וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראות את הדברים אחרת: כל מה שחשוב לדעת על הסרת משקפיים בלייזר

תוכן ממומן, תוכן ממומן

6.2.2017 / 7:12

ניתוח לייזר נחשב לבטוח ובעל שיעורי הצלחה גבוהים. אבל למי הוא מתאים? מה חשים אחרי? איך מטפלים בזה? והאם הרופאים עוברים בעצמם ניתוחים כאלה? שוחחנו עם ארבעה רופאי עיניים שסיפקו תשובות לכל השאלות

ניתוח לייזר לעיניים. ShutterStock
בדיקה שאינה יסודית עלולה לא לקחת בחשבון נתונים חיוניים/ShutterStock

לפני שבוחרים להסיר משקפיים חשוב לקרוא כמה שיותר מידע על הניתוח, הרופא המנתח ותופעות לוואי אפשריות. בנוסף, רצוי לבקש המלצות ממכרים ובני משפחה וכמובן לעבור סדרה של בדיקות עיניים.

יש לקחת בחשבון כי שיעורם של אלה שאינם נמצאים מתאימים לניתוח לאחר בדיקה קפדנית, עומד על כ-30 אחוזים וחשוב לדעת כי בדיקה שאינה יסודית עלולה לא לקחת בחשבון נתונים חיוניים ועקב כך ינותח אדם שאינו מתאים. במקרים כאלה עלולים להיגרם סיבוכים ופגיעה בבריאות העיניים.

בדיקת התאמה

"חיוני לעבור בדיקת התאמה מקיפה וקפדנית שבוחנת נתונים כגון: עובי הקרנית, דיופטר (מספר), טופוגרפיה של הקרנית, מחלות עיניים ובעיות פיזיולוגיות כגון יובש בעיניים", מסביר ד"ר שמואל לוינגר, מנתח בתחומי רפרקציה, קרנית וקטרקט, המנהל הרפואי של רשת המרכזים הרפואיים "עיניים". "בנוסף, נלקחים בחשבון מצב בריאות כללי, גיל, היסטוריה משפחתית הקשורה במחלות עיניים. בנוסף, ניתן משקל גם לצרכים של המטופל מבחינת הראייה בכל הקשור לעיסוקו".

ניתוח לייזר אינו מתאים במקרים של רוחק או קוצר ראייה גבוהים מאוד, דרגת אסטיגמציה (צילנידר) גבוהה מאוד ולמטופלים בעלי קרנית דקה. למקרים אלה קיימים פתרונות ניתוחיים אחרים להסרת המשקפיים כגון השתלת עדשה תוך-עינית.

בנוגע לבדיקת ההתאמה מפרט ד"ר לוינגר: "הבדיקה כוללת מילוי שאלון בריאות מפורט, צילום עיניים וסריקת הקרנית על ידי טכנאי רפואי. בנוסף, בדיקת חדות ואיכות הראייה על ידי אופטומטריסט ובדיקת עיניים מקיפה על ידי רופא עיניים מנתח, הכוללת בחינה של מבנה הקרנית ועובייה, בדיקה של גלגל העין וקרקעית העין, מדידת הלחץ התוך-עיני, קוטר האישון ובדיקת יובש. על סמך כל הממצאים קובע הרופא התאמה או אי התאמה לניתוח, ומהי השיטה הניתוחית המתאימה למטופל".

ניתוח לייזר 1. ShutterStock
חיוני לעבור בדיקת התאמה מקיפה וקפדנית לפני הניתוח/ShutterStock

מהי המשמעות של סוג מכשור הלייזר?

ד"ר עמי הירש, מנהל המרכז הרפואי "עיניים" בתל אביב וב"עתידים מדיקל סנטר" ומנתח בתחומי רפרקציה וקטרקט: "מכשירי הלייזר השונים נבדלים ברמת מערכות הבקרה ומידת המהירות של הלייזר. ככל שמהירות הלייזר גבוהה יותר, דהיינו מספר הפולסים בשנייה גבוה יותר, כך ההליך מהיר יותר. המהירות תורמת גם לכך שהעין פחות מתייבשת במהלך הטיפול ולכן בין היתר התוצאות מדויקות יותר".

"המכשור המתקדם פועל בגיבוי של מערכת מעקב לעין במספר ממדים, ומצויד במערכת למיפוי הקרנית שמבצעת סריקה ואיכון נקודות על הקרנית והתאמת הטיפול בלייזר לכל נקודה ונקודה", מפרט ד"ר הירש. "בנוסף במכשיר מערכת Wave Front שקולטת מידע מהקרנית ומהרשתית ומעבירה את המידע בצורה ממוחשבת למכשיר הלייזר. מערכת הבקרה מודדת פרמטרים של הקרנית במהלך הניתוח ובכך מסייעת לקבוע בדיוק רב יותר את מידת עובי הקרנית הנדרש לעבור ליטוש. הרופא המנתח יודע בכל זמן נתון מהו עומק הליטוש ומהו עובי הקרנית שנשארת. בדרך זו מבטיחים את יציבות הקרנית ואת בטיחות הטיפול לאורך זמן".

