וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוף לכאבי מפרקים? הטיפול המהפכני שכובש את עולם הרפואה

בשיתוף zap doctors

14.7.2024 / 6:03

כל מה שחשוב שתדעו על היתרונות הנפלאים הקיימים בהזרקת תאי גזע בטיפול בבעיות סחוס ומפרקים

אישה נוגעת בכתפה הכואבת. ShutterStock
אישה נוגעת בכתפה הכואבת/ShutterStock

בעולם הרפואה המודרנית, טיפולים חדשניים צצים חדשות לבקרים, אך מעטים מהם מצליחים לחולל מהפכה של ממש. הזרקת תאי גזע, טיפול מתקדם בתחום הרפואה הרגנרטיבית, מסתמן כאחד מאותם טיפולים פורצי דרך. ד"ר וונדי אסנת, מומחית בעלת שם עולמי בתחום, משתפת את תובנותיה על הטיפול המבטיח הזה ומסבירה כיצד הוא עשוי לשנות את חייהם של מטופלים רבים הסובלים מבעיות סחוס ומפרקים. בראיון מעמיק, ד"ר אסנת חושפת את הפוטנציאל העצום הטמון בשיטה זו, ומציגה את היתרונות המשמעותיים שלה על פני שיטות טיפול מסורתיות.

הבעיה והפתרון

"הבעיה השכיחה ביותר שמטופלת עם שיטה זו היא שחיקת סחוס, בדרגה בינונית עד קשה," מסבירה ד"ר אסנת. "כל עוד יש קצת סחוס, אפשר לעשות עם זה משהו." היא מדגישה כי הטיפול בתאי גזע מציע פתרון חדשני במיוחד לאנשים שאינם יכולים לעבור ניתוח בשל בעיות רפואיות אחרות, כגון בעיות לב או בעיות נוירולוגיות.

ד"ר וונדי מרחיבה: "שחיקת סחוס היא בעיה נפוצה מאוד, במיוחד בקרב אוכלוסייה מבוגרת יותר, אך גם בקרב ספורטאים ואנשים שסובלים מעודף משקל. הבעיה מתחילה כאשר הסחוס, שהוא רקמה גמישה המרפדת את קצות העצמות במפרקים, מתחיל להתבלות. זה גורם לכאבים, נוקשות, ולעתים אף להגבלת תנועה".

היתרון הגדול של הזרקת תאי גזע, כפי שמסבירה ד"ר אסנת, טמון בעובדה שהיא משתמשת במרכיבי הגוף של המטופל עצמו כדי לרפא אותו. "זוהי למעשה אחת הצורות הטהורות ביותר של רפואה רגנרטיבית," היא אומרת. "אנחנו מנצלים את היכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו, ומעצימים אותה באמצעות השתלת תאי גזע באזור הפגוע".

תהליך הטיפול

ד"ר אסנת מפרטת את תהליך הטיפול: "תאי הגזע נלקחים מהשומן של האדם, בדרך כלל מהבטן או מהישבן." היא מסבירה כי השימוש בתאי גזע משומן יעיל יותר מאשר ממקורות אחרים כמו מח עצם. "בשומן יש הרבה יותר תאי גזע, והתהליך פשוט יותר ופחות כואב," היא מדגישה.

"התהליך מתחיל בהרדמה מקומית של אזור השאיבה," ממשיכה ד"ר אסנת. "לאחר מכן, כירורג פלסטי שואב כמות קטנה של שומן בצורה עדינה מאוד, כדי לשמור על תאי הגזע. השומן עובר תהליך של טיהור וסינון, שבסופו נשארים תאי הגזע והשומן הנחוצים להזרקה."

ד"ר וונדי מוסיפה: "יתרון נוסף הוא שתאי הגזע בשומן 'פחות מפונקים' ויודעים לשרוד בתנאים קשים יותר. בשומן אין הרבה אספקת דם, לכן תאי הגזע שם מסתגלים לתנאים של מחסור בחמצן. זה הופך אותם לעמידים יותר כאשר הם מוזרקים לאזורים בגוף שבהם זרימת הדם מוגבלת, כמו במפרקים פגועים."

היא מציינת גם כי "תאי הגזע בשומן לא מזדקנים באותה מידה כמו תאי גזע ממקורות אחרים. אפשר להוציא תאי גזע מאדם בן 80 והם יהיו יעילים כמו אצל אדם בן 40. זה יתרון משמעותי, במיוחד עבור מטופלים מבוגרים יותר."

יתרונות הטיפול

אחד היתרונות המשמעותיים של טיפול זה הוא יכולתו להתאים את עצמו לסוג הרקמה הנדרשת. "אם מזריקים את תאי הגזע לאזור הסחוס, הם יכולים להתמיין לסחוס. אם יש בעיה בשריר, הם יתמיינו לתאי שריר," מסבירה ד"ר אסנת. היא מוסיפה כי הטיפול יעיל גם לבעיות בעצמות וקרעים בגידים וברצועות.

פנו לד"ר אסנת וונדי באמצעות אתר דוקטורס

הכתבה באדיבות Zap דוקטורס

גבר סובל מכאב בכתף אוחז את כתפו. ShutterStock
גבר סובל מכאב בכתף אוחז את כתפו/ShutterStock

"זוהי למעשה היכולת המדהימה של תאי הגזע," היא מרחיבה. "הם מסוגלים 'לקרוא' את הסביבה שלהם ולהבין איזה סוג של תאים נדרשים באותו אזור. אם יש קרע בגיד, למשל, תאי הגזע יתמיינו לתאים שמייצרים קולגן, החומר העיקרי בגידים. אם מדובר בשבר בעצם שלא מתאחה כראוי, הם יכולים להפוך לתאי עצם ולעזור בתהליך הריפוי."

ד "ר אסנת מדגישה כי היתרון הגדול של שיטה זו הוא היכולת לטפל במגוון רחב של בעיות אורתופדיות באמצעות אותו סוג של טיפול. "זה מפשט מאוד את תהליך הטיפול," היא אומרת. "במקום לפתח תרופות או טיפולים שונים לכל בעיה, אנחנו משתמשים באותה שיטה בסיסית, והגוף עושה את השאר."
כאשר נשאלה אם הטיפול עדיף על ניתוח, ד"ר אסנת משיבה בחיוב ברוב המקרים. "בכל ניתוח יש סיכונים גדולים יותר מאשר בהזרקה, כמו זיהומים ובעיות אחרות," היא מסבירה. "גם אם בסופו של דבר יידרש ניתוח, כדאי לדחות אותו ככל האפשר."

היא מפרטת: "ניתוח, במיוחד ניתוח להחלפת מפרק, הוא הליך פולשני מאוד. הוא כרוך בסיכונים כמו זיהומים, פגיעות עצביות ותקופת החלמה ארוכה. לעומת זאת, הזרקת תאי גזע היא הליך מינימלי פולשני עם זמן החלמה קצר בהרבה."

ד"ר וונדי מספרת על מטופלת שטופלה לפני ארבע שנים ועדיין מרגישה טוב, למרות שהייתה במצב קשה מאוד בתחילה. "זוהי דוגמה מצוינת ליעילות ארוכת הטווח של הטיפול," היא אומרת. "למטופלת הזו היתה רקע של הפרעות קצב בלב ולא יכלה לעבור ניתוחהחלפת מפרק, אבל הטיפול בתאי גזע אפשר לה לתפקד ללא ניתוח עד היום."

היא מוסיפה: "חשוב לזכור שגם אם בסופו של דבר יידרש ניתוח, דחייתו מאפשרת למטופל ליהנות מאיכות חיים טובה יותר לתקופה ארוכה יותר. בנוסף, ככל שהטכנולוגיה הניתוחית מתקדמת, כך גם הסיכויים להצלחת הניתוח בעתיד גדלים."

מקרים מיוחדים

ד"ר אסנת מדגישה כי הטיפול מתאים גם לאנשים צעירים יותר. "יש לי מטופל בן פחות מ-40 שעשה המון ספורט וקרע את המיניסקוס בצורה קשה," היא מספרת. "הוא לא רוצה לעשות ניתוח החלפת ברך כי זה לא יחזיק מספיק זמן עבורו. לכן, טיפול בתאי גזע הוא אופציה מצוינת עבורו, במקרה של ספורטאים או אנשים צעירים עם פציעות ספורט, הטיפול בתאי גזע יכול להיות משמעותי במיוחד.

שילוב עם טיפולים אחרים

ד"ר אסנת מציינת כי לעתים קרובות היא משלבת את הטיפול בתאי גזע עם טיפולים נוספים, כמו הזרקת טסיות דם. "לפעמים עדיף להזמין את המטופל לטיפול נוסף כדי שנטפל במבנים מסביב," היא מסבירה, מדגישה את החשיבות של גישה כוללנית לטיפול. הרעיון הוא ליצור סביבה אופטימלית לריפוי," היא מוסיפה. "טסיות הדם, למשל, עשירות בפקטורי גדילה שיכולים לתמוך בפעילות של תאי הגזע ולזרז את תהליך הריפוי. בנוסף, אנחנו עשויים לשלב טיפולים פיזיותרפיים או תזונתיים שיתמכו בתהליך ההחלמה.

ד"ר וונדי מדגישה כי כל מטופל מקבל תוכנית טיפול מותאמת אישית. "אנחנו מסתכלים על התמונה הכוללת - לא רק על המפרק הפגוע, אלא על כל הגוף. לפעמים, טיפול במפרק אחד יכול להשפיע על מפרקים אחרים או על היציבה הכללית. לכן, חשוב לנו לתת מענה כולל שיביא לשיפור באיכות החיים הכללית של המטופל."

הטיפול מתבצע במרכז רפואי עתידים ברמת החייל. אם יש ביטוח פרטי, יש סיכוי טוב שהטיפול יכוסה. אבל על המטופל לעבור קודם הערכה קלינית יסודית טרם הטיפול כדי לבנות תוכנית טיפולית בהמשך.

ד"ר אסנת וונדי - מומחית לשיכוך כאב. חרמון 2, מבשרת ציון . 077-2314148

עוד בוואלה!

הדרך הפשוטה להוזיל את חבילת הסלולר! עכשיו כולם יכולים!

לכתבה המלאה
בשיתוף zap doctors
  • עוד באותו נושא:
  • טיפולים
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully