איך שומרים על הבריאות ב"על האש" של יום העצמאות?

למה חשוב להשרות את הבשר במרינדה ועל איזה גחלים כדי שתצלו את הבשר - אם החלטתם לאכול אותו. לא באנו לדכא אתכם רגע לפני ה"על האש" המסורתי, אבל האגודה למלחמה בסרטן פרסמה המלצות ואזהרות תזונתיות לציבור המנפנפים, וכדאי שתקראו אותן

08/05/2019
אל תצלו בשר על אש גלויה. שישליקים(צילום: ShutterStock, Boris Katsman)

אם בכל ימי השנה, רבים בוחרים בתזונה בריאה, ביום העצמאות יש תחושה שאנשים משחררים את הרסן ואוכלים ב"על האש" המסורתי מכל הבא ליד וללא הבחנה. רגע לפני שאתם מדליקים את המנגל, האגודה למלחמה בסרטן פרסמה המלצות לציבור החוגגים להפחתת הסיכון לחלות בסרטן. המלצות אלה תקפות אגב לכל יום בשנה:

עוד בנושא:
זה לא רק הבשר: ברביקיו עלול לחשוף אתכם למחלת הסרטן
כל מה שמסוכן בבשר על האש
צמחונות וטבעונות יכולות להציל את חייהן של מיליונים בעולם

• הפחיתו ואף הימנעו מאכילת בשר צלוי על גחלים: בתהליך צליית הבשר בטמפרטורה גבוהה מאוד עלולים להיווצר חומרים מסרטנים. לכן, אם כבר מחליטים לעשות "על האש" ביום העצמאות, מומלץ להכין את הבשר רק על גחלים שכבר האפירו ולא בתוך להבות האש הגלויה, שהן הגורמות ליצירת החומרים המסרטנים. אם הבשר נחרך והפך שחור, יש להסיר חלקים אלו ולא לאכול אותם.

• אכלו יותר ירקות: ניתן להפחית את הסיכונים מאכילת בשר אדום על ידי אכילה מרובה יותר של ירקות ופירות לעומת הבשר, ומומלץ לצרוך אותם יחד. בתחילת הארוחה מלאו את הצלחת עד חציה בירקות חתוכים במגוון צבעים או בסלט, הוסיפו שמן זית ולימון ורק אחר כך הוסיפו את הבשר לצלחת. חשוב לזכור כי צריכת ירקות ופירות באופן קבוע מפחיתה סיכון לסרטן המעי הגס וסוגי סרטן אחרים.

בטמפרטורה גבוהה מאוד עלולים להיווצר חומרים מסרטנים(צילום: נמרוד סונדרס, נמרוד סונדרס)

• הימנעו או המעיטו ככל הניתן מאכילת משומרים, מעושנים, כבושים ומומלחים: מוצרים אלה עשויים להכיל ניטרטים, שהם חומרים שעלולים להגביר את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים.

• הימנעו או המעיטו ככל הניתן באכילת מאכלים מטוגנים: אם כבר החלטתם להכין או לאכול צ'יפס או סיגרים, אז מומלץ להעדיף את אלה הבהירים על פני המושחמים.

• השרו את הבשר במרינדה עם תבלינים ועשבי תיבול: אם כבר החלטתם לאכול בשר, הקפידו להשרות אותו במרינדות שונות למשך שעה - מה שעשוי לסייע בהפחתת רמת התרכובות המסרטנות בבשר באופן משמעותי. המרינדות מכילות תבלינים ועשבי תיבול בעלי נוגדי חמצון, ואלה עוזרים להפחתה בהיווצרות התרכובות המסרטנות במהלך הצלייה, לדילולן ולנטרול השפעתן בגוף.

עוד באותו נושא

האם כל הבשר שאנחנו אוכלים ביום העצמאות עלול לפגוע בנו?

לכתבה המלאה
תאכלו יותר סלטים ובכמה שיותר צבעים(צילום: נמרוד סונדרס)

• הגבילו את צריכת האלכוהול: אם שותים יש להגביל את הכמות למנה אחת ליום לאישה ושתי מנות לגבר (מנה = בקבוק בירה או כוס יין). הסיכון להתפתחות סוגי סרטן שונים, כגון סרטן הפה, הלוע והשד, עולה עם כל כמות של אלכוהול הנצרכת על בסיס קבוע.

• שלבו בארוחה שתיית מים מרובה: העדיפו שתיית מים על פני משקאות ממותקים, אשר מחקרים רבים מצביעים על כך שבנוסף לפגיעה בשיניים ולהשמנה לא רצויה, הם גם מעלים את הסיכון לחלות בסרטן.

• היו 'חכמים בשמש': הקיץ בפתח, ובמהלך יום העצמאות צפוי להיות מזג אוויר חם. בנוסף לשתיית מים מרובה, העדיפו לשהות בצל, הקפידו על לבוש מתאים, חבישת כובע, הרכבת משקפי שמש ומריחת העור במסנן קרינה על פי ההמלצות. זכרו - אין לחשוף לשמש תינוקות עד גיל חצי שנה.

  • בשר
  • סרטן
  • על האש

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully