובל מהן יותר?

בווידאו: בנט מבהיר כי עתיד החגים תלוי במספר המתחסנים/צילום: "בנוביץ תקשורת"

ישראל הייתה, ועודנה, המדינה הראשונה שחיסנה בחיסון שלישי לקורונה אזרחים מעל גיל 60, ולכן היא גם הראשונה להסיק מסקנות לגבי התוצאות שלו או תופעות הלוואי האפשריות של החיסון. סקר ראשוני שפורסם אמש חשף כי האנשים שקיבלו מנה שלישית של החיסון של פייזר, חשו תופעות לוואי דומות או פחותות לאלו שחשו לאחר הזריקה השנייה.

למרות הביקורת העולמית, ישראל החלה להציע את זריקת הדחף השלישית נגד נגיף הקורונה לפני כעשרה ימים לאנשים מעל גיל 60, כחלק מהמאמצים להאט את התפשטות גרסת הדלתא המדבקת, ועד היום חוסנו מעל חצי מיליון ישראלים במנה שלישית.

הסקר החדש, שנערך על ידי קופת חולים כללית שחיסנה קרוב לרבע מיליון בני אדם, כלל כ-4,500 איש, שקיבלו את זריקת הדחף מה-30 ביולי עד ה-1 באוגוסט. בסקר נכללו כ-1,500 בני 60-69; כ-1,300 בני 70-79; וכ-1,700 בני 80 פלוס.

התוצאות של הסקר הראו כי 88 אחוזים מהמתחסנים העידו כי בימים שלאחר קבלת הזריקה השלישית הם הרגישו "דומה או טוב יותר" למה שהרגישו אחרי הזריקה השנייה.

31 אחוזים דיווחו על תופעת לוואי כלשהי (34 אחוזים מהנשים ו-21 אחוז מהגברים), כאשר התופעה השכיחה ביותר (24 אחוזים) הייתה כאבים באזור ההזרקה. כ-0.4 אחוזים אמרו שהם סובלים מקשיי נשימה, ואחוז אחד דיווח שפנה לטיפול רפואי עקב תופעת לוואי אחת או יותר.

מתחסנת בקופת חולים מכבי ברמת השרון, 30 יולי 2021. ראובן קסטרו
תפועות הלוואי פחותות מהחיסון השני. אישה מתחסנת בחיסון שלישי נגד קורונה/ראובן קסטרו

"זהו הסקר הנרחב הראשון של אוכלוסייה זו המתפרסם בישראל או בעולם", מסר פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בכללית ומנהל מכון כללית למחקר. "התוצאות, גם אם ראשוניות ומדיווח עצמי, מספקות מידע על תופעות הלוואי המדווחות בשבוע שלאחר החיסון, ומאפשרות השוואה בין תופעות הלוואי לאחר מנת הדחף אל מול אלו שנצפו על ידי אותם המתחסנים לאחר המנה השנייה - ומתברר כי הן, ברוב הגדול של המקרים, דומות או פחותות במנת הדחף".

לדבריו, "הקורונה ממשיכה ומתפשטת בישראל, ושכיחות סיבוכיה הקשים ממשיכה לעלות באופן מעריכי. אין לנו מענה יעיל למניעת המשך תחלואה זו בקרב המבוגרים למעט מנת הדחף". פרופ' בליצר הוסיף כי "על אף שאין לנו עדיין מחקר ארוך טווח אודות יעילות ובטיחות מנת הדחף השלישית, בניהול הסיכונים האישי שעורך כל אדם בן 60+, ממצאים אלה ממשיכים ומכוונים ליתרון בהתחסנות כעת, וזאת בנוסף להתנהגות זהירה של המבוגרים והימנעות מכל התקהלות בחלל סגור בשבועות אלה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully