וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סרטן המעי הגס בצעירים: למה מספר החולים זינק פי 3 בשנים האחרונות?

פרופ' רויטל קריב

עודכן לאחרונה: 11.7.2024 / 12:35

מחקר שפורסם בשבועות האחרונים מדווח על זינוק במקרי סרטן המעי הגס בבני נוער עם יותר מפי שלושה מאובחנים מאז 1999 ומראה גם עלייה בקרב ילדים ומבוגרים צעירים. מה המצב בישראל?

קמפיין על חשיבות הגילוי המוקדם של סרטן המעי הגס/צו מניעה

סרטן המעי הגס מאובחן בדרך כלל אצל מבוגרים מעל גיל 50, אולם מחקרים עדכניים מראים עלייה בשיעורי ההופעה המוקדמת של המחלה גם בצעירים.

מחקר חדש שבדק את התחלואה בסרטן המעי הגס בארצות-הברית בין השנים 1999 עד 2020, גילה כי שיעורי התחלואה בסרטן זה גדלו בכ-500% בקרב ילדים בגילאי 10 עד 14, בכ-333% בקרב בני נוער בגילאי 15 עד 19, ובכ-185% בקרב צעירים בגילאי 20 עד 24.

עבור מחקר זה, החוקרים השתמשו בנתונים ממסד הנתונים של המרכז לבקרת מחלות כדי לנתח מגמות בשיעורי סרטן המעי הגס עבור אנשים בגילאי 10 עד 44 מ-1999 עד 2020.

החוקרים גילו גם עלייה של 71% במקרי סרטן המעי הגס בקרב מבוגרים בגילאי 30 עד 34 ועלייה של 58% בקרב מבוגרים בגילאי 35 עד 39 מ-1999 עד 2020.

הנתונים המעידים על עלייה בתחלואה בסרטן המעי הגס בצעירים ידועה זה זמן מה. למעשה, בשנים האחרונות אנחנו נחשפים כל הזמן לעלייה משמעותית בתחלואה במחלות כרוניות שונות בקרב צעירים כולל סרטן.

בבחינת נתוני סרטן המעי, הן בארצות-הברית והן בארץ, תכנית הסקר ייצבה ואף הורידה את שיעורי התחלואה במחלה בקרב גילאי 50-75, שנבדקו בתוכנית זו. אלא שבארצות-הברית דווח על עלייה בתחלואה בקרב האוכלוסייה הצעירה מגיל 50 בעיקר בקבוצת הגילים 45-50 שאיננה נסקרת.

כאב בטן. ShutterStock
זינוק בתחלואה בקרב צעירים בסרטן שניתן למניעה/ShutterStock

האם גם בישראל אנחנו מזהים מגמות מטרידות כאלה כמו בארה"ב?

מבדיקת נתוני מכבי שרותי בריאות לגבי תחלואה בסרטן המעי הגס והחלחולת (רקטום) בשנים האחרונות נמצא כי קיימת מגמה קלה של עלייה, אולם סך המקרים של חולים בקבוצת הגיל מתחת ל-50 קטן מאוד ולא מראה מגמה משמעותית סטטיסטית. כמו כן נמצא כי רק מיעוט מהצעירים שחלו ביצעו בירור גנטי מסודר בקופה.

בארצות-הברית החליטו להוריד את גיל הסקר ל-45. צעד זה עדיין שנוי במחלוקת. בארץ גיל הסקר הוא 50, ואין כרגע המלצה של משרד הבריאות להוריד את גיל הסקר לאור מספר חולים צעירים שאיננו גדול כמו בארצות-הברית.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה

למה בעצם רואים את העלייה הזו היום בקרב צעירים?

כמו בכל מחלה כרונית, אין גורם משפיע אחד אלא מארג של גורמים. ניתן לחלק אותם לשתי קבוצות עיקריות.

1. גורמים תורשתיים: שכיחות סרטן המעי עולה עם הגיל ועד לאחרונה היתה נדירה יחסית בצעירים פרט לאלו עם גורמי תורשה. לא תמיד יודעים מהם מאחר ויש מורכבות רבה מאוד - חלק מגורמי התורשה חזקים כמו מוטציות בגן BRCA1,2 או תסמונת לינץ וחלק מהשנויים התורשתיים חלשים יותר, אינם נבדקים בבדיקות הרגילות ומשתלבים עם גורמים נוספים. אדם כמובן יכול לשאת גורם תורשתי מבלי לדעת, לעתים יש אכן תחלואה במשפחה הנותנת קצה חוט אבל לא תמיד. מאחר ולעתים השינוי קורה לראשונה אצל אותו אדם ולא קיים אצל בני משפחה נוספים או שהשינוי לא גרם אצלם לסרטן, כפי שאנו יודעים שישנם נשאי מוטציה בגן BRCA שאינם מפתחים סרטן לאורך החיים.

כאשר אדם צעיר (לפני גיל 50) מאובחן עם סרטן המעי הגס חשוב לשלול סיבה גנטית ע"י יעוץ גנטי ובעקבותיו בדיקה גנטית מתאימה שתוצאותיה רלוונטיות גם לשאר בני המשפחה, שיוכלו במידה ומאותר שנוי גנטי להיבדק עבורו, ואם ימצאו חיוביים- לעשות מעקב למניעת סרטן המעי. כמו כן חלק מגורמי התורשה הגנטיים כגון תסמונת לינץ גורמים לא רק לסרטן המעי אלא לגידולים נוספים כגון סרטן רירית הרחם והנשאים והנשאיות נכנסים לפרוטוקול מעקב מקיף לאורך החיים שיעילותו הוכחה.

2. חשיפה ואורח חיים: למרות מגמות הבריאות ועלייה במודעות עדיין לא מעט אנשים מנהלים אורח חיים שאינו מטיב: חוסר פעילות גופנית, תזונה הכוללת מזון מעובד ואולטרה מעובד, צריכה גבוהה של בשר אדום ומעובד, השמנת יתר, עישון, שתיית משקאות ממותקים, אורח חיים ישבני, ועוד. כל אלה הוכחו כקשורים לתחלואה בסרטן המעי אבל גם למחלות כרוניות נוספות, כגון כבד שומני, סוכרת, מחלות לב, מחלות אוטואימוניות ועוד. קבוצת גורמים זו היא בידיים שלנו ובניגוד לגורמי תורשה, ניתנת לשינוי ניכר שהאפקטים שלו מבוססים מבחינה מחקרית.

התסמינים שצריכים להדליק אור אדום

כאמור, גורמים אלה, הגנטי ו/או הסביבתי, משפיעים גם על גיל התחלואה, שהולך ונהיה צעיר יותר. החשוב מכל ללא קשר להמלצות סקר כלליות, הוא לשים לב ברמה האישית לתסמינים חריגים וללכת להיבדק במידה ואלו מופיעים לאורך זמן:

• דימומים מפי הטבעת (רקטלים)
• כאבי בטן עקשנים או מתגברים
• ירידה לא מוסברת במשקל
• שינויים ביציאות ללא סיבה הנראית לעין

בנוסף, קיימת קבוצה באוכלוסייה המוגדרת כבעלת סיכון מוגבר לסרטן המעי שעליה לבצע בדיקות קולונוסקופיה החל מגילאים צעירים יותר ובתדירות גבוהה יותר: אלו נשים בעלי היסטוריה משפחתית של תחלואה בסרטן המעי בדרגת קרבה ראשונה, במיוחד אם חלה בן משפחה צעיר.

כמו כן, אנשים שכבר אותרו אצלם פוליפים וכמובן סרטן מעי בעבר, אנשים עם מחלות מעי דלקתיות או מחלות כבד מסוימות ואנשים שידועים כנשאים של שינויים גנטיים המעלים את הסיכון לחלות.

חשוב לציין, כי סרטן המעי הגס ייחודי בכך ששנים לפני התפתחות הסרטן מופיע במעי נגע טרום סרטני שפיר- פוליפ שלרב הוא מסוג אדנומה (קיימים סוגים נוספים). פוליפים קטנים קיימים אצל כ-30%-40% מבני ה-50 ומעלה, רק למיעוטם יהיו פוליפים שיתפתחו לסרטן. מאחר ואין לחזות איזה פוליפ יתקדם ואיזה לא, בבדיקת קולונוסקופיה מסירים לרב את כל הפוליפים הנמצאים, והוכח כי כך ניתן למנוע את סרטן המעי בשעורים גבוהים ביותר.

במצבים בהם מאובחנים פוליפ/ים בגיל צעיר, רצוי להפנות את החולה לבדיקה גנטית.

הכותבת היא מנהלת תחום גסטרואנטרולוגיה ארצית במכבי שרותי בריאות, רופאה בכירה במרכז רפואי סוראסקי ופרופ' חבר בפקולטה לרפואה אוניברסיטת ת"א

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully