חוקרים מצאו: כך פער גילאים באמת משפיע על מערכת היחסים

במשך 13 שנים עקבה קבוצת חוקרים אחר אלפי זוגות נשואים עם פערי גילאים משתנים. הם גילו כי בקרב הרבה זוגות הפער אכן משפיע על מערכת היחסים, וכי הגורם המשמעותי ביותר בהקשר הזה הוא, איך לא, הכסף

מערכת וואלה!
14/08/2017
דניאלה פיק, קוונטין טרנטינו. ניר פקין
מדענים לא צופים להם עתיד ורוד, דניאלה פיק וקוונטין טרנטינו(צילום: ניר פקין)

למרות שאהבה ומדע הם שני עולמות מנוגדים, מדענים רבים עדיין ביקשו לבחון את האהבה במדדים המוכרים להם, וכמו בכל סיפור טוב על עולמות מרוחקים, גם הקשר המוזר הזה עלול לגרום ללא מעט הרמות גבה. קבוצת חוקרים מקולורדו ביקשה להעמיק בבחינת מערכות יחסים בין זוגות עם פערי גילאים בולטים, ולנבא את מידת ההצלחה של זוגות כאלה, בהשוואה לבני זוג בני אותו הגיל. לטובת המחקר הם עקבו אחר 7,682 זוגות נשואים באוסטרליה למשך 13 שנים, ובדקו מה קרה למערכת היחסים בחלוף הזמן.

עוד בנושא:
גרים ביחד? זה האיבר שבו יש לכם הכי הרבה חיידקים משותפים
מה תנוחת השינה אומרת על הזוגיות שלכם?
מחקר: מגע בין בני זוג מפחית את תחושת הכאב

ממסקנות המחקר, שפורסם בכתב העת Journal of Population Economics, עולה כי בתחילת הבדיקה, אי שם ב-2001, גברים שנישאו לאישה צעירה מהם דיווחו על סיפוק רב יותר מהקשר. נשים שנישאו לגבר צעיר דיווחו אף הן על סיפוק, ברמה נמוכה יותר מזו של הגברים. מנגד, נשים צעירות דיווחו על רמת סיפוק נמוכה מחיי נישואים עם גבר מבוגר, וגברים שנישאו לנשים מבוגרות דיווחו על רמת הסיפוק הנמוכה ביותר מבין כלל הקבוצות שנבדקו.

עם זאת, לאחר שש עד עשר שנים מביצוע התשאול הראשוני, הבחינו החוקרים בירידה חדה במידת הסיפוק ממערכת היחסים – גם בקרב הנשים והגברים המבוגרים יותר, שדיווחו על שביעות רצון ממערכת היחסים. לדברי החוקרים, ככל שפער הגילאים היה נמוך יותר, כך הסיפוק ממערכת היחסים נשמר יותר בממוצע.

עוד באותו נושא

המעבדה: 5 שיטות מדעיות לזוגיות מאושרת

לכתבה המלאה

הכסף הורס הכול?

אומרים שכאשר האהבה חזקה, היא מגשרת על כל הפערים. עם זאת, החוקרים במקרה הזה טוענים אחרת. "בחנו איך זוגות מגיבים להפתעות שליליות בחיים, בדגש על נושאים כלכליים, כמו אובדן עבודה, או בתחומים הקשורים לכלכלת הבית", אמרה מובילת המחקר, ד"ר טרה מקיניש. "מצאנו שזוגות עם פער גילאים גדול יותר חווים צניחה חדה בהרבה בסיפוק ממערכות היחסים, אם הם ניצבים בפני אתגרים כלכליים, בהשוואה לזוגות בני אותו גיל".

מאחלים להם שינצחו את הסטטיסטיקה, יהודה לוי ושלומית מלכה(צילום: ניר פקין)

בהקשר הזה, חשוב להבין שבכל זוגיות יש שני שלבים – בראשון, הרומנטיקה מצליחה בעיני רבים להתעלות על כל הפערים והפגמים. בשלב זה אנחנו נוטים להתעלם מהדברים הקטנים שמפריעים לנו. בשלב השני, השגרה משתלטת ואנחנו נדרשים לקבל החלטות שיכוונו את חיינו למקום שאנחנו רוצים, זה הזמן שבו לדעת החוקרים, זוגות רבים חווים לראשונה את פערי הגיל.

הסבר אפשרי שמציעה ד"ר מקיניש למסקנות שלה, גורס שבני אותו גיל, יותר מסונכרנים בדעתם לגבי ההחלטות הרות גורל בחיים, כמו השאלה אם להביא ילדים או איך לחלק את התקציב החודשי. זוגות אלו גם מתמודדים עם הקשיים ביחד לראשונה, בעוד שבזוגות עם פער גדול יותר, צד אחד כבר חווה את הקשיים ומרגיש בטוח יותר באשר להתמודדות איתם, בעוד הצד השני עלול להרגיש שלא מתחשבים בדעתו או שמזלזלים בה בהליך קבלת ההחלטות.

זהו, לדברי החוקרים, מתכון למתח שילך וייבנה במערכת היחסים, ולהתרחקות הדרגתית לאורך השנים. עם זאת, חשוב לזכור כי (עדיין) אין נוסחה מתמטית לזוגיות מוצלחת, וכי במחקרים כאלו מסתמכים על נתונים סטטיסטים בלבד, שבהם בהכרח יהיו גם לא מעט יוצאים מן הכלל, ולכן חשוב לקחת אותם בערבון מוגבל.

  • זוגיות
  • נישואים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully