כסף יכול לקנות לכם אושר, אם רק תדעו איך להשתמש בו

  תשכחו מאסוס, אם אתם רוצים להיות יותר מאושרים יש משהו אפקטיבי הרבה יותר שאתם יכולים לעשות עם הכסף שלכם. ואתם אפילו לא צריכים להיות עשירים בשביל זה

  • אושר
  • כסף
  מערכת וואלה!
  במקום לסבול, פשוט תשלמו למישהו אחר שיעשה את זה (צילום: ShutterStock)

  נחמת העניים עתיקת היומין היא ש"כסף לא קונה אושר", אבל תשאירו את זה לחוקרים והם כבר יחמסו גם את כבשת הרש הזאת.

  מחקר שנערך באוניברסיטת בריטיש קולומביה בקנדה מצא שכסף דווקא כן יכול לקנות לכם אושר. או לפחות עוד זמן פנוי – וזה כבר יעשה אתכם מאושרים יותר. עם זאת, החוקרים הדגישו שסתם בזבוזים לא בהכרח יהיו אפקטיביים. אם אתם באמת רוצים להיות מאושרים, הקטע של לקנות משהו כדי למלא את החור בלב לא יספיק, וכדאי לכם להשקיע את הכסף שלכם דווקא באפיקים אחרים. כמו למשל, לשלם למישהו אחר כדי שיעשה במקומכם את המטלות היומיומיות, כמו: ניקיון, בישול, טיפול בגינה, תחזוקת הבית ואפילו קניות מצרכים.

  עוד בנושא:
  זה מה שאתם צריכים לרכוש כדי להיות מאושרים
  כך העבודה ומטלות הבית פוגעות בבריאות ובזוגיות שלך
  כמה קלוריות אתם שורפים כשאתם שוטפים את הבית

  עוד באותו נושא

  המחקרים מגלים: מה באמת יעשה אתכם מאושרים?

  לכתבה המלאה
  איפה קונים זמן? (צילום: ShutterStock)

  פרופ' אליזבת' דאן, אחת החוקרות אמרה כי "על אף ש'קניית זמן' יכולה למתן מאוד את הלחץ של חיי היומיום, מעט אנשים בוחרים לעשות שימוש כזה בכספם, גם כשהם יכולים להרשות זאת לעצמם. ישנם לא מעט מחקרים שהוכיחו שכסף יכול לעזור לאנשים לייצר חוויות נעימות וחיוביות, אבל המחקר שלנו מצא שניתן להשתמש בו גם כדי להתחמק מחוויות לא נעימות", הדגישה.

  לדברי פרופ' דאן, היתרון של הזמן הנוסף שמתפנה כתוצאה מכך הוא לא פריבילגיה השמורה לעשירים בלבד. "בתחילה חשבנו שההשפעה על האושר תתבטא רק בקרב מי שיש להם הכנסה פנויה גדולה יחסית, אולם ראינו אינטראקציה משמעותית בכל החתכים (הסוציואקונומיים) בין הוצאות כספיות שחסכו זמן ובין רמות הסטרס".

  המחקר התבסס על נתונים שהתקבלו משאלונים שניתנו ל-6,200 בני אדם בארצות הברית, קנדה, דנמרק והולנד, ובהם הם נשאלו על תחושותיהם וגם על ההוצאות שלהם, ובאופן ספציפי – הוצאות על שירותים חוסכי זמן. הממצאים פורסמו בכתב העת המקצועי Proceedings of the National Academy of Sciences.

  שופינג או עוזרת? התשובה ברורה

  "לאחר שניתחנו ופירקנו את הנתונים שאספנו, מצאנו שלחץ זמן היה קשור באופן מובהק למידת הסיפוק מהחיים שעליה דיווחו הנשאלים שלא נהגו להוציא כסף על שירותים החוסכים בזמן. בקרב הנשאלים שכן נהגו להוציא את כספם על שירותים שחסכו להם זמן ומטלות ההשפעה של מחסור או לחץ בזמן היתה הרבה פחות משמעותית על מידת הסיפוק שחשו בחייהם", כתבו החוקרים.

  החיים המודרניים הפכו את הזמן למשאב הדל ביותר שלנו (צילום: ShutterStock)

  בהמשך מחקרם, חילקו החוקרים סכום של 40 דולר ל-60 אנשים בוונקובר שאותם הם התבקשו לבזבז על רכישה חומרית כלשהי, במהלך סוף שבוע אחד, ואילו במהלך סופ"ש אחר הם התבקשו להוציא את אותו סכום לטובת רכישת שירות חוסך זמן כלשהו. והם גילו שהאנשים היו מאושרים יותר כתוצאה מהאפשרות השנייה.

  אולם, למרות הממצאים המובהקים הללו, החוקרים גילו שאנשים רבים לא כל כך מעוניינים להוציא את כספם על שירותים שכאלה, גם כשהם יכולים להרשות זאת לעצמם בקלות. כך למשל, מתוך 808 מיליונרים הולנדיים שנכללו במחקר (השאלונים) קרוב לחצי השיבו כי הם "לא מוציאים כלל כסף על האצלת מטלות שהם שונאים".

  תנו למישהו אחר לכסח לכם את הדשא. זה לא הופך אתכם לעצלנים (צילום: AP)

  "אנשים שמשלמים למישהו אחר כדי שינקה להם את הבית או יכסח עבורם את הדשא אולי מרגישים שזה הופך אותם לעצלנים", אמרה פרופ' אשלי ווילאנס, אחת מהחוקרות שערכו את המחקר ומרצה בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת הארוורד. "אבל הממצאים שלנו מגלים למעשה שלהוציא כסף כדי לפנות לעצמכם יותר זמן משפיע על רמת האושר באותה מידה כמו להיות עשירים יותר".

  .

  עוני מסוג חדש

  אולם, זה שתהיו עשירים יותר ממש לא מבטיח שתהיו מאושרים יותר – למעשה, זה יכול להיות הפוך לחלוטין. "בעשורים האחרונים רמת ההכנסה עלתה במדינות רבות, דבר שהחריף עוני מסוג אחר: בגרמניה, קוריאה, ארצות הברית ומדינות רבות נוספות – יותר ויותר אנשים מדווחים שזמן הפך למשאב הדל ביותר שלהם", כתבו החוקרים. "תחושה של לחץ זמן או מחסור בזמן נקשרה בפגיעה בחוסן הנפשי ובכלל זה גם ברמות האושר, בעלייה ברמות החרדה ובפגיעה באיכות השינה.

  "מחסור בזמן הוא גם אחד הגורמים הקריטיים שעומדים בבסיסה של מגפת ההשמנה העולמית. המירוץ נגד הזמן הוא אחת הסיבות המובילות לכך שאנשים לא מצליחים לשמור על משטר של תזונה בריאה ופעילות גופנית סדירה. באופן תיאורטי, העלייה בהכנסה יכולה לספק פיתרון ל'בצורת הזמן' שמאפיינת את החיים המודרניים, משום שהיא מאפשרת לאנשים לקנות לעצמם יותר זמן פנוי", כתבו

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully