וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רפואת העתיד בכללית: אשפוז בית במימון הקופה

בשיתוף צבר רפואה

עודכן לאחרונה: 20.2.2023 / 11:35

אשפוז בית מוצע בישראל על פי חוק כבר מעל עשר שנים, ועם התפרצות נגיף הקורונה גברה באופן משמעותי המודעות ועימה הדרישה לאשפוזי בית, והבליטה את היתרונות הרבים של פתרון זה כחלופה מלאה לאשפוז בבית חולים, עבור אנשים המתמודדים עם מגוון מצבים רפואיים

בכללית החליטו עוד בגלי הקורונה הראשונים לאפשר למטופלים הנדרשים לאשפוז במחלקה פנימית - לקבל את השירות לו הם זקוקים, בנוחות ביתם, ללא צורך בהגעה לבית חולים.

השירות, הניתן באמצעות צוותים של צבר רפואה - בית חולים בבית, מוצע במימון מלא של קופת החולים, בפריסה ארצית מלאה, וללא צורך בביטוחים משלימים.

"חליתי בדלקת ריאות", מספרת רחל, בת 59 מכפר סבא. "זה קרה בדיוק באמצע הגל האחרון של הקורונה, וכשרופאת המשפחה אמרה שאני זקוקה לאשפוז, די נלחצתי. ואז היא סיפרה לי שיש אשפוז גם בבית - עם צוות שמגיע כל יום הביתה. זה נשמע לי פתרון מושלם, בייחוד שלא הייתי צריכה לשלם על זה. מאד לא רציתי להגיע לבית חולים. ובאמת באותו יום כבר יצרו איתי קשר מצבר רפואה, הגיעו רופאה ואחות, ובדקו אותי ונתנו את כל מה שהיית צריכה. הרופאה באה כל יום וגם האחות. הייתי בבית שלי, עם המשפחה שלי, בלי דאגות ובלי להתרוצץ".

מאיה לרנר שיכורי, מנהלת האשפוז האקוטי בבית בכללית, מסבירה: "אישפוז בית מוצע למטופלים הסובלים ממצבים כמו זיהומים ודלקות (ריאות, שתן, עור וכד'), חולים כרוניים שזקוקים לאיזון, חולים עם פצע קשה ריפוי, וכמובן - חולי קורונה. בשל העובדה שמחלקות פנימיות רבות הפכו, בתקופת המגיפה, למחלקות קורונה, מה שהגביר משמעותית את העומס בשאר המחלקות, הפתרון של אשפוז מטופלים אלה בבית היה יעיל ובטוח ומנע עומס על מיטות האישפוז הדרושות לחולים במצבים קשים יותר. כמות המאושפזים עקב קורונה משתנה בהתאם לגלי התחלואה, בגל הנוכחי בכל יום יש בממוצע 60 מאושפזים עם קורונה - בבית".

"האשפוז במחלקת פנימית בבית", מציינת ד"ר קרינה גליק, מנהלת מחלקת אשפוז פנימית בבית בצבר רפואה, המעניקה את השירות למטופלי כללית, " כולל יתרונות רבים עבור המטופלים. בבית הסיכון ללקות בזיהומים פוחת משמעותית, ונמנע הצורך באשפוזים חוזרים. המטופל רגוע יותר בבית, כשהוא מוקף במשפחתו. שגרת החיים שלהם נמשכת כרגיל, והצוות מגיע לביקורים יומיים בבית המטופל, וזמין עבורו טלפונית סביב השעון. זמינות הצוות מקנה תחושת רוגע למטופל ומשפחתו וחשובה מאד לתחושת הביטחון שלהם".

ד"ר ארז ליבל, מנהל מחוז שרון שומרון של כללית: "אנו רואים בשירות של אשפוז בית נדבך חשוב בפעילות של כללית ברחבי איזור השרון והשומרון עם הפנים למטופלים שלנו. במחוז שלנו שירות אישפוז בית ניתן באמצעות היחידה המחוזית להמשך טיפול ובשיתוף פעולה עם צבר רפואה.

"האפשרות לקבל טיפול אקוטי בבית מיצר בקרב המטופלים ובני המשפחה שלהם הקלה משמעותית. מדובר בטיפול מותאם אישית בסביבה הטבעית של המטופל ללא צורך בטרטור מחוץ לבית ו/או חשיפה לזיהומים אפשריים בבת החולים. יחד עם היחידה המחוזית וצבר אנחנו יודעים ליצר טיפול שהוא מותאם אישית ומיטבי עבור כל אחד ואחת בהתאם".

"אשפוז בית אקוטי מאפשר טיפול רפואי באיכות גבוהה בבית", מדגיש ד"ר אלכס לוסטמן, מנהל אשפוז בית אקוטי בכללית.

"90% מהמטופלים מדווחים על שביעות רצון גבוהה מהשירות. יש תחושה של VIP כשהרופא/ה והאח/ות מגיעים לבית המטופל כל יום. אין לי ספק שזה העתיד של הרפואה בארץ".

"מעל 80% מהמטופלים שמופנים לאשפוז יעדיפו להישאר בבית", מציין ד"ר איתמר עופר, נשיא ויו"ר צבר רפואה. "ואם חושבים על כך שרוב המאושפזים הם אנשים בגיל השלישי, ששהות במוסד אשפוזי עלולה להוות סיכון של ממש עבורם - הידבקות בזיהומים נוספים, הידרדרות קוגניטיבית, ריחוק מהמשפחה - הרי שהפתרון של אשפוז פנימית בבית נותן מענה לכל צרכיהם הרפואיים, ללא הסיכונים הכרוכים באשפוז בבית חולים. להערכתנו, כרבע מהחולים המאושפזים כיום במחלקות פנימיות יכולים לקבל טיפול שווה ערך בנוחות ביתם".

"העובדה שהרופא/ה או האח/ות נכנסים לבית המטופל ולומדים להכיר את חיי השגרה שלו ושל משפחתו, את הדינמיקה המשפחתית, מוסיפה משמעותית לאיכות הטיפול הניתן לו," מספרת ד"ר קרינה גליק. כמומחית ברפואה פנימית ובטיפול נמרץ, היא הבינה כבר מזמן את החשיבות והצורך באשפוז הביתי. "האפשרות לדלג על שלב האשפוז או אפילו ההגעה לבית חולים היא משמעותית מאד לתחושת ה well being של המטופל. בית חולים הוא מקום שבו המטופל הוא חלק מחולים רבים, ובעצם הזהות האישית שלו נדחקת הצידה, וכך גם תחושת השליטה שלו במתנהל סביבו. בבית, המטופל הוא אדון לעצמו והוא זה שמקבל את ההחלטות על גופו ועל התנהלותו. האשפוז בבית לא מתלווה לתחושת חוסר אונים ואובדן שליטה, שכן קיימת באשפוז מוסדי. המטופל בוחר להיות בבית, ולקבל את הטיפול. הצוות מגיע לביתו, בעצם מתארח אצלו. התחושה שלו בבית היא אחרת לגמרי, והרוגע שלו ושל משפחתו משפיע ישירות על מהירות ואיכות ההחלמה שלו".

אברהם, 58, שנדבק בקורונה בשלהי בגל החמישי, מתמודד עם מספר מחלות רקע, ואשפוז בבית חולים בזמן הקורונה (ובכלל) מציב אותו בסיכון גבוה ללקות בזיהומים אחרים. "כולנו בבית נדבקנו בקורונה. לאשתי ולבן שלי היו תסמינים קלים, אבל אני ממש הרגשתי לא טוב, ובגלל שיש לי מחלות רקע, הייתי ממש בסיכון והמליצו לי להתאשפז. אמרתי לרופא המשפחה בכללית שאני ממש לא רוצה להתאשפז, בטח לא במחלקת קורונה. הוא בדק ואמר שיש אשפוז בבית לחולי קורונה, ובאמת אחרי בערך שעתיים הגיעו אלי מצבר, רופא ואחות, ואח"כ כל יום הם הגיעו, ממש ישבו איתי כל אחד, דיברו איתי, ממש ראיתי שהם מתעניינים מה שלומי, גם בדקו את התרופות למחלות הרקע לראות שהכל תקין, היו אצלי כל יום חמישה ימים עד שממש הרגשתי טוב, שירות ברמה הכי גבוהה. ממש הרגשתי שפינקו אותי, ולא הייתי צריך לזוז מהבית. כשעלה לי החום איזה לילה אשתי התקשרה לאחות וישר קיבלה מענה מה לעשות. זה משהו שכולם צריכים לדעת שהם יכולים לקבל, והקופה משלמת את זה".

"חשוב לומר שמטרת אשפוז בבית היא לטפל במטופלים המתאימים לכך. בתי החולים תמיד יהיו שם, לצורך טיפולים מצילי חיים, לניתוחים המורכבים, בדיקות דימות ועוד," אומר ד"ר עופר, "אבל המטופלים שכן יכולים לקבל את הטיפול בביתם ובעלות כדאית למערכת הבריאות, צריכים לקבל שירות זה, על מנת לשמור על בריאותם וכמובן על מנת לפנות מיטות חיוניות בבתי החולים לאלו הזקוקים להן."

בשיתוף צבר רפואה
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully