פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רוצים לרזות? אכלו אוכמניות – הימנעו מתירס ואפונה

   אחרי החגים כבר כאן, וכנראה שלא יהיו הרבה שיחות היום שהמילה דיאטה לא תשתרבב אליהן. כדי שתגיעו מוכנים, כדאי שתכירו את המחקר שקובע אילו פירות וירקות יגרמו לכם להשמין, ואילו דווקא מעודדים הרזה

   אוכל שחור (ShutterStock)
   זה טוב לכם (אילוסטרציה: shutterstock)

   אם אתם מתכוונים לפצוח בדיאטה בקרוב – יש כמה סוגי ירוקות שכדאי לכם לוותר עליהם (או להמעיט בצריכתם), כמו תירס, אפונה, תפוחי אדמה ואפילו כרוב ובצל. אוכמניות, כרובית ושזיפים מיובשים – מצד שני – מצוינים לדיאטה. הממצאים האלה מגיעים ממחקר חדש של בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד, שם עקבו אחר דפוסי התזונה והמשקל של יותר מ-130 אלף אמריקאים במשך 24 שנה, ובהפרשים של ארבע שנים.

   אחרי שניטרלו משתנים מתערבים כמו נטייה לעישון ולפעילות גופנית, החוקרים מצאו קשר בין הגדלת הצריכה של פירות וירקות לבין ירידה במשקל. אלא שבאופן מפתיע, התברר כי צריכת פירות יעילה פי שניים לצורכי ירידה במשקל בהשוואה לצריכת ירקות. הפער הוא בין ירידה במשקל של 0.24 קילו בפרק זמן של ארבע שנים, לעומת 0.11 קילו בלבד. הסיבה לכך: חלק מהירקות שהאנשים צרכו היו ירקות עמילניים (רב-סוכר, המורכב מיחידות גלוקוז), כמו תירס, אפונה ותפוחי אדמה. אלה עשויים להוביל לעלייה במשקל – ולא לירידה.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   בים בם בם (צילום: ShutterStock)

   צריכת תירס למשל נמצאה קשורה בעלייה במשקל של 1.8 קילו ואפונה – לעלייה של 1.5 קילו. אבל ירקות ופירות עם ערך גליקמי נמוך – כלומר המכילים חד-סוכרים בשיעור נמוך – נקשרו בירידה במשקל, במיוחד אוכמניות, כרובית ושזיפים מיובשים. למעשה, אכילת מנת אוכמניות ביום נמצאה קשורה לירידה של 0.7 קילו לאורך ארבע שנים. גם תפוחים, אגסים ותותים עשויים לתרום לירידה במשקל.

   הסיבה המשוערת לכך לדעת החוקרים: אנשים הצורכים פירות רבים רואים בהם תחליף לקינוחים אחרים, חלקם משמינים בהרבה. בנוסף, פירות עשירים בפוליפנולים – רכיב הידוע ביכולתו להאיץ את חילוף החומרים בגוף.

   החוקרת מוניקה ברטויה הוסיפה בראיון ל-Telegraph הבריטי: "אמנם שינויי המשקל שמצאנו היו קטנים, אך הגדלת הצריכה של ירקות ופירות מדי יום – הוספת מנה אחת או שתיים לתפריט – נמצא קשורה בשינויי משקל משמעותיים לאורך זמן".

   בכתב העת שבו התפרסם המאמר, PLOS medicine, הדגישו כי אין להכליל מהממצאים האלו לכלל האוכלוסיה, שכן כמעט כל משתתפי הניסוי היו מבוגרים לבנים ומשכילים, אך ציינו כי "צריכה מוגברת של פירות וירקות דלים בעמילן נמצאה קשורה בשינויי משקל, וירקות ופירות שונים משפיעים על המשקל באופן שונה".

   ירקות ופירות התורמים לעלייה או לירידה במשקל

   גרועים (קשר לעלייה במשקל)

   תירס: 1.8 קילו

   אפונה: חצי קילו

   תפוחי אדמה: 0.33 קילו

   כרוב: 0.18

   בצל: 0.14

   אפרסקים: כמעט כלום

   שזיפים: כנ"ל

   טובים (קשר לירידה במשקל)

   פלפלים: -0.3

   תותים: -0.4

   שעועית ירוקה: -0.43

   תפוחים: -0.56

   אגסים: -0.56

   שזיפים מיובשים: -0.58

   כרובית: -0.62

   אוכמניות: -0.62

   מקור: מחקר של בית הספר לבריאות הציבור, אוניברסיטת הרווארד