חיידק קטלני ועמיד לאנטיביוטיקה גורם לבהלה בארה"ב

מכשיר רפואי שלא חוטא כהלכה גרם להידבקותם של תשעה חולים בחיידק קטלני. שניים מהם מתו, וכעת קיים חשש ש-170 חולים נוספים שעברו בדיקה זהה בבית החולים, נדבקו אף הם

22/02/2015
חיידקים מסוכנים(צילום: ShutterStock)

תשעה מטופלים מבית חולים בקליפורניה נדבקו בחיידק הקטלני אנטרובקטר-עמיד-לקרבפנם (CRE), שניים מתוכם מתו, וכעת קיים חשש כי עוד 170 אנשים נדבקו אף הם. דובר בית החולים ביקש מכל האנשים שעלולים היו להדבק בחיידק, לגשת לבית החולים ולעבור בדיקה, או לערוך אותה בביתם בעזרת ערכה ביתית.

התפרצות החיידק, שהחלה מבדיקת מכשיר אנדוסקופ נגוע, שהוא צינור בעל סיב אופטי ומצלמה הנועד לבדיקות פנימיות במערכת העיכול, מדאיגה את ראשי מערכת הבריאות האמריקאית מפני שמדובר בחיידק אלים ביותר שעמיד לאנטיביוטיקה ועלול לגרום לכמחצית מהנדבקים בו למוות. בשלוש השנים האחרונות נרשמו שישה מקרים של התפרצות החיידק בלפחות ארבע מדינות שונות ברחבי ארה"ב.

זיהומים שנגרמים על ידי חיידקים שמכונים בכלליות CRE הם בדרך כלל קשים יותר לטיפול ולעיתים אף עלולים להיות קטלניים מכיוון שמדובר בחיידקים שעמידים לרוב האנטיביוטיקה שקיימות בשוק. מקור שמם הוא מעובדת היותם עמידים לקבוצת אנטיביוטיקה שהיא קו ההגנה המתקדם ביותר, הקרבפנמים, ולכן החיידק קרוי אנטרובקטר עמיד לקרבפנם.

אנשים בריאים לרוב לא נדבקים בחיידק זה והוא נחלתם הכמעט בלעדית של אנשים המאושפזים בבתי חולים או מוסדות רפואיים אחרים, חולים מונשמים או שנושאים צנתרים למיניהם (כמו קטטר שתן קבוע או צנתר לצורך קבלת טיפולים תוך ורידיים) ובעיקר מטופלים אשר מקבלים טיפולים אנטיביוטיים ממושכים.

מבית החולים האוניברסיטאי על שם הנשיא רונלד רייגן, שבו התרחשה ההדבקה, נמסר כי בעקבות ההתפשטות, הוחרמו שני המכשירים הנגועים, והוחלו על הצוות הרפואי הוראות מחמירות באשר לניקוי וסטריליזציה של המכשור הרפואי.

עוד באותו נושא

המחקר שיגרום לכם לוותר על האוטובוס

לכתבה המלאה

אם לא ישיגו שליטה בקרוב, זה עלול להיות מסוכן

למרות הבהלה בתוך בית החולים, מחוצה לו לאנשים יש פחות ממה לדאוג, שכן החיידק אינו מועבר באוויר, אלא במגע ובמיוחד דרך מכשירים רפואיים מזוהמים, חשיפה לפצע נגוע או לחומר צואתי. "אני לא חושבת שהאדם הממוצע שהולך במורד הרחוב צריך להיות מודאג לגבי זה עכשיו," אמרה מריון קיינר, מומחית לעמידות של חיידקים לאנטיביוטיקה וחברת הוועדה המייעצת של נשיא ארה"ב ברק אובמה בנושא. אבל ההודעה שלה גם הגיעה עם אזהרה: "אם לא ישיגו שליטה על המצב ממש בקרוב, זו עשויה להיות בעיה באמת רצינית". על פי הערכות מומחי בריאות, בארה"ב לבדה, נדבקים כל שנה כשני מיליון אנשים מחיידקים שעמידים לאנטיביוטיקה, ומתוכם מתים בעקבות סיבוכים כ-23 אלף חולים.

הפסקה של השימוש באנדוקסופים, שהם כלי אבחנתי וטיפולי חשוב בטיפול במחלות מעיים ודרכי המרה, אינה עומדת על הפרק מכיוון שמדובר בכלי חשוב שחייב להמשיך ולתת מענה למטופלים הזקוקים לו. יחד עם זאת, כעת עומדת הבעיה לפתחם של היצרנים והחוקרים בשאלה של מציאת פיתרון הנדסי אשר ישנה את המבנה של המכשיר כדי לאפשר אופטימיזציה של תהליך החיטוי. אופציה נוספת היא מעבר למכשירים חד פעמיים אולם לא בטוח שמדובר באופציה שהיא ריאלית ליישום לאור העלות הגבוהה והמורכבות של המכשיר.

האם הכל באשמת האנטיביוטיקה?

חיידקי CRE הם חיידקים שהפכו עמידים לאנטיביוטיקה, ולרוב מדובר מאחד משני חיידקים, אי-קולי או קלבסיאלה, שסיגלו את העמידות. העמידות לאנטיביוטיקה מתחילה כאשר אדם מקבל טיפול אנטיביוטי ממושך שפוגע בחיידקים שרגישים לה אך מאפשר לקבוצות קטנות של חיידקים שלהם עמידות לאנטיביוטיקה להמשיך ולגדול. לרוב אין מדובר בבעיה שכן כיום הטיפולים האנטיביוטים ניתנים לפרקי הזמן המינימליים האפשריים, ומשתדלים להשתמש באנטיביוטיקות שטווח הפעולה שלהן מצומצם. יחד עם זאת, אצל אנשים אשר בשל מצב רפואי מורכב נדרשים לטיפולים אנטיביוטיים ממושכים, יכולים אותם חיידקים עמידים להתרבות ואף להעביר את יכולת העמידות לאנטיביוטיקה לחיידקים אחרים שאינם עמידים במקור.

כעת, יש גם מי שמאשים בארה"ב, את ה-FDA (מינהל המזון והתרופות) כי דיווחים על מקרי הידבקות בחיידק הגיעו אליו בשנים עברו, אך לא הונפקו הוראות מחמירות באשר לחיטוי וניקוי המכשירים הרפואיים.


עוד בנושא:
המגבות שלכם מלאות בחיידקים
שטיפת ידיים מצילה חיים
החיידקים שקובעים מה תכניסו לפה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully