פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כמו ערפדים: האם דם צעיר יכול לרפא חולים מבוגרים באלצהיימר?

   אחרי שמחקר על דם שנערך בעכברים עורר את סקרנותם של חוקרי אלצהיימר, הם החליטו להעביר אותו לבני אדם. השלב הראשון היה לבדוק שהוא בטוח לשימוש, אבל בסיומו הם שמו לב לנתונים מאוד מעניינים

   מוח אנושי (ShutterStock)
   מחלה שרק הולכת ומתרחבת. מוח (צילום: shutterstock)

   האם התרופה למחלה שתוקפת אנשים מבוגרים, נמצאת בדם של צעירים? מחקר שהתפרסם בכנס רפואי בבוסטון טוען שעירוי דם של צעירים לחולי אלצהיימר הראה שיפור בחשיבה ובזיכרון שלהם ועשוי להוות פתח למחקרים נוספים בנושא.

   עירוי של פלזמה בדם - החלק הנוזלי ונטול התאים של הדם - משמש לניתוחים ולטיפול במצבים כגון מחלת כבד. מחקרים עבר על עכברים הראו כי עירוי פלזמה קבוע מעכברים צעירים שיפר את הזיכרון בעכברים מבוגרים. הניסוי החדש שנערך על ידי אוניברסיטת סטנפורד ביקש לבדוק זאת הפעם על בני אדם. לשם כך גויסו 18 חולי אלצהיימר במצב מתון עד בינוני, שקיבלו ארבעה עירויים בשבוע של תמיסת מלח (פלצבו) או של פלזמה מתורמים בגילאי 18-30.

   לאחר מכן במשך שישה שבועות המשתתפים לא קיבלו אף עירוי. בהמשך הניסוי החוקרים החליפו את העירויים שקיבלו המשתתפים, כך שאלו שקיבלו בעבר את הפלזמה קיבלו את הפלצבו ולהיפך. המשתתפים השתתפו גם במבחני זיכרון והערכות על יכולתם לבצע משימות יומיומיות. בהמשך הניסוי נשארו רק 9 אנשים, שקיבלו כולם את הדבר האמיתי - עירוי פלזמה, פעם בשבוע למשך חודש.

   עוד בנושא:
   חוקרים גילו סימן מקדים נוסף לאלצהיימר
   הסימן שמופיע כמה עשורים לפני מחלת האלצהיימר
   מחקר ישראלי מקרב אותנו צעד נוסף למציאת תרופה לאלצהיימר

   מנות דם (ShutterStock)
   האם פה טמון הפיתרון? שקיות דם לעירוי (צילום: shutterstock)

   "ציפינו למצוא שהפלזמה בטוחה לשימוש", אמר לאתר TIME, ד"ר שרון שא, פרופסור לנוירולוגיה באוניברסיטת סטנפורד ומוביל המחקר. "לא ציפיתי למצוא שום שינוי ביכולת הקוגניטיבית", אבל זה בדיוק מה שהם מצאו. אלו שקיבלו את הפלזמה הראו שיפורים משמעותיים בכמה מדדים הבוחנים את עצמאותם, כגון היכולת שלהם לקנות בעצמם, לשלוט על כספם ולאזן את פנקסי ההמחאות שלהם.

   "המחקר מצביע על סימנים אפשריים לשיפור, אך אנו צריכים לערוך מחקרים הרבה יותר גדולים לפני שנוכל לדעת אם הגישה זו יכולה לעזור לשפר את חייהם של אנשים החיים עם אלצהיימר", אמרה ד"ר קרול ראאווטלדג', מנהלת מחקר האלצהיימר בבריטניה. עורכי המחקר ביקשו להבהיר כי מדובר במחקר ראשוני וקטן, וכי אומנם יש דברים שניתן לעשות אבל כרגע אין תרופה שיכולה להאט את ההתקדמות של מחלת האלצהיימר.

   אלצהיימר היא מחלה דגנרטיבית, שבה מצב המטופל מידרדר לאורך זמן, והיא לבסוף מובילה למותו. בעוד שמחלת האלצהיימר נמצאת במקום שישי ברשימת עשרת גורמי המוות המובילים בארה"ב, היא המחלה היחידה ברשימה הזו שאין שום דרך למנוע, לעצור או להאט את התקדמותה. בארצות הברית, כחמישה מיליון בני אדם מעל גיל 65 חיים עם אלצהיימר, בעיקר נשים. לפי תחזיות, בשנת 2050 נתון זה יגיע לכדי 16 מיליון איש בארצות הברית, ו-115 מיליון בני אדם ברחבי העולם. בישראל, לפי הערכות של מכון ברוקדייל, כ-120 אלף איש חולים באלצהיימר.