צמה של עוצמה: "הפאה הצילה אותי ועזרה לי לנצח את הסרטן"

בגיל 15 שירה אזיאלוס נאלצה להתמודד עם מחלת הסרטן, אך כשהשיער שלה החל לנשור היא הרגישה שיחד איתו היא מאבדת גם את רוח הלחימה. עד שפאה מתרומת שיער החזירה לה את את הכוח לנצח. "הפאה עוזרת לבנות את הביטחון שלנו מחדש עד שאפשר ללכת בלעדיה, ולכן היא כל כך חשובה"

שירה אזיאלוס, מאמר אורח
10/12/2018
הרגשתי שהשמיים שלי רעדו והפכתי לנתון סטטיסטי. שירה אזיאלוס(צילום: באדיבות המצולמים)

הייתי בת 15 וחצי כשגילו אצלי סרטן קרצינומה ברחם. ככה פתאום, אחרי שנה וחצי עם מחזורים לא סדירים, דימומים חזקים וכאבי בטן עזים. שום גלולה לא עזרה, שום גניקולוג לא ראה, עד שבאולטרסאונד אחד ראו אותו, הגידול. הרגשתי שהשמיים שלי רעדו והפכתי לנתון סטטיסטי. לעוד חולת סרטן.

באותו הזמן עליתי לכיתה י' , תיכון חדש, חברים חדשים, מה כבר היה לי בראש? בגרויות, תוכניות לצבא, חברים, חברות. מי חשב בכלל על שאלות הרות גורל כמו חיים ומוות, טיפולים, הקרנות, בתי חולים? בן רגע נאלצתי לעזוב את בית הספר, את החברים ואת השגרה ולהיות בבית במקרה הטוב, או בבית החולים. אין ברירה. בית ספר ויציאות זו בכלל לא אופציה מבחינת חיידקים, תשישות הגוף והטיפולים הרבים.

עוד בנושא:
האם CT באמת גורם לסרטן? למחקר הזה יש תשובה
האם התזונה הזו עשויה לסייע לחולי סרטן להבריא?
איך כימותרפיה משפיעה על הגוף?

עוד באותו נושא

בדיקה חדשה יכולה לגלות סרטן תוך 10 דקות

לכתבה המלאה
השיער שלי היה מה שייצג אותי, ג'ינג'ית עם תלתלים מדהימים. ומה עכשיו, כשהוא איננו? שירה אזיאלוס(צילום: באדיבות המצולמים, רויטל פרצלינה)
"זה כמו מכה מתחת לחגורה, כמו שבירה בלתי ניתנת לאיחוי של הנפש. זה הרגיש כאילו כל הכוח שלי נשר יחד עם השיער ואיתו גם רוח הלחימה"

קל מאוד ללכת לאיבוד בין כל המושגים הרפואיים ולאבד שליטה, אבל אני החלטתי מההתחלה שאני שולטת במחלה. התעקשתי לדעת אילו תרופות, טיפולים וזריקות אני מקבלת וחקרתי לעומק כל דבר. 'אני לא אשבר', אמרתי לעצמי. 'כלום לא ישבור אותי', הבטחתי לעצמי, לא פיזית ולא נפשית.

ובאמת הייתי חזקה. הנה, תראו אותי, עומדת מולכם היום, בלי רחם ועם שיער שסוף סוף מתחיל לצמוח. ובכל זאת, היו רגעי שבר. רגעים של התפרקות. אחד מהם, אולי המרכזי בהם היה הרגע שהשיער שלי התחיל לנשור.

בגלל שהחלטתי שאני זאת ששולטת במחלה החלטתי להוריד את השיער לפני, לא לתת לו לנשור לבד, פשוט לגלח הכל בבום. זו היתה חוויה מטלטלת כל כך, השיער שלי היה מה שייצג אותי, ג'ינג'ית עם תלתלים מדהימים, תמיד הייתי הילדה הזאת. ומה עכשיו, כשהוא איננו?

קשה לתאר עד כמה החוויה הזו היתה קשה עבורי. נערה שרק עלתה לכיתה י' שעד לפני רגע, דקה ממש, שמחה בחלקה, אהבה את דמותה, חלמה על עתידה ועכשיו מסתכלת במראה ורואה קרחת. זה דיכאון שלא ידעתי לפני כן. זה כמו מכה מתחת לחגורה, כמו שבירה בלתי ניתנת לאיחוי של הנפש. זה הרגיש כאילו כל הכוח שלי נשר יחד עם השיער ואיתו גם רוח הלחימה שכל כך חיזקה אותי בשבועות שלפני כן.

"היום אני הולכת עם הקרחת שלי בגאווה, אבל הפאה היא זו שנתנה לי את הזמן ללמוד לאהוב את עצמי בחזרה". שירה אזיאלוס(צילום: באדיבות המצולמים)
"הפאה הזו הצילה אותי. היא בנתה לי בחזרה את הכנפיים שנשברו, איחתה את הנפש ותיקנה את החיוך. חזרתי לאהוב את עצמי"

היה לי קשה להראות למשפחה שלי ולאנשים הקרובים אלי כמה זה קשה לי, תמיד הראיתי כמה אני חזקה וכמה הכל בסדר ויהיה בסדר, אבל המכה הייתה חזקה וקשה יותר משאפשר לדמיין.

לשמחתי ומזלי הטוב הגיעו אלי האנשים הנפלאים של 'זכרון מנחם'. הם, שידעו מיד לזהות את הקושי, אולי עוד לפני, מיד הזמינו אותי לקבל פאה. הגשתי טפסים ותוך זמן קצר הגעתי למדידות של הפאה. יש לי שיער! זה אולי יישמע כמו קלישאה, אולי זה דבר שקשה להעביר במילים, אבל הפאה הזו הצילה אותי. ממש ככה. היא בנתה לי בחזרה את הכנפיים שנשברו, איחתה את הנפש ותיקנה את החיוך. חזרתי למוד של לוחמת. חזרתי לאהוב את עצמי ולהאמין בי וביכולת שלי לנצח את הסרטן.

אתם צריכים להבין, הסרטן קשוח. אם רוצים לנצח אותו צריך להיות קשוחים לפחות כמותו והרבה יותר. והפאה, עצם קיומה, נתנה לי הכוחות להיכנס בו בכל הכוח ולנצח.

היום אני כבר ממש לא צריכה אותה. אני הולכת עם הקרחת שלי בגאווה. אפילו למדתי לאהוב אותה.
אבל הפאה היא זו שנתנה לי את הזמן, את השקט, לעכל, ללמוד לאהוב את עצמי בחזרה, לאהוב את המראה החדש בהדרגה, בזמן שלי ולזהות את עצמי במראה. מאותו היום הפסקתי לבכות וחזרתי יותר לחייך. מאז אני בעצם לא מפסיקה לחייך.

"הלוואי שהייתי יכולה לפגוש את הבנות שתרמו לי בכזו אצילות נפש את שיערן והצילו לי את החיים". תרומת שיער(צילום: ShutterStock)

בנות צריכות ללמוד שהן יפות וחזקות כמו שהן, שיש בהן כל כך הרבה דברים והשיער הוא פרט שולי בתוך המכלול המטורף הזה שנקרא אישה. הפאה היא רק מעטפת, תחפושת, מקום שאפשר לברוח אליו כדי להרגיש פחות שונה, כדי לעכל את הסיטואציה. הפאה מחזקת אותנו, מרימה אותנו, עוזרת לנו לבנות את הביטחון שלנו מחדש עד שאפשר ללכת בלעדיה, ולכן היא כל כך חשובה, לכולנו.

הלוואי שהייתי יכולה לפגוש את הבנות שתרמו לי בכזו אצילות נפש את שיערן והצילו לי את החיים. בעצם, אם אני יכולה לאחל לעצמי משהו זה שיום אחד, לא עוד הרבה זמן, אוכל גם אני לתרום שיער ולעזור להציל מישהי אחרת.

אם אתן יכולות, אם אתן רוצות, אם אתן חולמות - אל תהססו. אני בטוחה שאתן תרגישו נפלא מעצם הנתינה ולא פחות חשוב מכך - אתן תצליחו לתקן למישהי אחרת את החיוך, אתן תצילו למישהי את החיים. אין זכות נפלאה מזו בכל העולם.

רוצות לקחת חלק במבצע 'צמה של עוצמה'?

מותג טיפוח השיער פנטן ועמותת 'זכרון מנחם' מזמינים אתכם לתרום צמה של עוצמה עבור נשים, צעירות וילדות חולות סרטן בין התאריכים 23-26.12. לרשימת המספרות המשתתפות במבצע

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully