פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המאכלים האלה יכולים להרוג תאי סרטן

   רובנו כבר יודעים אילו מאכלים חשודים או ידועים כמסרטנים ולרוב משתדלים להמנע מאכילתם, אבל האם ידעתם שיש מאכלים שיכולים לגרום לתאי סרטן לגווע ברעב ואפילו להתאבד? הנה 6 כאלה

   סרטן (ShutterStock)
   תגרמו להם להתאבד. תאי סרטן (אילוסטרציה: shutterstock)

   המאכלים והמשקאות שאתם מכניסים לגוף שלכם יכולים להיות סיבה מרכזית לתחלואה בסרטן, אך שינויים בתזונה הקבועה שלכם יכולים גם להפחית מאוד את הסיכויים שלכם לחלות. אם אתם כבר משקיעים מחשבה בתזונה שלכם לצורכי מניעה, למה שלא תנסו לאכול מאכלים שיכולים להשמיד תאי גזע של סרטן?

   תאי גזע סרטניים הם תאים שתומכים ומעודדים את התהליך הקרצינוגני (סרטני) ויש להם תפקיד קריטי בהתפתחות של מחלת הסרטן, בעמידות שלו לתרופות וטיפולים וגם בשיעור החזרה של המחלה. מספר מחקרים שנערכו בעבר הצביעו על כך שישנם מזונות שבכוחם למנוע מתאי הגזע הסרטניים לגרום להתפתחות המחלה. אז מה אתם יכולים להוסיף לתפריט כדי לרסן את תאי הגזע הסרטניים שאולי מסתובבים בגוף שלכם?

   1. תפוחי אדמה סגולים

   תפוח אדמה סגול (ShutterStock)
   מכילים חומר ביו-אקטיבי שמפחית את האגרסיביות של סרטן המעי. תפוחי אדמה סגולים (צילום: shutterstock)

   אכילת תפוח אדמה סגול אחד מדי יום במשך שבוע נמצאה כשיטה יעילה לחסימת תאי הגזע שמחוללים את סרטן המעי הגס. חוקרים מאוניברסיטת פן סטייט מצאו שהחומר הביו-אקטיבי אנתוציאנין המצוי בירק השורש הספציפי הזה מסייע בצמצום מספר הגידולים ומפחית את מידת האגרסיביות של תאי הסרטן.

   2. תה ירוק

   תה ירוק (ShutterStock)
   גורם לתאי הסרטן להשמיד את עצמם. תה ירוק (צילום: shutterstock)

   חוקרים סינים גילו שתה ירוק יכול להרוג תאי גזע סרטניים. החומר הפעיל EGCG המצוי בתה ירוק גורם לתאים סרטניים להפעיל מנגנון השמדה עצמית ועשוי לצמצמם את גידולם של תאי גזע סרטניים בעד 50 אחוזים.

   3. תה מאצ'ה

   תה מאצ'ה (ShutterStock)
   מנתק את תאי הסרטן ממקורות האנרגיה שלהם. תה מאצ'ה (צילום: shutterstock)

   מחקר של אוניברסיטת סלפורד באנגליה הראה שגם תה מאצ'ה, בדומה לתה הירוק, מסוגל להשמיד תאי גזע סרטניים, בדרך מעט שונה - הוא מנתק אותם ממקורות האנרגיה שלהם וכך גורם להם לגווע. הסוג הזה של תה נמצא יעיל במיוחד נגד תאי הגזע שגורמים לסרטן השד.

   4. שמן זית כתית טהור

   שמן זית (ShutterStock)
   מונע סרטן השד. שמן זית (צילום: shutterstock)

   שמן זית מספק לגוף קבוצת חומרים בשם סקואירידואידים (secoiridoids) שנצאו יעילים בעיכוב צמיחתם של תאי גזע המחוללים את סרטן השד בתנאי מעבדה. בניסויים שנערכו בבעלי חיים נמצא ששמן זית כתית טהור (extra virgin) הצליח למנוע ביעילות התפתחות של המחלה וגם מיתן את קצב התפתחות הגידולים בקרב מושאי המחקר שכבר היו חולים בסרטן.

   5. אגוזי מלך

   אגוזי מלך (ShutterStock)
   מונעים את המחלה ומשפרים את סיכויי ההישרדות של מי שכבר חלה. אגוזי מלך (צילום: shutterstock)

   חוקרים מדרום קוריאה גילו שאכילת אגוזי מלך יכולה לסייע במניעת התפתחות סרטן המעי הגס, ובנוסף בכוחם לשפר את סיכויי ההישרדות מהמחלה בקרב מי שכבר פיתח אותה. תמצית שהופקה מאגוזי מלך ונלקחה במשך שבוע על ידי משתתפי הניסוי נמצאה יעילה בהפחתת תאי הגזע הסרטניים שקשורים בסרטן המעי ועצרה את גדילתם ב-86 אחוזים. אגוזי מלך מכילים חומרים ביו-אקטיביים כמו חומצה גאלית, חומצה כלורוגנית וחומצה אלגית.

   6. קליפות תפוח

   תפוח מקולף (ShutterStock)
   רכיב פעיל שמדכא את התפתחות תאי סרטן הערמונית. קליפת תפוח (צילום: shutterstock)

   מחקר שנערך באוניברסיטת אוסטין בטקסס בדק את יעילותם של כמה עשרות רכיבים פעילים הקיימים במזונות מן הטבע כנגד תהליכים סרטניים בגוף. במחקר נמצא כי חומצה אורסולית מצליחה לעצור את שגשוגם והתפתחותם של תאי סרטן הערמונית. חומצה אורסולית מצויה בקליפות של תפוחי עץ וכן באוכמניות, חמוציות, רוזמרין, לבנדר ועוזרר.