וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר מוכיח: אנשים שלא שומרים על ריחוק חברתי ועוטים מסיכות - טיפשים יותר

9.8.2020 / 0:01

מחקר מאוניברסיטת קליפורניה מצא כי הקפדה על ריחוק חברתי מהווה מדד לאינטליגנציה. בניגוד למה שאתם חושבים, המחקר לא נועד להשפיל את אלו שלא עוטים מסיכות אלא לסייע למציאת אסטרטגיה נוחה יותר שתסייע להגביר את הציות לכללים

בסרטון - הדמיה של הפצת נגיף קורונה בריצה/אתר רשמי ANSYS

עד שיגיע החיסון, שמירה על הריחוק החברתי היא בין הדרכים היחידות להגן על עצמנו מנגיף הקורונה. כעת מחקר חדש מוצא קשר חזק בין ציות להוראות הריחוק החברתי לבין זיכרון העבודה שלנו - מנגנון קוגנטיבי המשפיע על האינטליגנציה, ההבנה ויכולת הלמידה.

המחקר שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה מצא שלאנשים העוקבים אחר הנחיות הריחוק החברתי ועוטים מסיכות יש יכולת זיכרון עבודה טובה יותר מאשר לאלו שאינם מצייתים להן. קיבולת זיכרון העבודה מעידה על כמות המידע שאדם יכול לשמור לטווח הקצר ועל כישורי הבנה ופתרון בעיות. זיכרון העבודה מהווה חלק ממנגנון הזיכרון לטווח קצר של האדם ומאחסן מידע המופנה לעיבוד ומשמש לביצוע פעולות קוגניטיביות. מחקרים קודמים מצאו שזיכרון העבודה מאפשר לאדם להחזיק מידע במודעות ולהשתמש בו כדי להנחות את אופן הפעולה שלו.

ווייוויי צ'אנג, פרופסור עמית לפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה בריברסייד, אמר כי המחקר שפורסם בכתב העת המדעי PNAS מציע לקובעי המדיניות לקחת בחשבון את היכולות הקוגניטיביות הכלליות של הציבור כשהם מבקשים מהם לעטות מסכות או לשמור על ריחוק פיזי.

ריחוק חברתי במפעל סוחרים של מרצדס בבריסל, בלגיה. רויטרס
לא שומרים על ריחוק חברתי? כנראה שהאינטליגנציה שלכם נמוכה/רויטרס

המחקר נערך על 850 משתתפים בין ה-15 ל-23 במרץ, בשבועיים הראשונים בהם הוכרז בארה"ב על מצב חירום לאומי. המשתתפים מילאו שאלונים על דמוגרפיה ופרקטיקות ריחוק חברתי ונבדקו גם על מאפייני אישיותם וכושרם הקוגניטיבי.

במהלך המחקר נמצא כי לאנשים עם יכולת זיכרון עבודה גבוהה יותר יש מודעות מוגברת ליתרונות של הריחוק חברתי. אנשים אלה הציגו יותר עמידה בהנחיות המומלצות ממש עם התפרצות נגיף הקורונה. הקשר בין קיבולת גבוהה של זיכרון עבודה למודעות ליתרונות הריחוק החברתי כל כך חזק שזיכרון העבודה שלנו עשוי לחזות בדיוק איך נתנהג במצב של מגיפה.

תושבי מישיגן שומרים על ריחוק חברתי ועטיית מסיכות תחת מגבלות הקורונה, 18במאי 2020. AP
תושבי מישיגן שומרים על ריחוק חברתי ועטיית מסיכות/AP

פרופסור צ'אנג אמר: "מצאנו שציות לכללי הריחוק החברתי מסתמך על החלטה מודעת המבוססת על הערכה של היתרונות והחסרונות של התנהגויות אלו בזיכרון העבודה שלנו - במקום, נניח, הרגל גרידא. תהליך ההחלטה עשוי להוות פחות מאמץ לאנשים עם יכולת זיכרון עבודה גבוהה יותר, דבר שעשוי להוביל להקפדה על הריחוק החברתי".

מטרת הניסוי לא הייתה להדגיש את טיפשותם של האנשים שלא שומרים על ריחוק חברתי, אלא ניסיון להבין מדוע אנשים מסוימים אינם מקפידים על הכללים ולסייע לקובעי האסטרטגיות למצוא דרך שתביא להגברת הציות לכללים. פרופ צ'אנג סיכם: "המסר בנושא זה צריך להיות מובן ותמציתי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully