תקופת ההסתגלות לגן עלולה להיות מאתגרת. כך תתמודדו איתה

לאילו שינויים בהתנהגות הילד כדאי לצפות בתקופת ההסתגלות לגן חדש או לאחר חופש ממומשך, ויותר חשוב - כיצד תעזרו לו ולכם לצלוח את הקשיים, להתרומם וללמוד מהם? מדריכת הורים מסבירה

  • ילדים
  • הורים
דניאל סרנצקי, בשיתוף JAMA

כאשר ילד נכנס למסגרת חדשה הוא נדרש להסתגל אליה. המקום, הילדים האחרים, הצוות המטפל או פשוט הדרישה לקום בבוקר לשגרה חדשה ולהיפרד מההורים - כל אלה מרכיבים את תקופת ההסתגלות. חשוב לזכור שזהו תהליך אישי, ולכל ילד יש את זמן ההבשלה והקצב הדרושים לו כדי לעכל את המציאות החדשה. במהלך התקופה הזאת צפים רגשות ותגובות שונות של הילד, וחשוב להגיע אליה עם ראש פתוח ופניות רגשית על מנת שתוכלו לעזור לו לעבור את התקופה הזאת בקלות. אם יוקל לו - יוקל גם לכם.

עוד בוואלה!

איך ללמד את הילדים להיזהר מזרים מבלי להפחיד אותם?

לכתבה המלאה

נגה הילה מותנה, מדריכת הורים ומשפחה, מנחת NLP ומטפלת הוליסטית בילדים, משתפת בכמה זוויות מעניינות וטיפים חשובים לצליחת תקופת ההסתגלות:

לאפליקציית JAMA

צפו רגרסיות התנהגותיות

אחת התופעות שיש לצפות להן היא חזרה לתקופה קודמת שלפני השינוי הנוכחי. ייתכן מאוד שהתנהגויות שכבר הספקתם לשכוח יחזרו להיות נוכחות, כמו השתטחות על הרצפה, בכי מתמשך, התקפי זעם, פרצוף זועף, התבכיינות, קושי להירדם והתעוררויות בלילה, תחושה שהילד תלוי בכם קצת יותר מהרגיל, פספוסים במהלך היום והלילה (לילדים שנגמלו מחיתולים) ובקיצור - כל התנהגות שכבר חשבתם שהיא מאחוריכם עלולה לחזור ולהציב אתכם במקום מתסכל וחסר אונים.

אל תופתעו אם יהיו פתאום התקפי זעם. ילדה בטנטרום (צילום: ShutterStock)

אז מה עושים? קודם כל, זכרו שזה זמני. מדובר בתקופה שיכולה לטלטל הרבה ילדים. קושי במעברים ובשינויים הוא דבר שכיח. אם הילד שלכם ידוע ברגישותו ובקושי שלו להסתגל - עליכם לגלות בהתאמה יותר סבלנות והכלה על מנת לתת לו את המענה הרגשי העוטף, המחבק, המכיל והנוכח. הידיעה שמדובר בתקופה זמנית, עד להתייצבות במצב החדש, ושיש מה לעשות על מנת "לקצר" במעט את משך התקופה, יכולות לרתום אתכם לתהליך ממוקד של תשומת לב על מנת לעזור לילד להתמודד בצורה מיטבית עם השינוי.

מתן לגיטימציה רגשית

ככל שתתנגדו להתנהגויות הלא נעימות של הילד ותלכו נגדו - כך תגרמו להן להתגבר ואף תשמרו אותן לזמן ארוך יותר. מדובר בתגמול שלילי שעלול לחזק את אותה התנהגות שלא נוח לכם איתה. מהצד השני, מתן לגיטימציה רגשית שתאפשר לילד לדעת שזה בסדר להרגיש כך, תוכל לקצר את משך אותה התנהגות ואתם אף תרוויחו למידה ומיומנות חשובה לניהול מצבים עתידיים כאלה.

הצבת גבולות

יחד עם כל ההתנהגויות הלא נעימות חשוב לשמור על גבולות. יש הבדל משמעותי בין מתן לגיטימציה רגשית לבין מתן לגיטימציה להתנהגות לא מקובלת. כאן צריך להציב את הגבול ולמצוא את הדרך המאוזנת (והיא קיימת!) בין הכלה רגשית לבין הצבת גבולות.

איך עושים זאת? נקודת המוצא היא שמותר להרגיש הכל, אבל יש דרך נאותה להביע את הרגשות והדרך היא מה שאתם תקבעו שמקובל או לא מקובל עליכם.

איך מאפשרים לרגשות להיות בנוכחות?

מתמללים ומתווכחים אותם לילדים באמצעות שם הרגש של מה הוא חווה באמצעות שימוש בחושים: "אני רואה עליך שאתה מאוד כועס", "אני שומעת שאת עצבנית", "אני מרגיש שאתה מבולבל". הילד יחווה שרואים אותו וזה יעזור לו להבין מה הוא מרגיש. הוא יחווה מכן אמפתיה ויוכל ללמוד כיצד להשתמש בה בהמשך במצבים חברתיים אחרים וכמובן לגלות חמלה כלפי עצמו כי אתם תתנו לו להרגיש את ההבנה והחמלה כלפיו. הוא יבין כי כל רגש הוא לגיטימי וזה המסר שתעבירו לו במהלך הבירור הרגשי.

חשוב לתת לילד אלטרנטיבה להתנהגות הלא נעימה. ברור שלא זורקים את המשחק, אבל איך כן אפשר להביע את הכעס? האם אפשר להזעיף פנים? האם אפשר לצעוק? האם אפשר לקשקש על דף ולקרוע אותו? כל הורה יבחר מה הדרך שמקובל עליו להגיב וילמד את הילד שלו את הדרך לבטא כעס מבלי לפגוע באחר.

מאחורי כל התנהגות לא רצויה יש צורך שלא קיבל מענה

אם תתייחסו רק להתנהגות החיצונית לא תוכלו לתת מענה ממוקד לילד ובכך תשמרו את המצב ולא תשפרו אותו. חשוב להיות בהקשבה למה שנמצא "מתחת לפני השטח", לאותו צורך שלא קיבל מענה. לרוב הצורך הוא ההתייחסות לרגש שנמצא שם, לקושי, לכאב, לתסכול, לפחד, לבלבול. התיווך הרגשי יכול לעיתים לתת מענה לרוב ההתנהגות כי הוא מייצר מקום בטוח לרגשות להיות בנוכחות ומייצר ביטחון לילד שמותר לו להרגיש הכל ושההורים שם עבורו לחבק ולעזור להתגבר.

לסיכום, התנהגויות לא רצויות עלולות להתעורר בשלב ההסתגלות לגן. המודעות למה שעלול לצוף ותפעול נכון שיש בו הקשבה לצורך, הימנעות מביקורת ומענה רגשי שמלווה בהכלה, תיווך ושיום רגשות, יאפשר לילד ולכן לעבור את תקופת ההסתגלות הרבה יותר בקלות ולסגל מיומנויות חשובות להתמודדות עם שינויים בהמשך.

אפליקציית Jama הוקמה במטרה לתת מענה לאימהות לתינוקות בגילאי לידה ועד גיל שלוש, ולרכז עבורן תוכן, פעילויות, טיפים ממומחים וסרטונים שילוו אותן לאורך התקופה המאתגרת הזאת. כל התכנים באפליקציה "גדלים" יחד עם התינוק ומותאמים באופן מדויק לשלבי ההתפתחות שלו, כך שהאימהות מקבלות רק את מה שרלוונטי להן ומעניין אותן בכל רגע נתון.

אפליקציית Jama היא ה-מקום של האימהות בישראל לפגוש ולהכיר אימהות נוספות סביבן, וליצור חברויות חדשות ומרגשות במסע המרתק.

חפשו אותנו בגוגל: https://app.jama.co.il/

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully