מה המשמעות של מיעוט מי שפיר והאם זה מסוכן?

   בוודאי שמעתם על בדיקת מי שפיר בהריון הבודקת התכנות של תסמונת דאון, אבל האם אתם יודעים מה תפקידם של מי השפיר להתפתחות תקינה של ההריון? מומחה מסביר

   • הריון
   • מי שפיר
   ד"ר ברוך מסינג, מאמר אורח
   מי השפיר הכרחיים להתפתחות תקינה של העובר. אישה בהריון (צילום: shutterstock)

   מי השפיר הממלאים את חלל הרחם החל מהשבועות המוקדמים של ההריון הם מרכיב חיוני להתפתחות תקינה ולבריאות העובר. מעבר לתרומתם לעיצוב החלל הרחמי המאפשר את תנועות העובר באופן חופשי, מי השפיר הם גורם מהותי בהתפתחות חללי הריאות של העובר. למי השפיר תפקידים נוספים רבים כולל ניוד הפרשות, בלימת זעזועים ולחץ מיותר על חבל הטבור, ועוד. מיעוט מי שפיר יכול לפגוע בחלק מהיתרונות של המים ולבוא לידי ביטוי בפגיעה בבריאות ובהתפתחות העובר. אבל האם זה בהכרח מסוכן?

   עוד בנושא:
   תסחיף מי שפיר: תופעה קטלנית ובלתי ניתנת לחיזוי
   החום עולה: 4 תופעות לוואי בהריון שמחמירות בקיץ

   נוזל מי השפיר נוצר בשבועות הראשונים על ידי הקרומים והשליה, ובהמשך ההריון היצרן העיקרי של מי השפיר הוא השתן של העובר. כך למעשה כל אירוע שיפגע או יפחית את הפרשת השתן העוברי יביא למיעוט מי שפיר. יחד עם זאת חשוב לדעת שמדובר בנוזל סטרילי המנותק מהחלל החיצוני לרחם.

   עוד באותו נושא

   איך מזהים רעלת הריון ומי נמצאת בסיכון גבוה ללקות בה?

   לכתבה המלאה

   ירידה במי השפיר

   כמות מי השפיר הרצויה אינה מדויקת והיא בעלת טווח רחב. ישנן שיטות שונות להערכת הכמות באולטרסאונד, אם על ידי מדידת ארבעה כיסי נוזל ב"פינות" הרחם ואם בבדיקת כיס מקסימלי אחד. מה שחשוב לצורך המעקב היא התמדה בשיטה קבועה אחת. אם קיים חשד למיעוט מי שפיר יבוצע מעקב באולטרסאונד לכמות מי השפיר ובדיקות מכוונות שבין השאר יכללו גם את בדיקת מערכת השתן העוברי, כליות, אורטרים, שלפוחית שתן ואיבר מין.

   השתן של העובר מייצר את מי השפיר. עובר ברחם (צילום: shutterstock)

   פגיעה ביצור השתן יכולה להיות גם על רקע גורמים אחרים שאינם קשורים למערכת השתן כמו לדוגמה פגיעה באספקת הדם. נשים הסובלות מהפרעות בזרימת דם אם על רקע קרישיות יתר או גורם אחר, יכולות לפתח הפרעה בזרימות דם לרחם, הפרעה בזרימות בין השליה לעובר וכך בצורה עקיפה להביא למיעוט מי שפיר. במקרים רבים מיעוט המים הינו מצב שאינו בר חלוף. ולכן בהתאם לגיל ההריון יש לשקול את דרכי הפעולה והטיפול.

   תלוי גם בשלב ההריון

   במקרה של מיעוט מים קבוע במחצית הראשונה להריון, קיים סיכון רב לפגיעה בהתפתחות הריאות ובתקינות הגפים של העובר לכן כל מקרה כזה דורש בדיקת אולטרסאונד מתקדם שיעריך את שטח ונפח הריאות, כמו גם את תפקוד הלב והזרימות וכך הרופא יוכל להעריך את יכולתו של העובר לתפקד לאחר הלידה.

   במקרים של מעוט מי שפיר בהמשך ההריון, וכמובן לאחר שהוכחה באולטרסאונד שלמות מערכת השתן, כל החלטה לגבי ההריון תיקבע על פי מידת הקיצוניות של מיעוט המים ושבוע ההריון. כמובן שגם ילוד מוקדם יכול לבוא בחשבון, במידה ומדובר כבר בשבועות מתקדמים.

   ד"ר ברוך מסינג הוא מנהל מערך האולטרסאונד בבית החולים במעייני הישועה

   טרם התפרסמו תגובות

   הוסף תגובה חדשה

   בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

     walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully