וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לוקחים את הלב בידיים

מערכת וואלה! בשיתוף אלטמן

1.3.2015 / 11:25

לתורשה, לגיל ולמגדר השפעה גדולה על הסיכויים למחלות לב, אבל גם לעישון, לפעילות גופנית, לכולסטרול וללחץ דם. כל גורמי הסיכון שאתם חייבים להכיר כדי להגן על הלב שלכם

התקף לב אצל נשים. ShutterStock
עם הפסקת הפוריות הסיכון משתווה/ShutterStock

אם אבא או אח שלכם לקה במחלת לב הסיכוי שתתפתח אצלכם מחלת לב עולה. להיסטוריה משפחתית חלק נכבד בסיכון של אדם ללקות במחלות לב וכלי דם. גם למגדר ולגיל שלנו השפעה מכרעת על בריאות הלב. את התורשה, את המגדר ואת הגיל קשה לשנות - על כך אין עוררין, אולם גורמי השפעה אחרים נמצאים בהחלט בידיים שלנו. בואו נכיר את הגורמים שאינם בשליטתנו וחשוב מכך - את אלו שכן.

גורמי הסיכון שאינם בשליטתנו

היסטוריה משפחתית:
אם אביכם או אחיכם לקה במחלת לב בטרם מלאו לו 55, אם אמכם או אחותכם לקתה במחלת לב בטרם מלאו לה 65, הסיכון שלכם למחלת לב עולה. שימו לב: אירוע לב שהתרחש אצל האב או האח אחרי גיל 55 ואצל האם או האחות אחרי גיל 65 לא נחשב להיסטוריה משפחתית של אירועי לב. יתרה מזאת: רק אירוע לב אצל קרוב משפחה מדרגה ראשונה נחשב פה. אם מישהו אחר מבני המשפחה (דוד או סבתא) לקה בהתקף לב בגיל צעיר זה לא נחשב להיסטוריה משפחתית של אירועי לב.

מגדר:
כל עוד האישה בגיל פוריות לגברים סיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב וכלי דם. עם הפסקת הפוריות הסיכון משתווה.

גיל:
גבר שמלאו לו 45 שנים ואישה שמלאו לה 55 שנים נמצאים בקבוצת סיכון למחלות לב.

זוג רצים. ShutterStock
כך תפחיתו את הסיכוי להתפתחות מחלת לב/ShutterStock

גורמי הסיכון שבידינו לשנות

עישון:
נכון, קשה להפסיק לעשן, ולפעמים הפסקת עישון דורשת תעצומות נפש, אבל בניגוד למגדר, שקשה מאוד לשנות, אנחנו לא נולדים עם סיגריה בפה. קשה ככל שיהיה תהליך הפסקת העישון הוא בהחלט שווה את זה: הוא שומר על הבריאות ומחזיר לכם את חוש הריח ואת היכולת לטפס במעלה גרם מדרגות בלי להתנשף.

יתר לחץ דם:
לחץ הדם מושפע מעישון, משתיית אלכוהול, מהרגלי התזונה, ממצב נפשי ומנטילת תרופות. גם פה לגיל ולמגדר תפקיד מרכזי אבל אפשר בהחלט לאזן את לחץ הדם באמצעות פעילות גופנית, למשל.

פרופיל שומנים בדם:
לצורך הערכת הסיכון של אדם לחלות במחלת לב עומדים לרשות הרפואה שני סולמות: סולם פרמינגהם וסולם SCORE . בשני הסולמות אומדים את ההשפעה של המגדר, הגיל, ערך הכולסטרול בדם, עישון ולחץ הדם. קיבלתם תוצאה נמוכה מעשרה אחוזים? מצוין – הסיכון שלכם לפתח מחלות לב וכלי דם בעשר השנים הבאות נמוך. התוצאה גבוהה מ?20 אחוז? אתם בסיכון מוגבר ללקות במחלת לב וכלי דם בעשור הקרוב.

הערך הרצוי של הכולסטרול תלוי במספר גורמי הסיכון (גיל, מגדר והיסטוריה משפחתית) ובציון שקיבלתם בסולם פרמינגהם: אם יש לכם עד גורם סיכון אחד רצוי שערך הכולסטרול LDL בדם יהיה נמוך מ?160 מ"ג/דצ"ל. אם יש לכם שניים או שלושה גורמי סיכון והציון שקיבלתם בסולם פרמינגהם נמוך מ?20 אחוז הקפידו שערך הכולסטרול LDL יהיה נמוך מ?130 מ"ג/דצ"ל. אם אתם לוקים בסוכרת או במחלת לב ידועה או שהציון שלכם בסולם פרמינגהם גבוה מ?20 אחוז אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לעבור את ערך ה?100 מ"ג/דצ"ל לכולסטרול LDL.

סוכרת:
אם ערך הגלוקוז בדם אחרי צום גבוה מ?110 מ"ג/דצ"ל מדובר בטרום סוכרת. הסיכון של אדם סוכרתי ללא מחלת לב לעבור התקף לב שווה לסיכון של אדם שעבר התקף לב בעבר ואינו חולה סוכרת. לכן חשוב מאוד למנוע את הסוכרת ולהילחם בה.

השמנה:
אם מדד מסת הגוף שלכם (BMI) הוא 30 (או גבוה מזה) הסיכוי ללקות במחלת לב עולה. גם להשמנה בטנית השפעה על הסיכוי למחלת לב: היא נמדדת לפי היקף המותניים: 102 ס"מ (או יותר) אצל גברים, ו?88 ס"מ (או יותר) אצל נשים.

פעילות גופנית:
כמו הפסקת עישון, גם להתחיל לבצע פעילות גופנית איננו הדבר הפשוט ביקום, אבל מדובר בהרגל מתגמל מאוד. לא זו בלבד שתפחיתו את הסיכוי למחלות לב, גם תרזו ותתחילו להתמכר לאנדורפינים, שיעשו אתכם שמחים יותר.

הקליקו למידע נוסף אודות הורדת כולסטרול

הכתבה הוכנה בשיתוף חברת אלטמן

עוד באותו נושא

6 כללים שכל אישה חייבת להכיר כדי לשמור על הלב

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully