וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אשפוז בית קיים בישראל כבר 20 שנה. אז איך זה שלא כולם יודעים מכך?

בשיתוף צבר רפואה

12.12.2022 / 11:51

אשפוז בית קיים בישראל במימון של קופות החולים כבר לא מעט שנים, כולל דלקות המצריכות אשפוז. מהם היתרונות של אשפוזי בית ולאילו מצבים רפואיים הם מתאימים?

צבר רפואה. צבר רפואה,
צבר רפואה/צבר רפואה

בוודאי כבר שמעתם לא מעט את המושג "אשפוז בית" בשנים האחרונות, וחשבתם - בטח אין כזה בישראל. או שאולי יש אבל זה רק באופן פרטי, לעשירים בלבד. או שזה לא מתאים למחלות "קלות" כמו דלקת ריאות או שתן. אז זהו, שאשפוז בית כן קיים כבר מעל 15 שנה בישראל, במימון קופות החולים, וכן, גם לדלקות המצריכות אשפוז. אשפוז בית - חשוב מאד לדעת!

מהו אשפוז בית במימון קופות החולים?

זהו שירות שבו צוות רב מקצועי של רופאים, אחיות, עו"סים ומקצועות הבריאות מגיעים לבית המטופל ולוקחים עליו אחריות רפואית מלאה למשך כל תקופת הטיפול, כחלופה מלאה לאשפוז בבית חולים. הצוות זמין למטופל ומשפחתו 24/7 בכל ימות השנה, ומעניק למטופל את כל הטיפול הרפואי, הסיעודי והסוציאלי הדרוש, כולל עירויי תרופות, מרשמים, בדיקות ניטור ועוד. השירות ניתן בכל רחבי הארץ, במימון כל קופות החולים, ובפיקוח של משרד הבריאות, ושווה באיכותו לזה הניתן בבתי חולים.

"אשפוז בית בישראל ניתן במימון כל קופות החולים, וזו זכות שמוגדרת בחוק עבור כל אזרח במדינה, ללא צורך בביטוחים פרטיים או משלימים", מסביר ד"ר איתמר עופר, נשיא ויו"ר צבר רפואה המפעילה מערך אשפוז בבית עבור קופות החולים מזה כשני עשורים, בכל רחבי הארץ. "כדי לברר על האפשרות הזו ניתן לפנות לרופא המטפל בקהילה או במחלקה בבית החולים בה מאושפז המטופל".

מהם היתרונות של אשפוז בית על פני אשפוז בבית החולים?

"המטופלים בעצם נשארים בסביבתם הטבעית, מוקפים בבני משפחתם, ללא חשש להידבק בזיהומים וללא התרוצצויות של בני המשפחה", מדגיש ד"ר עופר, העומד בראש צבר רפואה מזה כחמש שנים. "כאשר זה מתאפשר מבחינה רפואית, המטופלים יכולים וצריכים לשהות בבית בטיפול ואחריות צוות רב מקצועי - והבית הוא המקום הנכון והנוח ביותר עבורם. אשפוז הבית מהווה פתרון למטופלים רבים".

"יתרון משמעותי נוסף של אשפוז בבית", מוסיף ד"ר רוני צבר, המייסד והמנהל הרפואי של צבר רפואה, המטפלת ביותר מ- 2,200 מטופלים בביתם בכל רגע נתון הוא שלאשפוז בית אין המתנה. הצוות של צבר רפואה נכנס לביקור הראשון בבית המטופל תוך עד 24 שעות מרגע הקליטה לשירות, ובחלק מהמקרים אפילו תוך 3-4 שעות. לשמחתנו הרבה, בישראל השירות ניתן למבוטחי כל הקופות במימון מלא, ללא תלות בביטוחים פרטיים או משלימים".

"כ- 80% ממטופלים הזקוקים לטיפול רפואי יעדיפו להישאר בביתם", מדגיש ד"ר צבר, מומחה ברפואת משפחה ורפואה פליאטיבית. "בבית המטופל מוקף בבני משפחתו, בחפצים, האוכל והריחות המוכרים. כשהמטופל בבית, גם המשפחה רגועה יותר, ושגרת החיים שלה יכולה להמשיך להתקיים במקביל לטיפול בחולה. מצב זה איננו מובן מאליו כאשר אנו רואים את העומסים בבתי החולים ואת ההשפעות שלהם על הצוותים רפואיים, על המטופלים ועל המשפחות".

צבר רפואה. צבר רפואה,
צבר רפואה/צבר רפואה

לאילו מצבים רפואיים מתאים אשפוז בית?

"כמו בכל בית חולים", מסביר ד"ר רוני צבר, שלאחרונה אף פרסם את ספרו 'בין החלמה לריפוי - מסע בטיפול הפליאטיבי'. "גם בבית החולים בבית יש מספר מחלקות אשפוז. הראשונה והוותיקה שבהן היא מחלקת הוספיס הבית והטיפול הפליאטיבי. צוות של רופא, אחות ועו"ס מטפלים בחולים המתמודדים עם מחלות חשוכות מרפא בשלבים מתקדמים, כגון סרטן, דמנציה, ALS ועוד, ומתמקדים במניעת סבל וכאב, ושיפור איכות ונוחות החיים של המטופלים ובני משפחותיהם".

לפני כשש שנים הוקמה בצבר רפואה מחלקת אשפוז פנימית בבית כחלופה מלאה לאשפוז במחלקה פנימית בבית חולים. "מדובר במטופלים שלקו בזיהום כגון דלקת ריאות, שתן או עור, או בחולים במחלות כרוניות הזקוקים לאיזון, עירוי תרופות תוך ורידי וכדומה", מסביר ד"ר עופר. "הטיפול מתחיל תוך 3-4 שעות מרגע הקליטה לשירות. צוות של רופא ואחות מגיע לביתם מדי יום ומעניק להם את כל הטיפול הדרוש ועד להחלמתם".

"מחלקה גדולה נוספת היא מחלקת השיקום האינטנסיבי בבית", מוסיף ד"ר עופר, מומחה ברפואת ילדים ומינהל רפואי. "צוות השיקום של צבר רפואה, הכולל רופאי שיקום, אחיות, עו"סים, פיזיותרפיסטים, קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק ותזונאיות, מעניק טיפולי שיקום נוירולוגי, מייד לאחר שבץ מוחי, שיקום אורתופדי, לאחר שבר בצוואר ירך או החלפת מפרק ירך או אשפוז ארוך, וכל זאת במקום אשפוז במוסדות השיקום".

"מחלקה נוספת, מחלקת אשפוז בית לחולי אי ספיקת לב, מעניקה מעטפת רפואית ורב מקצועית לחולים בשילוב שימוש באמצעי ניטור טכנולוגיים, ובליווי שוטף וצמוד של צוות מקצועי. זהו פתרון יעיל לחולים האלה, המתקשים להגיע לאיזון אורך טווח ונאלצים לרוב להתרוצץ בין מרפאות לבתי חולים ללא יכולת לנהל שגרת יום סדירה ובעיקר - מתאשפזים שוב ושוב עקב יציאה מאיזון".

"בשל מצוקת האשפוז החמורה במוסדות בריאות הנפש בישראל, היה חשוב לנו לתת מענה בבית גם לאוכלוסיה זו. לכן לפי כשלוש שנים פתחנו בצבר רפואה את מחלקת האשפוז הפסיכיאטרי בבית, בשיתוף עם קופ"ח לאומית ומאוחדת", מספר ד"ר צבר.

"במחלקת פסיכיאטריה בבית אנו מעניקים למתמודדי בריאות הנפש מעטפת אינטנסיבית מקצועית בבית כחלופה לאשפוז פסיכיאטרי, תוך תמיכה וסיוע למטופל ולמשפחתו", אומר גדי לוי, משנה לנשיא צבר רפואה. "השירות ניתן על ידי צוות רב מקצועי של פסיכיאטרים, אחיות ועובדים סוציאליים, בעלי ניסיון והכשרה בתחום בריאות הנפש. עבור קבוצה זו המשמעות של סביבה מוכרת, שגרת חיים תקינה וחזרה לתפקוד במסגרת הביתית חשובים במיוחד".

"זהו שירות פורץ דרך של ממש, המספק לראשונה אשפוז פסיכיאטרי ביתי, עם מעטפת משמעותית וצמודה של פסיכיאטר, אחות ועובדת סוציאלית. שירות זה מיועד למניעת אשפוזים חוזרים ונשנים במוסדות ולאיזון המטופלים, בביתם, כך שהם ומשפחתם יוכלו לחיות בשגרת חיים נוחה ומאוזנת יותר." מסביר לוי.

"אין ספק", מדגיש ד"ר צבר, "שעולם אשפוז הבית כבר הוכח כמודל איכותי לטיפול בקשת רחבה של מצבים רפואיים. הנתונים שבידנו מצביעים על רמת שביעות רצון גבוהה מאד של המטופלים ומשפחותיהם. מגמת אשפוז הבית הולכת ומתרחבת בישראל ובעולם, כפתרון בריא ובטיחותי יותר עבור המטופלים, ויעיל וחסכוני יותר עבור מערכות הבריאות".

בשיתוף צבר רפואה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully