וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המורה שמשנה חיים: הסיפור שכל הורה חייב להכיר

בשיתוף zap doctors

14.7.2024 / 6:52

ד"ר איריס שביט שדמה עומדת בראש מכון שדמה, לאבחון ואסטרטגיות למידה, בוחנת את הקשר בין הרגש ללמידה, בין טראומה ממתמטיקה לשיקום האמון ומבהירה: "שינוי אמיתי לא מסתיים באבחון, הוא רק מתחיל שם"

מורה צעירה מעבירה שיעור מול ילדים בתוך כיתה. ShutterStock
מורה צעירה מעבירה שיעור מול ילדים בתוך כיתה/ShutterStock

מאז מתמיד נמשכה ד"ר איריס שביט שדמה לנושא של טיפוח למידה. "יש קשר הדוק בין רגשות ללמידה והדרך להתמודד עם תחושות כישלון, עם טראומה ממקצוע מסוים, היא דרך הרגש", אומרת ד"ר שביט שדמה, העומדת בראש מכון שדמה, לאבחון ואסטרטגיות למידה".

במכון שדמה, הממוקם באשקלון, ניתנים טיפולים רגשיים, אבחונים דידקטיים ופסיכו-דידקטיים, אבחוני קשב וריכוז, טיפול בלקות למידה, הוראה מתקנת ומתן שיעורים פרטיים ייחודיים. האני מאמין של המכון הוא כי למידה היא הבסיס להצלחה בכל טיפול על סוגיו השונים ובאמצעותו. "אני מאמינה שבכל אחד טמון הפוטנציאל להצליח וכדי לעשות כן יש להיעזר בהדרכה ובכלים הנכונים. הכוח לעשות זאת נמצא בתוכנו", מבהירה ד"ר שביט שדמה.

בעבר עסקה ד"ר שביט שדמה בתחומים מגוונים החל מחינוך מיוחד, המשך בהנחיית מורים והרצאות בתחום האזרחות ומקצועות הסוציולוגיה. היא בנתה יחידות מורחבות לבגרות, כתבה תוכניות לימוד, שימשה יועצת חינוכית ועוד. "כיום", היא אומרת, "אני מאבחנת לקויות למידה, מנחת מורים ומעבירה קורסים לטיפול בלמידה. אני שמה דגש על בניית תוכניות, תפירת חליפה ילד ותפירת חליפה לצוות החינוכי".

את מעמידה במרכז את הקשר בין רגש ללמידה, כיצד קשר בא לידי ביטוי בפועל?

ד"ר שביט שדמה: "סיימתי דוקטורט בבולגריה בפסיכולוגיה התפתחותית וחינוכית והתמקדתי בו בקשר בין הרגש והלמידה. בניתי מודל של עבודה בעיקר מחרדה מתמטית וכיצד ניתן להביא תלמידים להישגים אחרי שהם חווים טראומה מלמידה או חווית כישלון. כיצד אנחנו מייצרים למידה מחודשת ומיטבית יותר, אך בעיקר, איך משקמים אמון".

"אני מאמינה בטיפוח האמון בקרב התלמיד, התאמת שיטת הלמידה, ואני סבורה שכמעט אין דבר כזה 'אי אפשר'. תלמידים הם באמת חומר בידי היוצר. כל נושא אפשר ללמד רק צריך לדעת מאיזו זווית. הכי חשוב, כחוט השני בלמידה שתמיד יהיה חיבור לתלמיד למה שמתרחש אצלו. בכלל, הפער בין המקום של המורים למקום של התלמידים מאוד מעסיק אותי. להרגיש את המקום שבו נמצא הילד, האם הוא פנוי רגשית ללמוד ולא רק רגשית אלא פיסית ממש. הימנעות זו הדרך הכי קלה עבור אותם תלמידים, זו בריחה, דפוס. עלינו כאנשי חינוך לאתר את הדפוס ולהתייחס אליו. שינוי אמיתי לא מסתיים באבחון אלא בדרכים לטיפול לאחר מכן".

לאחרונה מתמקדת ד"ר שביט שדמה בעיסוק בחרדה טראומטית ובאופן שבו ניתן לנטרל רעשי רקע וגורמים רגשיים שמכסים את המנגנונים במוח ומפריעים או מונעים למידה. "אני בודקת", היא מסבירה, "כיצד ניתן לנטרל את המנגנונים הללו ולייצר חוויה אחרת כדי שתהיה למידה מתמטית מוצלחת. לצורך כך שילבנו תוכנית התערבות, שפה רגשית, מורה שמאמן ולא מורה שמלמד, שולחן עגול ולא כיתה, נוסחאות שמדביקים בפלאפון ולא על הלוח, חדר מתמטיקה צבוע וחשוף וללא חלוקת דפים, עם ארוחות, למידה בשעות לא שגרתיות ועוד. במשך חמש שנים עבדנו על התוכנית, תוכנית למידה למתמטיקה שהיו בה גם תלמידים שלא ידעו לחבר 8+4. הלמידה שאני מציעה היא למידה עם רפלקציה תמידית. הכוונה היא שתלמיד באופן תמידי מודע לרגש שלו בלמידה ומסוגל לפחות להגדיר קושי, תסכול, אי הבנה או "בלבול".

לאתר של מכון שדמה - אבחון ואסטרטגיות למידה

שוחחו עם איריס שדמה ב-ZAP דוקטורס

הכתבה באדיבות ZAP דוקטורס

ילד מחזיק עיפרון. ShutterStock
"חובה לחבר תמיד דפוסים רגשיים עם דפוסים לימודיים"/ShutterStock

איך יודעים שהתוכנית מצליחה?

ד"ר שביט שדמה: "כל זה קורה לאחר אבחון וחובה לחבר תמיד דפוסים רגשיים עם דפוסים לימודיים. אין תלמיד שלא רוצה למידה אבל תלמיד רוצה משמעות, אמון בעצמו, לגלות את הארה שהוא מבין את המורה, את החומר, בעיקר להבין שהוא מסוגל. אני מכנה את הרגע הזה רגע ה'הא'. זוהי נקודת המפנה בלמידה. טיפול זה למידה ואבחון נכון לא ממליץ רק מה לעשות, אלא איך גם לייצר גישה מצמיחה, כלומר לספק כלים נכונים להמשך החיים ולא רק פלסטר לבגרות".

השלב הבא

מעבר לפעילות במכון שדמה, ד"ר שביט שדמה מרצה כיום גם בפני מורים ומובילה עמם תהליכים לימודיים בכל המקצועות. השלב הבא בעבודה שלה קשור בשילוב של רגש ולמידה, הפעם מהצד השני - טיפול בבעיות רגשיות באמצעות תכנים.

מה זה אומר טיפול רגשי דרך למידה?

ד"ר שביט שדמה: "הנושא הזה מאוד מעסיק אותי היום ובמסגרתו אני גם כותבת מחקרים בנושא. למידה היא טיפול, ואני בודקת מה קורה כאשר לוקחים אדם, אפילו מבוגר, שסובל מחרדות קשות וחושפים אותו בפני תכנים לימודיים שונים כמו משפט פיתגורס או אירוע היסטורי כלשהו. אני מגלה שזה מסיח מהחרדות ומייצר למידה מעצימה".

בשיתוף zap doctors
  • עוד באותו נושא:
  • לימודים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully