פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הורים שואלים: עד איזה גיל מותר להתקלח עם הילדים?

   הרבה מאוד הורים מוטרדים מסוגיית העירום ליד ילדיהם. עד איזה גיל מותר לילד לראות את אביו עירום, והאם יש יתרון למקלחת משותפת? מדריכת ההורים קרן יטיב עונה

   ילד מתקלח עם אמו (ShutterStock)
   חוויה מקרבת ונהדרת (אילוסטרציה: shutterstock)

   במהלך שגרת היומיום שלנו עם הילדים, עשרות שאלות מטרידות אותנו - על מצבם הבריאותי, על ההתפתחות שלהם, על בעיות התנהגות ועל התפקוד שלנו כהורים. עכשיו יש כתובת מקצועית לשאלות שלכם - מדור הורים שואלים. את השאלות ניתן לשלוח אלינו לכתובת המייל הזו או לפרסם בעמוד הפייסבוק של וואלה! בריאות.

   שאלה: עד איזה גיל זה מקובל להתקלח עם הילדים או להסתובב לידם ללא בגדים?

   תשובה: הורים רבים מתלבטים בשאלה זו ונדמה שאין לה תשובה חד משמעית. עירום הוא נושא תרבותי. ישנן תרבויות שבהן מקובל להסתובב עירומים ללא כל עניין סביב זה, וישנן תרבויות "לבושות" יותר. חשוב ללמד את הילד את הקודים התרבותיים שמאפיינים את התרבות שבה הוא גדל, ולשלב הנאה מחקירת והכרת גופו לצד הבנת ערכי החברה.

   עוד שאלות:
   איך גורמים לאחות גדולה לשחק עם הקטנה?
   מה עושים כשהילד מסרב לאכול?
   מה עושים כשלילד יש התקף זעם מחוץ לבית?

   באופן כללי מקלחת משותפת עם הילד היא חוויה מקרבת ונהדרת. למגע ולחום בין הורים לידיהם יש חשיבות עצומה, וניתן דרך העירום גם להעביר מסרים של קבלת הגוף ואהבת העצמי לילדינו, כל עוד ההורה והילד חשים בנוח בעת ביצוע הפעולה. בשלב שבו אחד מהצדדים מרגיש לא נוח, זה הזמן לחדול מכך.

   שאלה של גיל

   סביב גיל שנה לשנתיים הילד מגלה את הגוף שלו, מוצא את עצמו במראה וחוקר את דמותו בה, מזהה שהגוף הזה שלו ולומד את שמות האיברים. מאד שכיח לראות בגיל הזה את הבנים מגלים את הבולבול שלהם באמבטיה ומושכים אותו בהנאה. גם הבנות נוגעות בפות שלהן.

   לאחר גיל שנתיים, בדרך כלל מתחילה הקניית מושגים של ניקיון ולכלוך סביב אכילה וסביב גמילה ועשיית צרכים בשירותים. זה שלב בו אנחנו מנסחים עבור הילד את הכללים של מה מקובל בחברה ומה לא.

   ילד מתקלח (ShutterStock)
   שלב המשיכות (אילוסטרציה: Shutterstock)

   בגילאי שלוש-ארבע הילד מגלה את המיניות שלו ומתחיל להתעניין באיברי המין שלו ושל הוריו. הוא מתבונן באיברי המין של האם או האב, במהלך מקלחת משותפת או כאשר הוא צופה בהוריו מתפשטים לידו, ויכול לתהות מדוע גודלם או מראם שונה משלו ולחוש נבוך. הילד יכול גם לשלוח יד לאיברים הפרטיים של הוריו, מתוך סקרנות ורצון להרגיש ולשאול אותם שאלות שעלולות להביך אותם. בשלב הזה, אם בחרתם להמשיך להתקלח עם הילד, רצוי שתעשו זאת לבושים בגד ים, כדי למנוע מצב שבו הילד שלכם או אתם חשים מבוכה.

   ישנה גם חשיבות רבה בגיל הזה לשים גבולות ברורים בכל מה שקשור לחקירת הגוף על ידי מישהו אחר (ילד או מבוגר פוגעני) ולהתחיל ללמד את הילד על איברים פרטיים שלא נהוג לחשוף אותם או לתת לאחרים לגעת בהם. הילד צריך להכיר את גבולות הפרטיות שלו - מה מותר ומה אסור בתוכם. באופן טבעי אימהות יחושו יותר בנוח להתקלח עם בנותיהן בעוד האבות עם ילדיהם, לאורך יותר זמן אולם גם זה יפסק בזמן מסוים, בדרך כלל עד גיל שש.

   קרן יטיב היא יועצת משפחתית בכירה, מומחית בגיל הרך, והבעלים של מרכז הפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה