טריק העיניים המדעי שעשוי לעזור לנו לשחזר זיכרונות

קבוצת מדענים ערכה ניסוי וגילתה שיש קשר בין תנועת העיניים שלנו ליכולת שלנו לזכור יותר טוב ולשחזר תמונות מהעבר. כך זה קורה

19/05/2020
חמישה דברים שאולי לא ידעתם על המוח (מערכת "אסור לפספס")

בסרטון - עובדות על המוח

סובלים מבעיות זיכרון? מדענים גילו דרך פוטנציאלית שבה תוכלו לזכור טוב יותר תמונות שראיתם בעבר. מסתבר שישנן תנועות עיניים שעל פי המדענים עוזרות להחזיר זיכרונות - בגלל ההשפעה שלהן על המוח.

מחקר חדש שהתפרסם במגזין PNAS, חושף את הקשר בין תנועות העיניים לבין אחזור הזיכרון. החוקרים טוענים שכשאנשים מנסים לזכור דברים מסויימים, הם מזיזים את העיניים לכיוונים דומים לאיך שהם ראו אותם לפני כן. "כשאנחנו רואים תמונה, פרצוף של מישהו או משהו אחר שכבר ראינו, העיניים שלנו נוטות להביט לאותו כיוון שהן הביטו בפעם הראשונה", כך הסביר ד"ר בראדלי בושבאום, אחד החוקרים.

עוד בוואלה!

נחשפה טכניקה קדומה שתעזור לכם לשפר את הזיכרון בקלות

לכתבה המלאה
לתנועת העיניים שלכם יש קשר לשחזור של זכרונות(צילום: Giphy)

הוא הסביר שהמוח משווה בין מאפיינים חשובים של מה שאנחנו רואים לתמונה המנטאלית שבזיכרון שלנו ואז מזהה את שתיהן כזהות. לצורך המחקר, החוקרים ביקשו מהמשתתפים במחקר לשנן ולזכור 30 תמונות על המסך. לאחר מכן הם הסתכלו על סדרה אחרת של תמונות, שכללו תמונות מהסדרה הקודמת וגם תמונות חדשות אבל דומות. לאחר מכן המשתתפים התבקשו לשחזר את התמונות שהם ראו והמדענים הבחינו בכך שתנועות העיניים שלהם דומות לתנועות שהם עשו בפעם הקודמת שהם הבחינו בתמונה.

מסתבר שהתופעה הזו נקראת "דפוס משלים". אם אנחנו רואים משהו מרחוק או פרצוף שמוסתר, המוח שלנו ישווה את המאפיינים שנראים לעין לתמונות המנטאליות במוחנו כדי לקבוע אם אנחנו מכירים את הבנאדם. החוקרים טוענים שהמחקר שלהם ייתן בקרוב לאנשים כלים שיאריכו וישפרו את הזיכרון.

  • עיניים
  • זיכרון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully