5 דברים מבהילים שיכולים לקרות כשאתם מקנחים את האף חזק מדי

  אנחנו לא חוזי עתידות, אבל אנחנו יכולים להעריך די בוודאות שבחודשים הקרובים תקנחו את האף לפחות פעם אחת. אם אתם מאלו שכל הבניין שומע בדיוק מתי הם עושים את זה, אולי כדאי שתדעו אילו סכנות אתם מזמנים לעצמכם

  • הצטננות
  • שפעת
  • חורף
  מערכת וואלה! בריאות
  שיטה לשחרור אף סתום בתוך שניות (בימוי והגשה: ליאור נאור עריכה: אביב אירגז)

  קינוח האף הוא בין הפעולות הפשוטות ביותר שאנחנו נדרשים לבצע. היא לא דורשת למידה או תרגול ונראה כי היא לא משאירה יותר מדי מקום לטעויות, אך האם זה באמת המצב? בשנים האחרונות הגיעו לחדרי המיון ברחבי העולם אנשי שונים עם בעיות שונות שבניהן עובר חוט מקשר אחד - הם כולם קינחו את האף חזק מדי. אז ובוא נבין למה בדיוק יכולה לגרום הפעולה הזאת וחשוב מכך - איך באמת כדאי לכם לקנח את האף?

  עוד בנושא:
  מטורף: קינחה את האף חזק מדי וזה מה שקרה
  אישה שרצתה לפתוח אף סתום נדבקה באמבה אוכלת מוח ומתה
  שפריץ של מי מלח לאף - הייתם עושים את זה לילדים שלכם?

  עוד באותו נושא

  מסתבר שעד עכשיו כולנו קינחנו את האף בצורה לא נכונה - ואפילו קצת מסוכנת

  לכתבה המלאה

  1. אוויר כלוא בחזה ובמוח

  אנשים לא פעם מגיעים לבית החולים עם כאבי ראש נוראיים או עם כאב עוצמתי ובלתי מוסבר בבית החזה אחרי שקינחו את האף חזק מדי. הסיבה? על פי מחקר שפורסם ב-2015 בכתב העת The Journal of Pediatrics, זה נגרם כתוצאה מעוצמת הפעולה, שכן אוויר עלול במקרים נדירים להיכלא באזור שבין הגולגולת למוח או בבית החזה.

  אם כואב לכם הראש אחרי קינוח האף - כנראה הגזמתם. גבר מקנח את אפו (צילום: ShutterStock)

  התופעה הזאת נקראת "מיצר אוויר" (Pneumomediastinum) והיא בדרך כלל לא מסוכנת וחולפת מעצמה או באמצעות שאיפה של חמצן טהור אם היא מורגשת בריאות. עם זאת, במקרים מסוימים יידרש ניקוב של האזור הפגוע להוצאת האוויר הכלוא או אפילו ניתוח.

  2. שבר בארובת העין

  ב-2018, אישה הגיעה לבית חולים בלונדון עם פגיעות עוצמתיות בפניה. האישה נראתה כאילו הכו אותה ואובחנה עם שבר בארובת העין. לתדהמת הרופאים, היא לא רבה עם אף אחד אלא, כמו שבוודאי ניחשתם, קינחה את האף חזק מדי.

  מחקר שבחן את המקרה שלה פורסם בכתב העת היוקרתי British Medical Journal והותיר את המומחים פעורי פה. הרופאים שטיפלו בה הבהירו שמדובר בתופעה נדירה, אך הדוגמה הזאת ממחישה שהוא בהחלט עלול לקרות לכל אחד. עם זאת, חשוב להדגיש כי האישה נהגה לעשן כ-20 סיגריות ביום, מה שלדברי הרופאים עלול להחליש בהדרגה את העצמות באזור שמסביב לעין.

  3. קריעה של עור התוף

  גם המצב הזה, נדגיש, נדיר ביותר, אך במקרים מסוימים קינוח חזק של האף עלול לגרום לקריעה של האזור הרגיש הזה באוזניים. את הלחץ מקינוח האף כולנו מרגישים היטב באוזניים והוא עלול להיות מסוכן בעיקר למי שנוטה לקנח את האף בעוצמה גבוהה ולמשך תקופה ארוכה, כמו גם לאנשים שסבלו בעבר מקרע בעור התוף וכעת האזור הזה בגופם רגיש יותר מאשר אצל אנשים אחרים.

  4. דלקת אוזניים או סינוסים

  נזלת מיוצרת על ידי הגוף במטרה לסלק חיידקים מזיקים. על פי מחקר שפורסם בשנת 2000, קינוח עוצמתי של האף מעביר את הנזלת מהאף לסינוסים, מה שעלול להעביר גם את החיידקים האלו לאזור הזה ולהגביר במידה ניכרת את הסיכון לסינוסיטיס. החיידקים האלו, על פי המחקר, יכולים לעשות את דרכם גם לאוזניים ולעודד דלקות באזור הרגיש הזה. החוקרים ציינו כי ככל שאתם מקנחים את האף חזק יותר, כך גובר הסיכוי לסבול מהבעיות האלו.

  קינוח עוצמתי של האף מעביר את הנזלת מהאף לסינוסים. אישה שסובלת מסינוסיטיס (צילום: ShutterStock)

  5. דימום באף

  בניגוד לבעיות אחרות ברשימה הזאת, דימום באף כתוצאה מקינוח חזק שלו הוא דווקא בעיה די נפוצה. באף שלנו יש מאות כלי דם זעירים וסינוסים. קינוח אגרסיבי של האף מגביר את הלחץ על כלי הדם האלו ועלול לגרום לקרעים מיקרוסקופיים בהם, שמובילים בתורם לדימום קל עד מסיבי מאזור האף. התופעה הופכת נפוצה יותר בסביבה יבשה ובמקרים שבהם האף כבר רגיש מאוד כתוצאה מחשיפה ממושכת לקור קיצוני.

  אז נכון, הבעיה לא מסוכנת כמו צרות אחרות שציינו כאן והיא צפויה לחלוף במהרה, אך היא בהחלט לא נעימה ואפשר להימנע ממנה.

  אז איך לקנח נכון את האף?

  אז הבנו שעדיף שלא לקנח את האף בצורה אגרסיבית מדי, אבל חשוב גם להכיר את הדרך הנכונה והבריאה יותר לעשות זאת. כשאתם מקנחים את האף, חסמו נחיר אחד בכל פעם והוציאו בעדינות ובאיטיות אוויר מנחיר אחד בלבד. כך יותר אוויר יגיע לנחיר הזה ויאפשר לנקות אותו בצורה יעילה - בלי שתתאמצו יותר מדי.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully