פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   האישה שתלמד את הילדים שלכם לישון

   בשנת 2015 כמעט כל זוג הורים טריים מוציא המון כסף על ייעוצי שינה, אבל אפשר גם אחרת. הכירו את יועצת השינה שתלמד את הילדים שלכם לישון בשקט, בלי להיכנס לכם לכיס

   תינוק ניובורן (ShutterStock)
   כמה שווה השינה המתוקה של הילד שלכם? (אילוסטרציה: shutterstock)

   ההורים של היום הם ללא ספק הורים יותר מעורבים, יותר מגוננים וכנראה גם הרבה יותר חסרי ביטחון. זה ההסבר היחיד לעובדה שאנחנו מוכנים לשלם את מיטב כספנו עבור ייעוצים וסדנאות מן הרגע שבו בדיקת ההיריון מראה שני פסים ועד היום שבו הילד עוזב את הבית. יועצי שינה, יועצות גזים, מדריכות תנועה, מאמני הורות, יועצות מנשאים חוגים לזחילה וסדנת עיסוי. מן הרגע שבו אנחנו הופכים להורים, אנחנו מוכנים להקשיב כמעט לכל מי שמוכן ללמד אותנו איך להתמודד עם האתגר החדש.

   על השאלה אם זה נכון או לא להיעזר ביועצים חיצוניים להורות, תמיד יהיו דעות חלוקות. הסבתות שלנו יגידו שהורות היא אינסטינקט, ואין שום צורך בכל הכאב ראש הזה, אבל גישה עכשווית יותר תגרוס שאנחנו מקלים על עצמנו בכל כך הרבה תחומים שבהם הסבים והסבתות שלנו עשו את הדרך הקשה, שאין סיבה שבתחום ההורות לא נעשה קצת אאוט-סורסינג. בין אם אתם בגישה הזו, השנייה או באמצע, על דבר אחד אין ויכוח - זה יקר נורא להיות הורה ב-2015. העגלות, החיתולים, האוכל, גני הילדים וביקור שבועי בג'ימבורי גורמים לרוב ההורים לסיים את החודש חנוקים, אם אתם זקוקים גם לייעוץ, זו כבר בעיה אמיתית. עלות חבילה של ייעוץ שינה עולה בין 1,200 ל-1,500 שקלים.

   על ייעוץ שינה לא צריך לשלם כסף

   אבל הורות מאושרת וקלה לא חייבת להיות עסק כל כך יקר. בפועל, יש גם מי שמוכן ללמד אתכם את כל מה שאתם חייבים לדעת בלי לקחת מכם אגורה. זה נשמע מדע בדיוני, אבל גם ב-2015 זה קיים. דוגמה מצוינת לכך היא שלי פורפר-רוזן – יועצת שינה, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים מוסמכת של מכון אדלר ויועצת זוגית – שמתכננת מהפך בתחום ייעוץ השינה. שלי נתקלה שוב ושוב בשאלות של הורים שלא מצליחים לגרום לילדים שלהם לישון, וראתה עד כמה קל לגרום להורים הללו לשלם אלפי שקלים עבור ייעוץ שינה, והחליטה להרים את הכפפה.

   "הכל התחיל לפני שנתיים וחצי, כשזוג הורים התקשר אלי וביקש להגיע לקליניקה בשביל ייעוץ שינה לתינוק בן חצי שנה", מספרת שלי, "אמרתי להם שאין צורך - אני אגיד להם מה לעשות והם יעשו את זה, ושיתקשרו עוד שלושה ימים להגיד איך הולך. בשביל שיחה של חמש דקות אני לא אקח כסף על שעה שלמה. אחרי שלושה ימים הם התקשרו ואמרו שזה עבד והם בהלם, ושאלו אם חברים יכולים להתקשר. עזרתי גם להם, וזהו. במקביל, ראיתי כל הזמן בקבוצות הורים בפייסבוק אמהות שלא ישנות, והפניות לייעוצי שינה שעולות אלפי שקלים, והחלטתי לעשות מעשה".

   שלי פרופר (ראובן קסטרו)
   שלי פורפר-רוזן. שלחה 8,500 הורים למיטה (צילום: רובי קסטרו)

   את המעשה של שלי למעלה מ-8,500 הורים מכירים היטב. "פרסמתי פוסט במאמאזון שעל ייעוץ שינה לא צריך לשלם כסף, ואני מוכנה לייעץ ללא עלות, דרך דפי הפייסבוק ואם צריך בטלפון. היוזמה הזו תפסה תאוצה מהר מהמצופה. "קיבלתי מאות תגובות ומאות לייקים", היא מספרת, "גם תגובות זועמות של יועצות שינה, שהייתי מוכנה אליהן".

   "התחלתי לענות על אלפי הודעות באופן פרטי, לקח לי בערך שלושה חודשים לענות לכולם. במקרים הקיצוניים יותר או כשחשדתי שיש בעיה רפואית ייעצתי גם טלפונית. אחרי שלושה חודשים החלטתי לפתוח קבוצה בפייסבוק - המדריך לשינה מתוקה" מספרת שלי, "היום יש למעלה מ-8,500 הורים בקבוצה, ובין 100-200 ממתינים להיכנס אליה. חשוב לי לבדוק את כל מי שנכנס לקבוצה כי יש יועצות שינה שמנסות להיכנס ולסחוב אליהן. אני עוברת על כל אחד, אז לוקח לי זמן לאשר". בקבוצה שלי נותנת הסברים מפורטים להורים על איך מלמדים ילד להרדים את עצמו, וההורים החברים בקבוצה גם מייעצים אחד לשני ומספרים זה מניסיונו של זה.