ניתוחי לייזר בשיטת אינטראלאסיק נחשבים לבטוחים ומבוצעים בשני מכשירי לייזר, ללא מגע יד אדם. השימוש בטכנולוגיה זו מאפשר החלמה ללא כאבים וחזרה מהירה לשגרה ולאיכות ראייה טובה לאחר הניתוח.

האם ניתוח לייזר כרוך בכאבים? ומה לגבי תופעות לוואי וסיבוכים?

"במהלך הניתוח, המטופל אינו חש בכאב מאחר שניתוחי לייזר מתבצעים בהרדמה מקומית באמצעות טיפות אלחוש", אומר ד"ר אליה לוינגר מנתח בכיר ב"עיניים" תל אביב וב"עתידים מדיקל סנטר" ומנהל שירות הקטרקט באיכילוב.

"ניתוח לייזר נחשב לניתוח עם שעורי ההצלחה הגבוהים ביותר ברפואה", אומר ד"ר אליה לוינגר, "יחד עם זאת לכל ניתוח יש תופעות לוואי אפשריות ולאחר ניתוחי לייזר, הנפוצות הן יובש בעיניים אשר מטופל באמצעות דמעות מלאכותיות, הילות וסנוורים לתקופה של מספר ימים עד שבועות לאחר הניתוח. לגבי החשש של מטופלים מסכנת עיוורון, אני יכול להרגיע שבישראל לא מוכר אף מקרה הקשור בניתוח הסרת משקפיים בלייזר. את הסיכון לזיהום אנו מונעים במתן הוראות מדויקות למטופל לשמירה על היגיינה ולשימוש בטיפות אנטיביוטיות".

הסרת משקפיים. ShutterStock
ניתוח לייזר נחשב לניתוח עם שעורי ההצלחה הגבוהים ביותר ברפואה/ShutterStock

האם רופאי עיניים עוברים בעצמם ניתוחי לייזר להסרת משקפיים?

ד"ר אורי מלר, רופא ומנתח עיניים בכיר ב"עיניים" תל אביב, ב"עתידים מדיקל סנטר" ובביה"ח קפלן ברחובות, מסביר: "במחקרים של איגוד הרופאים האירופאי והאמריקאי, שנערכו בשנים האחרונות, נמצא כי 2,441 רופאי עיניים עברו בעצמם ניתוח להסרת משקפיים בעשור האחרון וכ-90 אחוזים ממנתחי הלייזר בעולם ניתחו בני משפחה מדרגה ראשונה. בישראל נותחו בשנים האחרונות כעשרה רופאי עיניים ועוד אין ספור בני משפחה מדרגה ראשונה כגון בנות זוג ילדים ואחים. הסיבה לאחוז הניתוחים הגבוה בקרב רופאי העיניים והמנתחים היא בגלל אחוזי ההצלחה הגבוהים של הניתוח והראייה הטובה המאפשרת להם לעבוד ולנתח בצורה מדויקת".

עדות אישית: שחר מלר "נותחתי על ידי אבא שלי"

"לפני כחצי שנה עברתי ניתוח להסרת משקפיים. המנתח שניתח אותי היה אבי, ד"ר אורי מלר. היה לי ברור שכשאני מסיימת את הצבא, אני עוברת את הניתוח הזה. עברתי ניתוח בשיטת הלאסק, בה תקופת ההחלמה ארוכה יותר ביחס לאינטראלאסיק. אך לאחר שלושה שבועות הראייה שלי השתפרה פלאים. אני קמה בבוקר ורואה. בתור מי שלפני הניתוח הרכיבה רק עדשות מגע, השינוי הגדול הוא בכך שאני כבר לא צריכה להתעסק עם עדשות מגע, החלפת עדשות וקניית חומרים לעדשות. כיום אני רואה הרבה יותר טוב ממה שראיתי עם עדשות לפני הניתוח. החיים שלי נראים אחרת. החבר שלי גם עבר את הניתוח בעקבותיי וגם הוא מרוצה מאוד. לכל מי שמתלבט וחושש- ממליצה בחום. שווה את הכול.

למרכז הרפואי "עיניים" הסכמים עם קופות החולים ובאמצעות הביטוחים המשלימים הן משתתפות במימון ניתוחי לייזר להסרת משקפיים. לפרטים ותאום בדיקת התאמה (ללא עלות) בטלפון 3122 *.

מנותחת עיניים.
כיום אני רואה הרבה יותר טוב ממה שראיתי עם עדשות לפני הניתוח
תוכן ממומן, תוכן ממומן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully