וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התוכניות האלה מגדלות את מדעני העתיד של ישראל. כך מגיעים אליהן

בשיתוף מרכז מדעני העתיד

עודכן לאחרונה: 21.1.2024 / 9:32

מרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס ומשרד החינוך, האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים, מציעים תוכניות ייחודיות עבור תלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים בכיתות ז'-ט', שמעוניינים להשתלב בעולם האקדמיה והמחקר כבר בגיל התיכון

תוכנית "אלפא" מדעני העתיד. צילום מסך, צילום מסך
התוכניות מתקיימות במוסדות אקדמיים ברחבי הארץ/צילום מסך, צילום מסך

אנשים נוטים להניח שהנערים והנערות של ימנו מתעניינים רק בטיקטוק ובעצמם, אבל היכרות עמוקה יותר עם עולמם של מתבגרים מראה שהם - אפילו יותר מהדור שקדם להם - עסוקים מאוד בעתיד שלהם, ורבים מהם עובדים במרץ כבר עכשיו לקראת השגת היעדים החשובים להם בסיוע תוכניות שמאפשרות להם לכוון הכי גבוה שניתן.מרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס ומשרד החינוך, האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים, מציעים תוכניות ייחודיות עבור תלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים, שמעוניינים להשתלב בעולם האקדמיה והמחקר כבר בזמן הלימודים בתיכון. השאיפה היא ליצור קהילת בוגרים מומחים בתחומים שונים, משפיעים ופורצי דרך, שיהוו את נבחרת העילית של החברה בישראל ויסייעו בהתמודדות עם האתגרים הגדולים של המדינה והעולם.


בימים אלה ההרשמה בעיצומה לתוכניות: אודיסיאה (תוכנית ללימודים אקדמיים במדעים), אלפא (תוכנית מחקר בתחומים מדעיים), אידיאה (תוכנית למחקר בתחומים הומניסטיים) ומצוינות למדע (תוכנית הזנק מדעי לתלמידות מצטיינות במדעים. 


התוכניות מופעלות במוסדות אקדמיים שונים ברחבי הארץ: אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, הטכניון, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן גוריון, מכון ויצמן למדע, אוניברסיטת אריאל, אוניברסיטת בר אילן והמכללה האקדמית תל-חי - התחומים מגוונים והפריסה הגיאוגרפית של המוסדות רחבה.

ההרשמה לתוכניות תסתיים ב-21/1/24. להצטרפות לתוכניות השונות ולפרטים נוספים לחצו כאן>>

מדעני העתיד. יח"צ,
"אם אתה מתאים לתכנית - תימצא הדרך לאפשר לך ללמוד בה". תלמידים בתכנית אודיסיאה/יח"צ

"התוכניות אלפא, אודיסיאה ואידאה גם מייצרות קשר מאוד חשוב של התלמידים עם האקדמיה בגיל יחסית צעיר, וגם מדובר בתוכניות ארציות, ולכן לא משנה איפה אתה גר, תימצא הדרך - אם אתה מתאים לתוכנית - לאפשר לך ללמוד בה, אם זה במימון מלא של המשרד והקרן ואם זה במימון חלקי. פה החשיבות הגדולה", הסביר מנחם נדלר, מנהל האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך.

המטרה: לקדם דור של חוקרים שייקחו חלק בפריצות הדרך הגדולות הבאות

"מרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס הוקם במטרה להשקיע משאבים רבים מאוד בטיפוח ובקידום תלמידים ותלמידות מחוננים ומצטיינים", הסביר אלי פריד, מנכ"ל המרכז, "החזון שלנו הוא לתרום ולקדם דור של מדענים, חוקרים, אנשי תעשיה וחברה שישפיעו וייקחו חלק בפריצות הדרך הגדולות בישראל ובעולם במאה ה-21".

פריד הוסיף כי מרכז מדעני העתיד מפעיל מספר תוכניות בחטיבות ביניים ובתיכונים, כולן למחוננים ומצטיינים, כאשר כל תוכנית נותנת מענה שונה לפי הנושאים שמעניינים את התלמידים השונים. "התוכניות שונות, הכלים ודרכי ההוראה שונים, אבל בכל תוכנית המטרות שלנו זהות. יש יותר מדרך אחת להגיע ולהגשים את החזון הזה, וכל תוכנית עושה את זה בדרך קצת אחרת".

תלמידים בתכנית אודיסאה של מרכז מדעני העתיד. מרכז מדעני העתיד,
אלפי תלמידות ותלמידים נרשמים כל שנה. תלמידי אודיסיאה במעבדת מחקר/מרכז מדעני העתיד

תהליך הקבלה לתוכניות הללו ארוך ויסודי מאוד. "יש ביקוש מאוד גבוה לתוכניות, אלפי תלמידות ותלמידים נרשמים מדי שנה ותהליך המיון מאוד קפדני - גם כי זה המדד שלנו לקדם את התלמידים, וגם כי בסוף זה לא מספיק לרצות להתקבל, התוכניות מאוד תובעניות ודורשות מאמץ גדול, התמדה, ורצון ללמוד", הסביר פריד, "זה לא מתאים לכולם, אבל למי שזה מתאים - זה משנה חיים".

"תהליך המיון הוא מורכב, וזה לא מתאים לכל אחד", הדגיש גם נדלר, "אנחנו מחפשים לתוכניות האלה את התלמידות והתלמידים שמתאימים מבחינה קוגניטיבית, וגם מבחינת יכולות התנהגותיות וחברתיות, כושר התמדה, יכולת לעשות גם וגם - כי זה בנוסף ללימודים בבית הספר ולא במקומם - אבל בסופו של דבר מי שנכנס לתוכניות זוכה למעטפת רחבה - לימודית, חברתית ורגשית - שמלווה אותו גם אחר כך".

ממשיכים ללוות את המשתתפים גם הרבה אחרי שהתוכנית נגמרת

אף שהתוכניות עוסקות בלימודים, במחקר ובהעשרת הידע, הן נותנות לבני הנוער המשתתפים בהן הרבה יותר. "אנחנו לא מתעסקים רק בלימודים", הסביר פריד, "לימודים זה חשוב מאוד, אבל בנוסף לזה ישדגש רב על הצד הרגשי, על הטיפול במיומנויות 'הרכות' ברמה האישית והבינאישית, זה מאוד חזק בתוכניות, וגם הצד החברתי מאוד משמעותי ואנחנו משקיעים בגיבוש בין התלמידיםובקשר ביניהם".

תלמידות בתכנית המצטיינים של מרכז מדעני העתיד. מרכז מדעני העתיד,
"שמים לא פחות דגש על הקשר בין התלמידים" תלמידות בתכנית אלפא/מרכז מדעני העתיד

הקשר הזה חשוב לא רק לצורך ההתמודדות וההכלה של הלימודים המאתגרים, אלא גם להמשך העתיד האקדמי של המשתתפים. "אנחנו מנסים לבנות קבוצה שתהפוך בהמשך לחוד החנית. וזה קורה לא רק בתוכניות, אלא גם אחרי. אנחנו ממשיכים לקדם את הבוגרים גם אחרי באמצעות רשת הבוגרים 'אסכולה', שמקדמת ומלווה את הבוגרים לקראת ואחרי השירות הצבאי, בלימודים באקדמיה ובהתפתחות המקצועית. זו רשת מקצועית חברתית - יש הרבה קשר עם התעשייה, מפגישים אותם עם אנשים מובילים באקדמיה, בהייטק ובמגזר הציבורי, רואים את השטח, נותנים מלגות למי שצריך, ויש גם המון פעילות חברתית", הסביר פריד, והוסיף כי "הגדולים שלנו היום הם בני 26, וכל שנה מצטרפים 400-500 צעירות וצעירים חדשים".


גם נדלר ציין כי האגף למחוננים ומצטיינים שם דגש, וגם מרכז מדעני העתיד, לא רק על הצד הקוגניטיבי והפדגוגי, אלא גם על היבטים רגשיים וחברתיים. "יש יועצת מלווה, יש פעילות חברתית, יש פעילות העצמה מנהיגותית, כדי באמת לכוון אותם להיות דור העתיד של המשפיעים בהקשרים המדעיים והחברתיים שהם חוקרים", אמר.

ניב גרונוביץ תוכנית אלפא מדעני העתיד. צילום מסך, צילום מסך
כל התוכניות של "מדעני העתיד" מופעלות בשיתוף משרד החינוך/צילום מסך, צילום מסך

שיתוף פעולה ששם במרכז את הילדים

כל התוכניות של "מדעני העתיד" מופעלות בשיתוף משרד החינוך. "השותפות הזו מאוד חשובה לנו", הדגיש פריד, "אנחנו פועלים תחת הפיקוח של האגף למחוננים ומצטיינים וכחלק אינטגרלי מהתוכניות שמערכת החינוך מציעה לתלמידות ולתלמידים ".מרכז מדעני העתיד והאגף למצטיינים ומחוננים עובדים יחד - במימון משותף ובוועדות היגוי משותפות", הוסיף נדלר. "השותפות הזו, והקשר עם בתי הספר, מאפשרים לתת לילדים מענה רחב, ולאפשר להם להשקיע בעתיד שלהם, וגם ליהנות מההווה".


"מרכז מדעני העתיד והאגף למצטיינים ומחוננים עובדים יחד - במימון משותף ובוועדות היגוי משותפות - כדי לראות את הצרכים של הילדים, לראות את הקשר עם בתי הספר, לראות אם יש תוכנית שהילד נמצא בה וזה לא עושה לו טוב", הוסיף נדלר. השותפות הזו, והקשר עם בתי הספר, מאפשרים לתת לילדים מענה רחב, ולאפשר להם להשקיע בעתיד שלהם, וגם ליהנות מההווה.

"אנחנו לא מתכוונים בתוכניות האלה להחליף את בית הספר, להיפך - אנחנו חושבים שיש חשיבות לזה שהילד יחווה את כל התהליכים החברתיים והסוציאליים של בית הספר, והערכיים כמובן. מחוננים ומצטיינים לרוב יכולים לעשות גם וגם גם, הם יכולים להיות במעבדות מחקר בלי לוותר על תנועת נוער וחוגי ספורט", סיכם נדלר, "זה הילדים שאנחנו מחפשים. והם מרוויחים המון".

לעמוד הפייסבוק של מדעני העתיד>>

ההרשמה לתוכניות תסתיים ב 21/1/24. להצטרפות לתוכניות השונות ולפרטים נוספים על מדעני העתיד לחצו כאן>>

בשיתוף מרכז מדעני העתיד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully