וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דיכאון לאחר לידה אצל אבות - איך זה נראה ואיך מטפלים?

מודעות נמוכה וסטריאוטיפים חברתיים גורמים לכך שפעמים רבות גברים אינם יודעים שדיכאון לאחר לידה עלול לפגוע גם בהם. כתוצאה מכך, הם אינם מקבלים את הטיפול שלו הם זקוקים. כך תזהו דיכאון גברי לאחר לידה

גבר מחזיק את הראש. ShutterStock
5-10 אחוזים מהאבות הטריים סובלים מדיכאון לאחר לידה. גבר מדוכא/ShutterStock

אבות יכולים ללקות בדיכאון לאחר לידה, בדומה לאמהות - זו תובנה טרייה יחסית, מהשנים האחרונות, אבל רבים מהם מתפספסים ולא מקבלים את הטיפול הנכון שלו הם זקוקים משום שהסביבה פחות רגישה לתסמינים אצלם. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Family Issues.

סטיגמות חברתיות והיעדר מידע ומודעות לתופעה של דיכאון לאחר לידה בקרב גברים מהוות מכשול בדרכם של הגברים לקבל את הטיפול שלו הם זקוקים. על פי נתוני המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, בין 5 ל-10 אחוזים מהאבות הטריים בארה"ב סובלים מדיכאון לאחר לידה. "הציפיות של החברה מגברים לגבי איך הם אמורים להיות, מה הם אמורים לעשות ואיך הם אמורים לעשות את זה היו פקטור חשוב שהשפיע על האופן שבו אותם גברים שסבלו מדיכאון בחרו להתמודד עם משבר החיים הזה", נכתב במחקר.

עוד בנושא:
תסמינים לאחר לידה שאסור לך להתעלם מהם
חרדות, פחד ונדודי שינה: למה בישראל לא מדברים על דיכאון אחרי לידה?
שליש מהאבות שסובלים מדיכאון אחרי לידה חשבו לפגוע בעצמם או בתינוק

זוג הורים עם תינוק. ShutterStock
החשש להראות חלש מול בת הזוג מונע מהם לדבר על הבעיה. זוג הורים טריים/ShutterStock

דיכאון לאחר לידה גורם למספר שינויים רגשיים ופיזיים. אדם שסובל מהתופעה עלול לחוות קושי לישון, שינויים בתאבון, עייפות מוגברת, ירידה בחשק המיני ושינויים תכופים במצב הרוח. אולם, ישנם גם תסמינים פחות נפוצים של דיכאון לאחר לידה, ואלה עלולים ליצור פער בין ההורה לתינוקו, בהם: תחושת חוסר ערך, ייאוש וחוסר אונים ובמקרים חמורים במיוחד גם מחשבות אובדניות ומחשבות על מוות.

הטיפול בדיכאון לאחר לידה עשוי לכלול ייעוץ פסיכולוגי וכן טיפול תרופתי. המחקר הנוכחי פירט מספר צעדים שיכולים לסייע לאבות להתמודד עם התופעה בצורה יעילה וטובה יותר:

לקבל מידע נכון ומעודכן
לדברי החוקרים, אבות רבים בכלל אינם מודעים לכך שדיכאון לאחר לידה יכול לפגוע גם בגברים. וגם בקרב רופאים ומטפלים אין מספיק מודעות לתופעה.

שחררו את הסטריאוטיפ של "הגבר הקשוח"
סטיגמות מגדריות מפעילות לחץ מיותר על גברים וגורמת להם להתמודד עם הדיכאון שלהם לבד. הגברים שהשתתפו במחקר העידו שסטריאוטיפים גבריים שמצפים מהם להיות קשוחים וחזקים מנעו או עיכבו את פנייתם לעזרה מקצועית.

עוד באותו נושא

דיכאון לאחר לידה נפוץ יותר בקרב אימהות לבנים

לכתבה המלאה
עזרה נפשית. ShutterStock
גברים מראש נמצאים בסבירות נמוכה יותר לפנות לעזרה מקצועית במקרה של דיכאון. גבר בטיפול/ShutterStock

להתמודד עם רגשות מודחקים
החשש להשמע מגוחך או להראות חלשים מול בת הזוג גורם לגברים להמנע מלשתף אחרים ברגשותיהם, נכתב במחקר.

להתמודד עם מצבים מאתגרים
רבים מהגברים במחקר אמרו שהיה להם קשה לבטא רגשות של בלבול, תשישות, חוסר אונים, בדידות ותחושת מלכוד. הם גם סבלו ממחסור בשעות שינה, שגרם להם להיות חסרי סבלנות לילדיהם.

להיאבק בהזנחה
הגברים במחקר דיווחו על תחושת של הזנחה מצד בנות הזוג שלהם ומצד מערכת הבריאות והחברה בכללותה. חלקם אף סיפרו שהם שמעו לא פעם אנשים אחרים "מצחקקים במבוכה" בזמן עריכת תשאולי סקר שגרתיים לאיתור דיכאון לאחר לידה.

"היות שגברים מלכתחילה נמצאים בסבירות נמוכה יותר מנשים לפנות לעזרה במקרים של דיכאון, חשוב במיוחד שנמגר את הסטיגמה על דיכאון לאחר לידה", כתבו החוקרים. "מעורבות הורית הוא גורם משמעותי ביותר בהתפתחות תקינה של תינוק, ולכן יהיה זה נבון להעלות את המודעות לתופעה של דיכאון לאחר לידה בקרב גברים ולהילחם בהשלכותיה השליליות על משפחות צעירות", הוסיפו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully