מה בהייה במסכים עושה לילדים שלנו?

50 הודעות טקסט ביום, 8 שעות בממוצע לצד מכשירי אלקטרוניקה וצפייה בתכנים לא מתאימים. זה מה שהילדים שלכם עושים כל יום, ובאופן לא מפתיע זה מזיק להם לבריאות

04/12/2014
שמונה שעות בממוצע לצד מסכים(צילום: ShutterStock)

כולם, וכן הכוונה היא ממש לכולם, משתמשים בסמארטפונים ובטאבלטים וכדי להרגיע את הילד בשעת נסיעה, להרדים ולהעסיק אותו כשהעייפות משתלטת וכל האופציות האחרות כבר מזמן לא אופציה. הבעיה היא שאנחנו לא רק מגדלים דור שהראש שלו קבור במכשירים חכמים, אלא שאנחנו גם מסכנים את החיים שלהם.

בנייר עמדה שפרסם איגוד רופאי הילדים בארה"ב נכתב כי אין לחשוף ילדים עד גיל שנתיים לשום מכשיר אלקטרוני, וזה כולל מכשירי סמארטפון, טאבלטים וטלוויזיה. ילדים בני שלוש עד חמש מומלץ להגביל לשעה ביום, וילדים מבוגרים יותר לשעתיים ביום. במציאות, הילדים כיום משתמשים במכשירים אלקטרונים במשך שמונה שעות ביממה בממוצע, בערך כמו זמן השינה שלהם.

עוד נתונים שהוצגו בנייר העמדה הראו כי זמן הצפייה הממוצע בטלוויזיה עומד על כארבע שעות ליום, שעה וחצי ביום מוקדשת לישיבה מול המחשב, והשאר להתעסקות במכשירי הפלאפון. נתון מדאיג אחר הראה שמחצית מהמתבגרים שולחים 50 הודעות ביום ושליש מהם אף מגיע למאה הודעות.

למה זה כל כך מסוכן?

1. התפתחות מאוחרת
1 מתוך 3 ילדים נכנס כיום לבית הספר עם איחור התפתחותי, מה שמשפיע לרעה על הישגיו הלימודיים ועל התפתחות כישורי השפה שלו. חוקרים מאמינים כי לשימוש במכשירים אלקטרונים מתחת לגיל 12 יש השפעה ניכרת על הסטטיסטיקות האלה.

2. השמנה
מגפת ההשמנה היא אחד מהאיומים הכי גדולים על בריאותם של בני נוער, ו-1 מתוך 3 אמריקאים סובל מהשמנת יתר. מחקרים מהשנים האחרונות מוכיחים כי מכשירי סמארטפון בחדר השינה מעלים את הסיכוי להשמנה בכ-30 אחוזים, מה שיכול להוביל לסוכרת, ומחלות לב בגיל מוקדם יותר. אולי זו הסיבה לכך שילדי המאה ה-21, משתייכים לדור הראשון שלא יאריך חיים יותר מהוריו.

עוד באותו נושא

מה קורה למוח של בן שנה שמשחק בטאבלט?

לכתבה המלאה
שינה חשובה אצל ילדים פי כמה(צילום: ShutterStock)

3. בעיות שינה
כולנו צריכים לישון טוב כדי להיות בריאים, אבל אצל ילדים שגופם עוד מתפתח זה חשוב פי כמה. על פי דו"ח ארגון הבריאות העולמי במדינות כמו פינלנד למשל, צמחו בעיות השינה אצל ילדים פי שניים. נתון שנראה לא מפתיע לאור העובדה ש-75 אחוזים מההורים מרשים לילדיהם להשתמש במכשירי הפלאפון והטלויזיה גם בחדר השינה.

במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת חיפה מצאו החוקרים כי יותר ויותר ילדים הם ישנוניים, מתקשים לקום בבוקר ועייפים במהלך הצהריים, והתופעות האלה מתחילות כבר בגילאי 10-12. הסיבה היא שימוש מופרז במכשירי מדיה. חוסר השינה בקרב מתבגרים, לא רק עושה אותם עייפים על פי המחקר, אלא עלול לגרום לפגיעה בתפקוד המערכת המטבולית, ביצוע מטלות, זיכרון, הישגים בלימודים, פגיעה במצב הרוח ועוד.

4. השפעות על התפתחות המוח
עד גיל שנתיים, המוח האנושי משלש את גודלו, והוא ממשיך לגדול עד גיל 21. שלב ההתפתחות המוקדם של המוח נקבע על ידי קיומם או היעדרם של גירויים סביבתיים. גירוי של מוח שמתפתח על ידי חשיפת יתר למכשירים טכנולוגיים, נקשרה במחקרים לבעיות קשב וריכוז, איחור קוגניטיבי, פגמים בלימוד ובעיות בשליטה וויסות של רגשות והתנהגויות שונות.

5. מצבי רוח
שימוש בטכנולוגיה נחשבת לאחד הגורמים המשפיעים ביותר על הבריאות הנפשית של ילדים, והיא עלולה לגרום למצבי רוח, דיכאונות ובעיות התנהגות. גם לתכנים שמשודרים בטלוויזיה למשל או מופיעים במשחקי וידיאו יש השפעה על הופעת אגרסיות ועידוד אלימות בילדים. גם לתופעות כמו התמכרות יש מקום, ומחקר מראה כי 1 מתוך 11 ילדים בגילאי 8-18 מכור לטכנולוגיה.

עוד באותו נושא

קשה להירדם? שימו את הסמארטפון בצד

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully