וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתרגלים עזיבה: כך תכינו את הילד ואת עצמכם לגן חדש

איריס גרנות, מאמר אורח

14.8.2016 / 12:22

אף שכל ההורים נושאים בימים אלה עיניים כלות ל-1 בספטמבר, בבוא היום לרובם לא יהיה קל להפרד מילדיהם בגן, ובמיוחד אם מדובר בגן חדש. הנה כמה טיפים מקצועיים שיעזרו לכם להתכונן לפרידה טובה ואיכותית

אמא מלווה את בתה ליום הראשון בגן. ShutterStock
תהליך הפרידה לא מתחיל ביום הראשון של הגן, אלא הרבה קודם/ShutterStock

הימים הראשונים בגן , ימי ההסתגלות, אינם פשוטים לילדים, להורים ולאנשי הצוות. צריך לזכור שימים אלו אינם מאפיינים את ההתנהלות של כולם בהמשך השנה, כשתגיע השגרה הברוכה. ההבנה כי הדרך בה נעבור את ימי ההסתגלות תשפיע (גם אם לא באופן ישיר) על ההמשך, מוסיפה מימד נוסף של אחריות לאופן שבו נחווה את תהליך הפרידה וההתאקלמות.

עוד בנושא:
כך תדעו האם טוב לילד בגן שבחרתם עבורו
איך יודעים האם הילד מוכן לגן עירייה?
איך מכניסים את הילד לגן בצורה קלה וטובה?

אין ספק כי ככל שאתם ההורים תרגישו בטוחים יותר לגבי המקום שבו אתם משאירים את ילדכם גם הוא ירגיש בטוח ורגוע יותר. כדי שזה יקרה חשוב שתתעניינו, תשאלו את אנשי הצוות שאלות ויחד עם זאת, זכרו כי אלו הימים הראשונים והכל מעט שונה גם עבורם.

הדבר החשוב ביותר הוא שתתבוננו על הילד שלכם ותנסו ללמוד מה הוא "אומר לכם". חבקו, נשקו והעבירו לו מסר שאתם אוהבים אותו ומודעים לצרכים שלו. התייעצו, שתפו בהתלבטויות ובקשיים שלכם , חברים, משפחה ואנשי מקצוע - במידת הצורך. ואל תישארו עם הקושי לבד - גם בשבילכם זאת פרידה ומעבר, גם אם מבורך.

פרידה איכותית

ברור לכולם שתהליך הפרידה אינו מתחיל ביום בו הילד נכנס לגן, אלא הרבה קודם. ההתאקלמות במסגרת החינוכית ואיכות תהליך הפרידה תלויים הרבה מאוד במודעות של ההורים בהכנה למעבר, בהתאמה בין תגובות ההורים וההכנה שהילד קיבל לצרכים שלו - גיל, טמפרמנט מולד, ניסיון עבר ועוד וכמובן, בהתאמה בין המסגרת החינוכית לצרכי הילד.

אילוסטרציה. ShutterStock
בקשו שאת פניו של הילד תקבל בבוקר דמות קבועה/ShutterStock

ישנם מספר כללים שעוזרים לתהליך נכון, עדיין הם אינם ערובה לפרידה קלה מהיום הראשון, הקצב והתגובות של הילד משתנים מילד לילד ומהורה להורה.

הימים שלפני – הכנה:
• חשוב שאתם ההורים, תשאלו את כל השאלות שמטרידות אתכם, תעשו תיאום ציפיות בינכם לבין הגננת, תשתתפו באסיפת הורים, תבדקו את כל הפרטים הטכניים והחינוכיים ותוודאו שיש התאמה בין מה שאומרים לכם למציאות.

• התגובות של הילד, בכל גיל, מושפעות מאוד מהתחושות שלכם. ככל שאתם תרגישו יותר בטוחים גם ילדכם יהיה יותר נינוח.

• מומלץ ללכת את הדרך לגן מספר פעמים לפני תחילת שנה ולספר לילד כי כשיתחיל הגן נצעד ביחד או ניסע בדרך הזאת, נכנס לגן, ניפרד ולאחר מכן ניפגש שוב בצהרים.

• חשוב לעשות היכרות מוקדמת עם הגן והצוות, להגיע לביקור קצר, לשחק מעט ואפילו אם אפשר, למצוא משחק אהוב אותו הילד יחפש בפעם הבאה שיגיע לגן.

• חשוב לשוחח עם הילד על התהליך, כולל מתן תשומת לב ומיקוד בפרטים הקטנים - "ניכנס לגן, נתלה את התיק, נגיד שלום לגננת, נפגוש את כל החברים ואת כל המשחקים, נפרד..."

הימים הראשונים:

• רצוי לבקש שתהיה דמות קבועה או שתיים שיקבלו את הילד בבוקר, איתה הוא ירגיש במשך הזמן בנוח ובטוח להיפרד מההורה.

• חשוב מאוד להיפרד מהילד לפני שהולכים, גם אם הוא מאוד קטן וגם אם הפרידה תגרור פרץ של בכי. כך הילד ירגיש שהוא יכול לסמוך על ההורה שלא יעלם לפתע אלא יכין אותו מראש. התנהלות נכונה במקרה הזה תשפיע גם על פרידות נוספות.

• כדאי לאמץ טקס קבוע לפני הפרידה, משפט שחוזר על עצמו, "אני הולך/ הולכת ואחזור בצהרים". לצרף למשפט גם נשיקה ונפנוף לשלום ממקום מסוים בגן או כל טקס אחר שמתאים לכם.

ילד הולך לגן ילדים. ShutterStock
חשוב מאוד להיפרד מהילד לפני שהולכים, גם אם הפרידה תגרור פרץ של בכי/ShutterStock

• "נשיקת הקסם" בה אני משתמשת וממליצה עליה כבר שנים רבות, מאוד עוזרת לילדים מסוימים, נשיקה שההורה מדביק לילד או נותן לו ביד או בכיס ובכל פעם שהפעוט צריך הוא יכול "לשלוף" אותה ולהשתמש בה.

• רצוי לעשות את התהליך הפרידה באופן הדרגתי עם רגישות רבה ויחד עם זאת, אם החלטתם ללכת, תהיו שלמים עם ההחלטה ואל תחזרו בחזרה גם אם הילד בוכה, תנו לו זמן כדי לעבד את התהליך והזדמנות להירגע.

• אם יש לילדכם "חפץ מעבר", משחק אהוב או שמיכה שמזכירים לו את הבית ומנחמים אותו, כדאי להביאם בימים הראשונים, כמובן בהסכמת הצוות החינוכי. בהתחלה יתכן וילדכם יהיה צמוד אליו, עם הזמן יניח אותם במגירה ובהמשך, ככל שירגיש יותר בטוח הוא לא יזדקק לו כלל.

• במידת הצורך בקשו עזרה מאיש החינוך, מטפלת, גננת , עבדו בשיתוף פעולה וקבלו החלטות משותפות בהתאם לצורך של הילד.

• אם צלחתם את הימים הראשונים בהצלחה ולפתע ילדכם מתחיל לבכות אל תופתעו. פעמים רבות רק לאחר מספר ימים הפעוט מתחיל להפנים שמדובר בסידור קבוע ויומיומי ואז מביע את דעתו על העניין.

למה לצפות בימים הראשונים?

• זכרו כי בימים הראשונים הילד זקוק להרבה מאוד תחושת יכולת ועידוד מכם, לתחושה של ביטחון באהבתכם ולהרבה קבלה.

• יתכן והתנהגותו תהיה שונה, הוא יתקשה להירדם, יהיה חסר מנוחה או דווקא ישן שעות רבות.

• יתכן כי הוא יחזור לדפוסים ישנים שליוו אותו, מוצץ, פספוסים, בכי מתמשך, חוסר מנוחה.
זכרו שעבורו בכי זאת שפה, הדרך הראשונית להבעה וכשהוא במצב של עייפות, התרגשות והצפה מכל החוויות החדשות.

• למדו להקשיב לאיתותים שלו ולהפריד בין ההתרגשות והעייפות, לחוסר שביעות רצון.

• כשאתם אוספים אותו מהגן, השתדלו להימנע ממתחים מיותרים, השתדלו ליצור אווירה רגועה ותומכת ולאפשר לו דברים שהוא אוהב וחוויות טובות.

• כל סוף שבוע יכול להוות תזכורת לימים הנוחים והטובים בבית, במחיצתכם ומכאן, כל יום ראשון יכול להוות תהליך פרידה.

• היו רגישים ושימו לב האם ילדכם מתקשה להיפרד ולהתאקלם או שהמסגרת לא מתאימה לו.

בראיה לטווח רחוק

• זכרו כי לאופן ואיכות תהליך הפרידה השפעה רבה על תפקודו של הילד במשך היום.

• התעניינו, שאלו את הצוות שאלות על ילדכם ויחד עם זאת היזהרו לא להציף ולא להתעניין רק אם הוא אכל או שתה, יש דברים נוספים שהצוות יכול לספר לכם.

• התעניינו בתוכן שהילד חווה בגן, נסו לדבר איתו על כך, "שמעתי ששרתם את השיר..." או "שמעתי שהיום היה חוג חיות" וכדומה. זה יתרום לתחושה של הילד שיש קשר בין הבית לגן, זה יתרום מבחינה רגשית לביטחון שלו וילמד אותו לשוחח איתכם על חוויות שהוא חווה, ובהיבט הקוגניטיבי, זה יעודד אותו לזכור את החוויות ולעבד אותן שוב אתכם.

איריס גרנות היא מנהלת מרכז טיפ טף לגיל הרך בחולון,
מומחית להתפתחות הילד (MA) ולתקשורת איכותית בין המבוגר לילד. יועצת להורים ולצוותים חינוכיים בארץ ובעולם. אמא לשישה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully