פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כל כמה זמן צריך להיבדק אצל גניקולוג, ולמה זה חשוב?

   אתן יודעות כל כמה זמן צריך ללכת לעשות בדיקת פאפ? מודעות לחשיבות שיש לביקורת שנתית אצל הגניקולוג שלכן? אם אתן עדיין לא בטוחות, הנה התשובות בשבילכן

   כל כמה זמן צריך להיבדק אצל גניקולוג, ולמה זה חשוב?

   הנה שאלה שאנחנו שומעים מלא מעט נשים - כל כמה זמן אנחנו צריכות ללכת ולהיבדק אצל הגניקולוג? ביקשנו מד"ר משה רויבורט, מומחה לרפואת נשים ופריון במכבי שירותי בריאות שיענה לנו על השאלות.

   החשיבות של ביקורים תקופתיים אצל הגניקולוג היא מניעתית - כלומר, היא יכולה לאפשר אבחון מוקדם של מצבים שונים שייתכנו בתפקודם ובבריאותם של איברי המין והשדיים.

   מעקב שגרתי כולל כמה בדיקות: בדיקה גניקולוגית ידנית, סקירת אולטרה סאונד של איברי הרבייה הפנימיים, בדיקת שד (שנעשית ע"י רופא כירורג) ובדיקת פאפ - אותה מבצעים אחת לשנה או לשלוש שנים, תלוי בגיל האישה ובהיסטוריה הרפואית שלה.

   בדיקת פאפ (וידיאו גניקולוג מכבי) (ShutterStock)
   כל כמה זמן צריך לעשות בדיקת פאפ? (צילום: shutterstock)

   המצב בו צריכה להיות תדירות גבוהה יותר של ביקורים הוא כאשר ישנו ממצא כלשהו שמחייב מעקב תדיר. לדוגמה: אם בבדיקת הפאפ הקודמת אותר ממצא כלשהו או שבבדיקת השדיים נמצא גוש - כדאי לבקר לעיתים תכופות יותר.

   ישנן פעמים כמובן שבהן יש להגיע לרופא הנשים בהקדם, גם אם הבדיקה השנתית עדיין רחוקה: כאבי בטן חריפים, דימום וגנילי שלא בזמן הווסת או אחרי קיום יחסי מין, הופעת נגעים שונים באיבר המין, זיהוי של ממצא חשוד בבדיקה העצמית של השד או הפרשה מהפטמה. אלו כמובן מקרים בולטים ביותר, שמצריכים מן האישה לפנות בזריזות לגניקולוג שלה.