וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצילום של התינוקת בסלולרי נראה חשוד. ומשם הכל הסתבך

עודכן לאחרונה: 20.7.2021 / 13:16

כמו המון הורים, נורהאן צילמה את בתה הקטנה המון - עד שבאחת התמונות היא ראתה כתם מוזר בעין שלה. משם התחיל מסע ארוך וקשה - מגילוי של סרטן, דרך סיכון ממשי לאבד את העין, ועד סוף טוב במיוחד בזכות טיפול חדשני שקיבלה בהדסה

פלאש המצלמה זיהה סרטן בעינו של תינוק בן 4 חודשים/מערכת סיפור בדקה

כשצילמה נורהאן את בתה לפני מספר חודשים במצלמת הסלולרי שברשותה, היא לא חשבה אפילו לרגע כי תהיה זו תחילתו של מסע ארוך שיתחיל בגילוי של סרטן בעינה של ילדתה, בת שנה וחצי בלבד, ימשיך בסיכון לאבד את העין, ויסתיים בהצלת עינה של התינוקת בטיפול ייחודי וממושך בהדסה עין כרם.

"כשהתבוננתי בתמונות שצילמתי בסלולרי, גיליתי כתם לבן בעין של הבת שלי, כתם שנראה מאוד מוזר. העין השנייה לעומת זאת, נראתה אדומה כמו שמוכר לנו בצילום עם פלאש", היא מספרת, "הבנתי שמשהו פה לא בסדר וניגשנו לבדיקת רופא בעזה. הוא היה מאוד רציני ושלח אותנו לרופא נוסף ומשם עברנו בדיקות רבות לעין עד שהגיעו לאבחנה - למייאר שלנו יש סרטן, גידול בעין שנקרא רטינובלסטומה".

ההורים שביררו רבות כיצד ניתן לטפל בבתם, נתקלו בתשובה אחת בכל בית חולים אליו הגיעו: "אין מה לעשות, הסרטן אגרסיבי ולא ניתן לעזור למייאר. הפתרון הוא לעקור את העין".

"היינו שבורים מהבשורה הקשה שנחתה עלינו ומכך שאין פתרון למצב, עד שצפיתי בחדשות בכתבה על ילד שטופל בהדסה עם אותו מקרה. גם אמא שלו זיהתה את המצב בעין לפי הכתם הלבן שהיא ראתה בתמונה, והמומחים בהדסה הצילו לו את העין בטיפול מיוחד. הבנו שאנחנו חייבים להגיע לכאן, ובאמת אחרי המתנה של חודשיים לאישורים רשמיים, הגענו להדסה. מאז, אני מברכת את הצוות כאן כל יום".

פרופ' שחר פרנקל, מנהל השירות לגידולי עיניים בהדסה, קיבל לטיפולו את מייאר. "המשפחה הביאה אותה אלינו כשמייאר הייתה בת 9 חודשים, לאחר שנאמר להורים במרכזים רפואיים שונים שאין מנוס מעקירת העין. בבדיקות שביצענו כאן במערך, הבחנו בגידול שתופס מחצית מנפח העין וממוקם במרכז הראייה, מה שהעיד על כך שהיא כלל לא ראתה בעין הזו".

"מצבה של מייאר דרש טיפול מהיר ביותר על מנת שיהיה סיכוי להצלת העין", הוסיף פרופ' פרנקל, "תוך 3 ימים, זמן שיא, התארגנו לקבלת אישורים והתחלת הטיפול. היא קיבלה כימותרפיה בצנתור לעורק הראשי של העין, תחת ידיהם של פרופ' חוסה כהן וצוותו ביחידת צנתורי המוח בבית החולים. מדובר בהליך חדשני למדיי המכונה Intra Arterial Chemotherapy, המאפשר למצנתר להגיע באופן ישיר וממוקד עם הכימותרפיה אל הגידול, להזריק אותו ולצאת".

פרופ׳ שחר פרנקל ותינוקת שסבלה מגידול בעין. דוברות הדסה עין כרם,
מצבה דרש טיפול מהיר במיוחד. פרופ' פרנקל ומייאר/דוברות הדסה עין כרם

אבל זה לא היה סוף הסיפור. "בהמשך, למרות שהגידול עצמו הצטמצם, ראינו מסביב לגידול בעין עוד 'ענן גידולי' באזור, מה שהיה בעצם תאי גידול מפוזרים. לאור זאת, יחד עם עמיתי פרופ' יעקב פאר, מומחה בכיר לאונקולוגיה של העין, פעלנו גם בהזרקת כימותרפיה ישירה לתוך העין ובסך הכל עברה מאייר 3 צנתורים לכימותרפיה ו-4 זריקות ישירות אל תוך העין, כולם כמובן תחת הרדמה ולאורך מספר חודשים", הסביר המומחה.

"בשנים האחרונות היינו בהדסה הראשונים בישראל להשתמש בשיטות הטיפול הללו על מנת להילחם על עיניהם של כל ילד בטיפול ברטינובלסטומה. אלמלא הטיפול החדשני הזה, הן בצנתור והן בהזרקות ישירות לעין, הרי שהיו נאלצים לעקור להם את העיניים, ואני גאה לספר על כ-60 טיפולי הזרקה ישירה לתוך העין ועוד 45 צנתורים לעין, שהצילו את עיניהם של כמעט כל המטופלים עד כה".

גם במקרה של מייאר הטיפולים הוכיחו את עצמם. "כשהגיעו מייאר ואימה לבדיקה, שמחנו מאוד לבשר להן שהטיפול הצליח. הגידול מת והסתייד, תאי הגידול המפוזרים נעלמו, ומאייר יכולה לראות בעין", סיפר פרופ' פרנקל, "אי אפשר לתאר במילים את ההתרגשות והסיפוק שממלאים אותנו בכאלה בשורות טובות שאנו מעניקים למשפחה". הוא הוסיף כי "מעבר לכך, ולא פחות חשוב, אני בהחלט מאמין שאנחנו, הצוות כאן במערך העיניים של הדסה - לא רק מצילים את הראייה ומרפאים מקרים קשים וסבוכים, אנחנו גם משמשים גורם מתווך בין העמים, ומגשרים על הבדלים או מחלוקות אל מול השכנים שלנו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully