וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ילדים למשפחות חד מיניות סובלים הרבה פחות מדיכאון וחרדה

אלעד דהן, מאמר אורח

7.3.2019 / 6:40

בעוד שאצלנו פוליטיקאים רוצים להבטיח "שלא יהיה ילד עם אבא ואבא", ברחבי העולם מחקרים מראים שוב ושוב שמשפחות חד מיניות נותנות לילדים שלהם את כל מה שהם צריכים, לפעמים אפילו יותר ממשפחות הטרוסקסואליות

הראל סקעת, עידן רול. אינסטגרם, צילום מסך
אבא ואבא. הראל סקעת ועידן רול עם בנם/צילום מסך, אינסטגרם

בשנים האחרונות גדל משמעותית מספר המשפחות החד מיניות בישראל, ואיתו גם מספר הילדים שנולדים במשפחות אלה. מחקר חדש שבחן את בריאותם הנפשית של ילדים במשפחות חד מיניות, גילה כי ילדים לאבות הומואים סובלים הרבה פחות מדיכאון וחרדה ונוטים יותר לציית לכללים, בהשוואה לילדים ממשפחות הטרוסקסואליות.

ממצאי המחקר האמריקאי פורסמו בינואר האחרון בכתב העת הפסיכולוגי של האוריינטציה המינית והשונות המגדרית. במחקר השתתפו אבות חד מיניים מ-68 משפחות עם ילדים בגילאי 3-10. התנהגויות הילדים מופו על ידי שאלון מתוקף ומהימן שבדק בעיות של בריאות הנפש - חרדה, דיכאון, התנהגות אגרסיבית, תוקפנות ועוד. הציונים שקיבלו הילדים לאבות החד מיניים הושוו לציונים של ילדים להורים מרקע דמוגרפי זהה (גיל האבות, גיל הילדים, עיסוק ורקע אתני).

עוד בנושא:
צרפת: אין יותר 'אמא' ו-'אבא' - רק 'הורה 1' ו-'הורה 2'
ילדים של חד הוריות שמנים יותר "כי אין להם אבא שיוציא להם מרץ"
תקשיבו לגננת: בנים לא חברותיים בגן ירוויחו פחות בבגרותם

על פי המחקר, לא רק שילדיהם של אבות חד מיניים לא נמצאו כבעלי קשיים בתפקוד, אלא שילדים לאבות אלה קיבלו ציונים נמוכים יותר בצורה משמעותית הן בסולמות שבדקו התנהגויות מופנמות כמו דיכאון וחרדה והן בסולמות שבדקו התנהגויות מוחצנות כמו תוקפנות, אי ציות לכללים ועוד. כלומר לא רק שהורות חד מינית היא לא פחות טובה, מסתבר שילדים לאבות חד מיניים אף חווים פחות בעיות רגשיות והתנהגותיות, מה שכנראה אומר שהם מרגישים טוב יותר ומתפקדים טוב יותר מילדים להורים הטרוסקסואלים.

הורות שוויונית יותר

מחקר אחר שנערך במשך שבע שנים על ידי חוקר מאוניברסיטת מונטריאול ובדק את ההורות של אבות גאים, מאשש גם הוא השערה זו. המחקר כלל 92 אבות הומואים ו-46 ילדים לאבות אלה, בגילאי שנה עד 9. ממצאי המחקר מראים כי אבות חד מיניים מעורבים בחיי ילדיהם ונוטים לחלוק את התפקידים ביניהם בצורה שווה וכן שהאבות מילאו תפקידים מגוונים וחלוקת התפקידים דמתה לחלוקה שמתרחשת בקרב זוגות הורים הטרוסקסואלים.

כלומר, החלוקה לא היתה מוגבלת על פי מושגים קונבנציונליים של תפקידים גבריים ונשיים ואבות הומואים תפקדו נהדר גם בתפקידים המזוהים כתפקידים אמהיים כמו טיפול, הקשבה, הכלה, הגנה, טיפול וכדומה.

מחקרים אחרים שנערכו בתחום ובדקו תפקוד לימודי של ילדים לאבות גאים מצאו גם כן שלא רק שאין הבדלים בהישגים, אלא שילדים להורים חד מיניים השיגו תוצאות טובות יותר בהשוואה לילדים שגודלו וחונכו על ידי הורים חד מיניים.

"התפקידים ההוריים האבהיים והתפקידים האמהיים לא בהכרח מזוהים עם מין ההורה, והשימוש במושגים מגדריים הוא רק תוצאה של השפה והתרבות הסטרייטית"

מחקרים רבים נערכים בתחום ההורות הגאה והשפעתה על ילדים, מאחר וזהו נושא שמעורר הדים רבים. אנשי האקדמיה מחפשים תשובות אמפיריות, מבוססות מחקר לשאלת ההשפעה של הורות גאה על הילדים שגדלים במשפחות אלה. מממצאי המחקרים שחלקם הוצגו כאן, ניתן להבין כי למעשה אין קשר שלילי בין האוריינטציה המינית של הוריו של ילד וסוג המשפחה שבה הוא גדל לבין תפקודו ויותר מכך, הממצאים מראים די בברור כי בממדים רבים, ילדים להורים חד מיניים דווקא הראו תפקוד גבוה יותר ובריאות נפשית איתנה יותר בהשוואה לילדים מאותו חתך אוכלוסייה, שגדלו במשפחות הטרוסקסואליות.

בנוסף, מסתבר שבמשפחות בהם אבות גאים, לא באמת חסרה אמא. התפקידים ההוריים האבהיים והתפקידים האמהיים לא בהכרח מזוהים עם מין ההורה, והשימוש במושגים מגדריים הוא רק תוצאה של השפה והתרבות הסטרייטית. התפקידים ההוריים יכולים להתמלא על ידי הורה מכל מין ואת זה אנחנו בעצם יודעים כבר זמן רב, מתוך תיאוריות פסיכולוגיות קלסיות. טענת הפסיכולוגיה היא כי בקרב כל אדם ישנן פונקציות גבריות ופונקציות נשיות, בלי קשר למגדרו של האדם. גבר יכול לתפקד ולמלא תפקידים נשיים ואישה יכולה למלא פונקציות גבריות והדבר נכון גם כאשר מדובר בפונקציות הוריות אבהיות או אימהיות.

אז מה באמת חשוב בגידול ילדים?

כדי לגדל ילדים בריאים נפשית ומתפקדים ישנם דברים אחרים שחשובים, וזה לא כולל את הנטייה המינית של ההורים, ישנם משתנים חשובים בהרבה. בגדול ניתן לומר כי כדי לגדל ילד בריא ומתפקד, על ההורים לספק לו אהבה וגבולות.

אהבה: הכוונה באהבה היא לחום, רוך, הקשבה, אמפטיה ותמיכה. לעיתים קוראים לפונקציות אלה פונקציות נשיות או אמהיות, אך למעשה כל הורה יכול למלא תפקודים אלה. ילד בריא צריך לגדול בסביבה בה הוא מרגיש אהוב ללא תנאי, מה שיקנה לו את ההרגשה כי הוא בעל ערך ויחווה בטחון כדי לטעות וללמוד, ליצור קשרים וליזום.

גבולות: הכוונה כאן היא לחוקים ברורים, להגנה, שמירה, בטחון. לעיתים אנו קוראים לתפקידים אלו תפקידים גבריים וגם את אלו כל הורה יכול למלא. הגבולות חשובים כדי שהילד ילמד לכבד אחרים, לשמור על גבולותיו, יכבד ויתפקד בחברה ויידע להתחשב וגם כמובן ילמד להתמודד עם תסכולים וילמד לווסת את רגשותיו והתנהגותו.

נקודה אחרת שחשוב להבין היא כי לזהות המינית של הוריו של ילד אין השפעה על נטייתו המינית של הילד. איך אנחנו יודעים את זה? המחקר כיום מראה כי הנטייה המינית קשורה בעיקר לגורמים ביולוגים וביוכימיים וגנטיים. טענתו של פרויד כי אדם נולד ללא נטייה מינית והיא נקבעת לאורך חייו בהשפעת קשרים שלו עם אנשים בילדות לא עמדה במבחן האמפיריות.

מה הורים גאים צריכים לדעת?

מעבר לעובדה שהנטייה המינית אינה משנה, חשוב להבין שלא הזהות היא שחשובה אלא ההשלמה והקבלה איתה. אמנם ילד שגדל במשפחה חד מינית ירגיש ויבין שמשפחתו שונה, מיד כאשר ישתלב במערכת החינוך בה ייחשף למשפחות הטרוסקסואליות, אך זה לא העניין. העניין היחיד הוא כיצד אתם ההורים תתווכו לו את השוני.

השוני לכשעצמו הוא לא בעייתי אלא כיצד הילד יבין, יפרש ויתרגם אותו. כל עוד אתם ההורים מקבלים את המצב ולומדים לחיות איתו בשלום, מבלי להרגיש צורך להסתיר או להתנצל, תוכלו לתווך לילד את השוני הזה שהוא חלק מחייו. ההשלמה והקבלה הם שיקנו עוצמה גם לכם בהורות וגם לילד בהתמודדות עם הסביבה שלעיתים מתקשה לחיות ולקבל שוני.

אלעד דהן הוא MSW פסיכותרפיסט, מנהל רימון - מרכז מומחים לטיפול בילד ובמשפחה, בפריסה ארצית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully