הטעות שכולנו עושים עם חשיפה לשמש

  רובנו יודעים להיזהר מהשמש בבילוי צהריים בים, אבל מה עם טיול משפחתי בהרים? מחקר של אוניברסיטת בן-גוריון חשף שבזמן טיול או בילוי, אנחנו נוטים לשכוח מסכנות הקרינה. וזו בעיה יותר גדולה משנראה לכם

  מערכת וואלה! בריאות
  בזמן טיול או בילוי, אנחנו נוטים לשכוח מסכנות הקרינה. מטיילים בשמורת גבי ימין (צילום: רשות הטבע והגנים, גבי ימין, טל פולק)

  אחרי שנה של סגרים רבים מאיתנו ינצלו (ובצדק) את חופשת החג ואת ימי חול המועד לפעילויות באוויר הפתוח: טיולים בטבע, ביקור בחוף הים, פיקניקים וכל פעילות אחרת שתאפשר לנו להתאוורר וליהנות ממזג האוויר המתחמם ומקרני השמש המשמחות. אבל האם תזכרו להישמר מחשיפה מסוכנת לשמש בטיולים האלה? לפי מחקר חדש, כנראה שלא.

  חוקרים מהמחלקה לניהול מלונאות ותיירות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף המרכז האוניברסיטאי סורוקה בחנו את ההבדלים בדפוסי חשיפה לשמש הן בעת פעילות פנאי וחופשה והן בעת פעילות תיירותית. הם גילו שבעוד שרובנו נזכור למרוח תכשירי הגנה בעת בילוי בחוף הים, בעת טיול או בילוי משפחתי - ככל הנראה לא נישמר מהשמש. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת Tourism Review International.

  עוד בוואלה!

  עד הגיל הזה אסור לחשוף ילדים לשמש בכלל

  לכתבה המלאה

  החוקרים ערכו ראיונות עומק עם עשרות משתתפים כדי לבחון את הרגלי החשיפה לשמש של הציבור הישראלי. הם גילו שלושה דפוסי התנהגות שונים:

  1. בעת פעילות בילוי ופנאי - המשתתפים לא תפסו את החשיפה לשמש כמסוכנת ולא השתמשו באמצעי הגנה.

  2. בשעות בילוי בחוף הים או בבריכה בישראל בשעות הצהריים, חשיפה לשמש נתפסה כמסוכנת והשימוש באמצעי הגנה נעשה תוך הקפדה.

  3. במהלך חופשות בחו"ל, המשתתפים נוטים לחשוף את עצמם לשמש באופן אינטנסיבי, כולל למטרות שיזוף, ללא הקפדה על אמצעי הגנה מפני השמש.

  הציבור תופס את החשיפה לשמש כמסוכנת רק בשעות הצהריים. נשים בחוף הים (צילום: ספיר לוי)

  "הציבור תופס את החשיפה לשמש כמסוכנת רק בין השעות 12:00 ל- 16:00 בים", אמר פרופ' יניב פוריה, מנחה המחקר והמנהל האקדמי של אוניברסיטת בן-גוריון באילת. "אולם בסביבת הבית או בשעה 16:01 החשיפה לשמש נתפסת כבטוחה. זה ממצא חשוב שמצביע על דפוס התנהגות רווח ומסוכן".

  "ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם התפיסה שמרחבים המשמשים כ'אזורי מעבר', מקום שאינו מוגדר כבית, מאפשרים לאנשים לקחת סיכונים", אמר החוקר ד"ר אמיר שני. "בכלל זה גם סיכונים בריאותיים כתוצאה מחשיפה לשמש".

  באגודה למלחמה בסרטן מבקשים להזכיר לציבור לקראת פתיחת עונת הרחצה ורגע לפני היציאה לחופשת החג ולפעילויות באוויר הפתוח ותחת קרינת השמש כי חשיפה לקרני השמש עלולה לגרום לנזקים מיידים חמורים, כמו כוויות שמש ונמשים, או לנזקים חמורים בטווח הארוך, כגון ריבוי קמטים והזדקנות מוקדמת של העור, ריבוי כתמים על העור ונגעים קדם סרטניים, ירוד (קטרקט) וסרטן העור. הוכח כי רוב המקרים של סרטן העור קשורים לחשיפה לשמש וכי כוויות שמש מגבירות את הסיכון להתפתחות מלנומה ממאירה - סרטן עור קטלני.

  חשיפה לקרינת שמש עלולה לגרום לנזקים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. אישה מורחת קרם הגנה (צילום: ShutterStock)

  החוקרים קראו לרשויות וארגונים האמונים על בריאות הציבור, משווקי תיירות ויעדי נופש לפעול למען קידום חשיפה אחראית לשמש, במטרה לצמצם ואף למנוע סרטן העור ומחלות נוספות. "שיזוף וצורות אחרות של חשיפה לשמש משחקים תפקיד מרכזי בפעילויות פנאי ותיירות, אולם אלו כמעט לא נחקרו", ציין פרופ' פוריה, "מטרת המחקר היא לגשר על פער זה בספרות האקדמית".

  למחקר היו שותפים פרט לד"ר שני ופרופ' פוריה גם מעיין פרנקו מהמחלקה לניהול מלונות ותיירות, בפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלזר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ופרופ' דניאל ורדי ז"ל, מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully