וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שירי ארץ ישראל מסייעים נגד אלצהיימר

29.4.2015 / 9:06

מחקר שבוצע במרכז רמת גן לאלצהיימר גילה שמוזיקה ישנה ואהובה מעכבת הידרדרות בכישורי שפה אצל חולי אלצהיימר. אילו שירים היו הכי יעילים, ולמה?

יפה ירקוני מופיעה ב"טלתרום". סער יעקב, לשכת העיתונות הממשלתית
יפה ירקוני. גם שירי מלחמות יעשו את העבודה/לשכת העיתונות הממשלתית, סער יעקב

"ואולי, לא היו הדברים מעולם

ואולי, מעולם לא השכמתי

עם שחר לגן,

לעבדו בזיעת אפי"

(רחל)


רבים ממי שאחד מיקיריהם לוקים במחלת האלצהיימר מכירים את התופעה: גם בשלב שהחולה כבר מתקשה בדיבור ומבלבל בין מילים, הוא עדיין מסוגל לשיר את המילים של השיר האהוב עליו. במרכז רמת גן לאלצהיימר החליטו לחקור את התופעה ומצאו כי שירה של שירים ישנים מעכבת הידרדרות בכישורי שפה אצל חולי אלצהיימר. המלצת החוקרים ברורה - כמה שיותר מוזיקה ישנה ואהובה בסביבתו של החולה.

צלילי ילדות

המחקר נערך במסגרת עבודת דוקטורט של ד"ר איילת דסה, בהנחייתה של פרופ' דורית אמיר מאוניברסיטת בר אילן. ד"ר דסה מכירה מקרוב את הנושא. כבר 18 שנים שהיא תרפיסטית במוזיקה עבור חולי אלצהיימר. כיום היא אחראית מחקר ומנהלת מערך הטיפול הרגשי במרכז רמת גן באלצהיימר. המרכז, הנותן מענה לחולים באשפוז ובתמיכה, פועל כעמותה ללא מטרות רווח ומבצע מחקרים, כחלק מהניסיון לשפר ולייעל את הטיפול שלו בחולים. את הרעיון למחקר קיבלה ד"ר דסה מאחת המטופלות במרכז.

"אחת מתופעות המחלה היא חוסר שקט", מסבירה ד"ר דסה. "הייתה כאן חולה שסבלה מכך ושעות רבות מהיום בילתה בצעקות בשפה לא ברורה. היה קשה מאד להרגיע אותה. כשהייתי שרה לה את 'ואולי' של רחל המשוררת, שזה שיר שהבנתי מבתה שהיא מאד אוהבת, היא לפתע הייתה משתתקת, מקשיבה ובסוף השיר אומרת 'איזה שיר יפה', שזה משפט מאורגן ובשפה ברורה - דבר שלא אפיין את היכולות שלה".

שירי ארץ ישראל, רוקדים מסביב מדורה. לשכת העיתונות הממשלתית
השירים עוררו זיכרונות הקשורים להווי לאומי מהתקופה של טרום קום המדינה/לשכת העיתונות הממשלתית
"ממליצה לכל מי שיש לו קרוב שלוקה במחלה לשיר איתו ולהשמיע לו מוזיקה, כל אחד על פי השירים שליוו אותו בשנות נעוריו"

המקרה דחף את דסה לבדוק מה עושה השירה ליכולות השפה המידרדרות של חולי אלצהיימר. "השפה של הלוקים במחלה הולכת ונעלמת. בהתחלה נתקעים באמצע משפט וככל שהמחלה מתקדמת מאבדים מילים, מחליפים מילים. הרבה פעמים מגיעים לבסוף למצב של שתיקה. בנינו קבוצות שירה קטנות, של שישה משתתפים. שרנו שירים מהעבר שלהם, אותם בחרתי בקפידה במחקר שבדק מה השירים שהם גדלו עליהם".

לדבריה, ההשפעה החזקה ביותר היא של שירים מתקופת שנות ההתבגרות שלנו. "יש לכך הסברים נוירולוגיים ופסיכולוגיים. המוזיקה ששמענו בגיל ההתבגרות נחרטת הכי חזק בזיכרון. המשתתפים בקבוצה עלו עד שנות ה-50 לישראל והשירים שנבחרו הם שירים ישראליים שהיו פופולאריים בארץ בשנות השלושים עד שנות החמישים". בין השירים שנבחרו: "שיר הפלמ"ח", "שיר העמק", "ערב של שושנים", "טומבללייקה" ועוד.

החוקרות מצאו כי בעקבות השירים הרבו חברי הקבוצה לדבר על זיכרונות הקשורים להווי לאומי מהתקופה של טרום קום המדינה והשנים הראשונות להקמתה. אך הממצא המעניין ביותר התגלה אחרי חודש, אז עברו המשתתפים מבחני שפה. "ראינו הבדל בין קבוצת השירה לקבוצת הביקורת, ברמת ההידרדרות. אצל מי שהשתתפו בקבוצת השירה הייתה עצירה של ההידרדרות במספר המילים שנאמרו, בכמות הפעמים שפתחו את הפה וביכולת להביע את עצמם במילים".

על פי ד"ר דסה, "תוצאות המחקר מלמדות כי פעילות של שירה היא התערבות חשובה ומשמעותית לשיפור כישורי השפה של חולי אלצהיימר, שמתמודדים עם הידרדרות הדרגתית ביכולת השפתית. אני ממליצה לכל מי שיש לו קרוב שלוקה במחלה לשיר איתו ולהשמיע לו מוזיקה, כל אחד על פי השירים שליוו אותו בשנות נעוריו".

עוד על אלצהיימר בוואלה! בריאות:
6 שאלות שיגלו אם אתם מאבדים את הזיכרון
מחקר פורץ דרך בדרך למציאת תרופה לאלצהיימר
מריחואנה נגד אלצהיימר?

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully