פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אפילו עשר דקות של ספורט בשבוע יכולות להציל אתכם ממוות

   אלו ככל הנראה החדשות הכי טובות שיכולנו לקבל היום. מסתבר שלהליכה המהירה שלכם לאסוף את הילד מהגן, או לניקיון הקשוח במטבח יש יתרון משמעותי בהורדת הסיכון למוות

   גיף כלב עושה כושר (Giphy)
   חדשות מעולות לעצלנים ביניכם (מקור: Giphy)

   אפילו 10 דקות של פעילות גופנית בשבוע עשויות להיות טובות יותר מאשר היעדר פעילות גופנית מבחינת הסיכון לתמותה, כך עולה ממחקר חדש שפורסם בירחון הרפואי British Journal of Sports Medicine. וכן, פעילות גופנית אינטנסיבית נמצאה כמגנה יותר מאשר פעילות קלה.

   במשך למעלה מעשור סקרו החוקרים קרוב ל-90 אלף משתתפים בארה"ב בגילאי 40 עד 85 שהשתתפו בסקרי בריאות לאומיים. המשתתפים סיפקו בין היתר גם מידע על הפעילות הגופנית אותה הם מבצעים בשעות הפנאי שלהם. במהלך שנות המעקב, 9 אחוזים מהמשתתפים מתו.

   עוד בנושא:
   כמה ספורט אתם באמת צריכים לעשות כדי לשמור על הבריאות?
   כמה פעמים מומלץ לעשות כושר בשבוע? לשיר אלמליח יש תשובה
   בלי רגשות אשמה: 7 סיבות לגיטימיות לוותר על התעמלות

   אישה מביטה בשעון דופק (ShutterStock)
   אפילו עשר דקות ביום יכולות להציל אתכם ממוות (צילום: shutterstock)

   כמובן שפעילות גופנית או היעדרה לא היו הגורם היחיד שעלול להשפיע לרעה על הבריאות ולכן החוקרים תיקננו את הממצאים לפרמטרים נוספים כדוגמת BMI, עישון ומחלות כרוניות שונות. גם לאחר נטרול גורמים אלה, נמצא כי בקרב משתתפים שעסקו אפילו בכמות מינימלית של פעילות גופנית - בטווח שבין עשר דקות לשעה בשבוע - היו בסיכון נמוך יותר בכ-20 אחוזים לתמותה מאשר אלו שלא היו פעילים כלל. ובאופן לא מפתיע, ככל שהפעילות הגופנית הייתה רבה יותר כך גדל האפקט המיטיב. כך למשל, אנשים שעסקו בפעילו גופנית של 1,500 דקות (25 שעות) ויותר לשבוע היו בעלי סיכויי תמותה נמוכים ב-46 אחוזים מאילו שלא עוסקים כלל בפעילות גופנית. הירידה בתמותה נמצאה הן בתמותה ממחלות לב וכלי דם, מסרטן ובתמותה מכל סיבה.

   נראה כי ממצאי המחקר החדש מהווים נדבך נוסף למידע שרובנו מכירים על חשיבות פעילות גופנית. אבל אם בשל אורח החיים וריבויי המחויבויות נמצא אפילו פחות משעה בשבוע לטובת פעילות גופנית, גם מעט זה מספיק טוב, והרבה זה אפילו טוב יותר.