וירג'יניה אפגר - הרופאה שהצילה מיליוני תינוקות

וירג'יניה אפ?גר הייתה רופאה אמריקאית שהתמחתה בהרדמה, מהחלוצים בתחום, ומפתחת מבחן אפגאר, שיטה להערכת בריאותו של היילוד, שהפחיתה באופן דרסטי תמותת תינוקות ברחבי העולם

מערכת וואלה! NEWS

הדודל של גוגל מוקדש לד"ר וירג'יניה אפגאר

היום (חמישי) לפני 109 שנים, נולדה וירג'יניה אפגר, רופאה מרדימה אמריקאית. ב-1937 סיימה אפגר את התמחותה בכירורגיה באוניברסיטת קולומביה - בין הנשים הבודדות שהוכשרו אז בתחום, וב-1949 הייתה האישה הראשונה שהתמנתה לפרופסורית באוניברסיטת קולומביה. ב-1953 פרסמה את "מבחן אפגר", שיטה להערכת בריאותם של ילודים, שהפכה לבדיקה סטנדרטית ברחבי העולם והפחיתה משמעותית את תמותת התינוקות בעולם ולמעשה הצילה את חייהם של מיליוני תינוקות בני יומם.

בגוגל הקדישו היום את הדודל היומי שלהם לאפגר והיא נראית בו מבצעת את המבחן שפרסם אותה. מבחן אפגר הוא למעשה האתגר הראשון שצריך התינוק לעבור בחייו, עת יציאתו אל אוויר העולם. הצוות הרפואי מבצע את הבדיקה ליילוד החדש מיד לאחר הלידה, וזאת במטרה להעריך בצורה המיטבית את כשירותו של התינוק הצעיר להתמודד עם החיים מחוץ לרחם.

עוד בוואלה! NEWS

כשבחוץ גשום וקר: תרגילים מומלצים לפעילות גופנית ביתית

לכתבה המלאה
(צילום: אתר רשמי, United States Library of Congress's Prints and Photographs division)

מהו מבחן האפגר?

מבחן האפגר מתבצע מזה למעלה מ-60 שנה והוא התקיים לראשונה על-ידי וירג'יניה אפגר בשנת 1952. החל משנה זו משתמשים במבחן כדי להעריך את כשירותו של התינוק להסתגל בכוחות עצמו לחיים. הבדיקה נעשית בחמישה שלבים, והיא מתבצעת פעמיים - כדקה לאחר הלידה וכחמש דקות לאחריה. בכל אחד מחמשת המדדים מקבל התינוק ציון בין 0 ל-2, ובסופו של דבר מגובשת תוצאה הנעה על גבי סולם של מספרים בין 1 ל-10. סך כל הנקודות שנצברו מהווה את תוצאת הבדיקה כאשר תינוקות שנולדים במצב תקין מקבלים תוצאה של בין 7 ל-10 נקודות.

חמשת המדדים שנבחנים בבדיקה כוללים:

דופק - קצב פעימות הלב. מספר הפעימות התקין בדקה גדול מ-100 פעימות. במצב תקין יקבל התינוק ציון של שתי נקודות. במידה והדופק נמוך ממאה פעימות בדקה - יקבל התינוק נקודה אחת ובמידה והדופק אינו מורגש, לא יקבל התינוק נקודות.

נשימה - כאשר מצליח התינוק לנשום בשאיפות ארוכות ועמוקות, יקבל ציון של שתי נקודות. אם נשימתו חלשה יקבל התינוק נקודה ואם אינו מנסה כלל לנשום, הרי שהדבר מצביע על בעיה חמורה בהסתגלות לסביבה שמחוץ לרחם והוא ולא יקבל נקודות כלל.

טונוס (באנגלית: Tonus) - מדד הבוחן את מתח השרירים של היילוד. תוצאות הבחינה נקבעות על פי תנועות הרגליים והידיים של היילוד. ככל שתנועת הגפיים ערה ומהירה יותר - יקבל התינוק ציון גבוה יותר.

רפלקסים - בבחינה זו תיבדק התגובה הרפלקסולוגית של היילוד לגירויים חיצוניים. בכי כתוצאה מגירוי יספק שתי נקודות בעוד שהבעות פנים יספקו נקודה אחת וחוסר תגובה לא יספק נקודות.

גוון העור - בלידה, גוון עורו של היילוד הינו כחלחל. במצב תקין, צפוי גוון העור להשתנות לאחר דקות ספורות לגוון ורדרד. גוון ורוד יעניק לתינוק שתי נקודות בעוד שגוון כחלחל יגרור הורדה בניקוד.

שקלול כלל הנקודות שניתנו לתינוק במהלך הבדיקה יקבעו אם הוא נדרש לטיפול מיוחד כבר בשעה הראשונה לחייו. מטבע הדברים, ניקוד גבוה יותר יצביע על מצב תקין אצל היילוד. תינוקות המקבלים ציון הנמוך מ-7 יזדקקו לסיוע רפואי באופן מיידי הכולל, בין היתר, גם החייאה והנשמה על-ידי רופא ילדים וכן סיוע נשימתי באמצעות מערכות מיוחדות. בדרך כלל, הטיפול שניתן לאחר המבחן הראשוני, המתבצע כאמור, כדקה לאחר הלידה, מסייע באופן כמעט מוחלט לתינוקות, אשר במרבית המקרים עוברים בהצלחה את המבחן הנוסף, המתקיים לאחר חמש דקות. במידה ולאחר חמש דקות ניכר כי דירוג האפגר עדיין נמוך מ-7 הרי שקיים צורך בסיוע רפואי נוסף, שיינתן על-ידי רופא הילדים.

חשוב לזכור כי מבחן האפגר נועד על מנת לקבוע את כושר התפקוד הראשוני של התינוק בהסתגלותו לעולם ואין הוא מנבא את עתידו הרפואי של היילוד. מחקרים מצביעים על כך שבמידה והתוצאות עדיין נמוכות לאחר 20 דקות, יכול הדבר להתפרש כבעיה במערכת העצבים המרכזית, אם כי זוהי אינה אבחנה כוללת ואין להשליכה על כלל המקרים הללו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully