פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   6 רופאים בלעו לגו כדי לגלות כמה זמן לוקח לו לצאת בקקי

   צוות בינלאומי של רופאי ילדים התנדב לבלוע ראש של דמות לגו ולחפש אותה בימים שלאחר מכן בצואה שלהם כדי לענות על שאלה שככל הנראה מעולם לא שאלתם את עצמכם. אלה המסקנות שלהם

   דמויות לגו עושות פרצופים (ShutterStock)
   הניסוי המדעי החשוב של השנה. דמויות לגו (אילוסטרציה: shutterstock)

   תהיתם פעם כמה זמן לוקח לראש קטן וצהוב של דמות לגו לעבור דרך מערכת העיכול? לא, אה? וואלה, גם אנחנו לא. אבל צוות בינלאומי של רופאי ילדים החליט לבדוק את זה בכל זאת. התשובה: 1.71 יום בממוצע.

   בשם המדע והסקרנות הטבעית התנדבו 6 אנשי רפואה לבלוע ראש של דמות לגו ולפשפש ביציאות שלהם במשך מספר ימים לאחר מכן, כדי לאתר את הראיות המדעיות. אבל שלא תחשבו שסתם כל אחד יכול היה להשתתף בניסוי, כדי להתקבל אליו הרופאים היו צריכים לעמוד בכמה קריטריונים: הראשון, שלא עברו ניתוח בטן שקשור במערכת העיכול. השני, הוכחה ליכולתם לבלוע חפץ בגודל הרצוי. והשלישי (ואולי החשוב מכולם), נכונות חסרת פשרות לנבור בקקי של עצמם.

   עוד בנושא:
   מדענים גילו כמה קקי אנשים עושים במהלך חייהם
   אני רק שאלה: האם דם בצואה הוא בהכרח מסוכן?
   איכילוב מציג: בנק הצואה הראשון בישראל

   דמויות לגו של רופאים ואחיות (ShutterStock)
   "אפשר שנשים מוכשרות יותר מגברים בנבירה בצואה". דמויות לגו (אילוסטרציה: shutterstock)

   תוצאות מחקרם מחרף הנפשות התפרסמו בכתב העת Journal of Pediatrics and Child Health, במאמר שכותרתו "הכל מדהים: אל תשכחו את הלגו". עורכי המחקר לקחו בחשבון הבדלים אינדיבידואליים בפעולות מערכת העיכול של כל אחד מהמשתתפים וביצעו שיקלול שלהן בעזרת סולם שלו קראו Stool Hardness and Transit או בקיצור: SHAT. גם משך הזמן הממוצע שלקח לדברים שנכנסו להם לפה לצאת מהצד השני של המנהרה נמדד בסולם שזכה לשם: Found and Retrieved Time ובקיצור: FART.

   הומור, כמו שאתם בוודאי כבר מבינים, לא חסר במחקר הזה, אבל מה לגבי מדע? הממצאים הראו כאמור, שמשך הזמן הממוצע שלוקח לראש של לגו שנבלע לצאת בקקי הוא קצת פחות מיומיים (1.71 ימים). החוקרים ציינו עוד במסקנותיהם כי "אפשר שנשים מוכשרות יותר מגברים בנבירה בצואה", אך הוסיפו כי "הנתונים הסטטיסטיים שבידיהם אינם מאפשרים לאמת זאת בצורה מוחלטת". ככל הנראה, הערה זו מתייחסת לעובדה שאחד המתנדבים הגברים למחקר מעולם לא מצא את ראש הלגו שבלע (אך החוקרים מניחים שהוא כן יצא בשלב כלשהו).

   כף יד מחזיקה דמות לגו (ShutterStock)
   לא בפה! (אילוסטרציה: shutterstock)

   אף על פי שהמחקר הזה רווי ברוח שטות, יש לו גם תכלית רפואית. החוקרים מקווים שממצאיהם יאפשרו להורים להיות קצת פחות היסטריים לגבי הנשנושים של הילדים שלהם בין הארוחות ולדעת שגם אם הם בלעו איזה חלק של משחק רוב הסיכויים שלא יהיו לכך סיבוכים רפואיים.

   "ייתכן שזמן העיכול של ילדים שונה מאוד מזה של מבוגרים, אך אין הרבה ראיות שתומכות בכך. אם יש הבדל כזה, רוב הסיכויים שהוא לטובתם של הילדים וכי דברים עוברים מהר יותר במערכת עיכול צעירה", כתבו החוקרים. "הממצאים שלנו עשויים להועיל להורים חרדים שאולי חוששים שהזמן שלוקח לדברים כאלה לצאת מהגוף הוא ארוך יותר או שהוא עלול לגרום לילדים לכאבים", הוסיפו.

   דמויות לגו עושות פרצופים (ShutterStock)
   אמרתי, לא בפה! (אילוסטרציה: shutterstock)

   והנה עוד עצת זהב של רופאי הילדים להורים: אם ראש לגו או צעצוע בגודל דומה נעלם באורח מסתורי, *אל* תחפשו אותו. "אם רופא מוסמך ובעל הכשרה מקצועית כשל במציאת החפץ המזערי בצואה שלו עצמו, לא סביר לצפות מהורים שיצליחו בכך - ואנו החוקרים סבורים שיש לכלול עובדה זו בהנחיות הכלליות להורים".