   איך את מחלקת חינם דבר כל כך יקר?
   "האני מאמין שלי הוא לא לקחת כסף על ייעוץ שינה כי אני חושבת שזו גניבה וניצול של הורים", מבהירה שלי. כאשר היא פתחה במהלך לחלק ייעוץ שינה חינם לכל דורש, היא חששה מעט מהתגובות של יועצות שינה אחרות, "אבל החלטתי שזה יעזור ליותר אנשים מאשר יעשה רע", היא מסבירה. "יש הרבה תגובות מפרגנות שסוף סוף מישהו אומר בקול רם שהרבה הורים זרקו סתם כסף לפח". זה מצחיק אבל גם היום, בעקבות הפעילות בקבוצה, יש מי שמעדיף לשלם. "מבקשים לבוא אלי לייעוץ שינה ואני מסבירה שאין צורך, שאני פשוט אחזור על עצמי בכסף".

   אז איך זה עובד בעצם?
   כאשר מדובר בתינוקות ופעוטות – השוק העיקרי של ייעוצי השינה - מדובר בסופו של דבר בכמה כללים שניתן ללמוד בשיחה קצרה, וזה הכל. "ייעוץ שינה הוא עניין התנהגותי", אומרת שלי, "יש כמה דברים שההורה צריך לדעת וניתן ללמוד אותם בהסבר קצר וממוקד, במיוחד לגילאים הקטנים (עד גיל שנה). בגילאים גדולים יותר אגב, זה לאו דווקא עניין של שינה, חוסר השינה יכול להיות הרבה פעמים סימפטום, למשל ילד שנולד לו אח ורוצה תשומת לב מהוריו דווקא בלילה , ואז העניין הוא יותר של הבנת עולם הילד. בגילאים גדולים יותר, יש גם פעמים שהעניין של גבולות וסמכות הורית, ואז צריך להתייעץ עם גורם מוסמך בטיפול בילדים ולא ביועצת שינה".

   שלי פרופר (ראובן קסטרו)
   שלי והילדים שלה. בהחלט מסוגלים לישון לבד (צילום: רובי קסטרו)

   "אני מייעצת להורים לילדים עד גיל חמש בקבוצה, ומחזקת אותם להאמין בילדיהם שהם מסוגלים ויכולים להירדם עצמאית, על ההורים לקבל את כל המידע כדי לדעת איך עושים זאת (כל גיל והאתגרים שלו) , להבין כמה נקודות התנהגותיות חשובות בתהליך ולקבל עידוד ותמיכה, ואת זה אני עושה דרך הקבוצה ולעיתים גם בטלפון ללא עלות, לא קיבלתי אף פעם לקליניקה רק על ייעוץ שינה", היא מצהירה.

   לאחרונה הצטרף לקבוצה של שלי גם ד"ר שי מרקו מומחה בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד, מומחה ברפואת ילדים ורופא שינה. ד"ר מרקו הצטרף לקבוצה מכיוון שגם הוא מאמין שלא צריך לשלם עבור מידע וייעוץ זמין ואמין ונכון. במקרים מסוימים וכאשר יש חשד לבעיות רפואיות או נוירו-התפתחותיות, אפשר לזהות בייעוץ בקבוצה אם אכן יש מקום להערכה מקיפה ונכונה עם רופא מקצועי מומחה ואז יש מקום לבירורים".

   לא רוצה לעצור כאן

   "האג'נדה שלי היא שהורים לא צריכים לשלם כל כך הרבה כסף וכי וכל הידע צריך להיות אצלם", אומרת שלי, אשר פיתחה לאחרונה כלי יעיל להורים, אותו היא מקווה להצליח לחלק בחינם דרך שיתוף פעולה שאינו מסחרי עם בית יולדות או קופת חולים. "המוצר- המדריך המקוצר לתינוק מאושר - הוא לוח מגנטי שניתן לסמן עליו בטוש מחיק מתי התינוק, ישן, אכל והוחלף חיתול. זה מגיע עם חוברת שמסבירה ממש הכל על שנת התינוק, בכי התינוק ואפילו כמה טיפים לזוגיות", היא מספרת, "המטרה שלי היא שכל הורה ייצא עם הידע הזה ולא ירגיש שהוא חייב לשלם מאות שקלים ליועצות למינהן".

   שלי פרופר (צילום מסך , שלי פרופר-רוזן)

   כעת רק נותר לקוות שגוף גדול ירים את הכפפה, ויעביר לכל אותם הורים שרעבים למידע מקצועי את המידע ששלי מוכנה לתרום.

   עוד בנושא:
   מומחים קבעו: כמה שעות את צריכים לישון?
   מה בהייה במסכים עושה לילדים שלנו?
   כך תעזרו לתינוק שלכם לישון כמו תינוק