וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

6 צמחים שיסייעו לכן להיכנס להיריון

אבי ציטרשפילר

6.1.2016 / 8:00

זה כבר לא סוד שזוגות רבים מתקשים להיכנס להיריון. גורמים כמו לחץ, מתח, תזונה לא נכונה ומחלות עשויים לעכב את הכניסה להיריון ואף למנוע אותה. אבי ציטרשפילר, הרבליסט מומחה, נותן טיפים ואפילו מתכון לחליטה

צמחי מרפא ותבלינים. ShutterStock
עשבי המרפא משמשים כיום גם ברפואה המערבית/ShutterStock

זוגות רבים נתקלים בקשיי פוריות ומנסים להבין את המניעים לבעיה, שהולכת ונהיית נפוצה יותר עם השנים. ישנן סיבות רבות שיכולות לגרום לבעיות פוריות, אבל לא תמיד נוכל לאתר אותן, גם אם הסיבה נמצאה, הפיתרון שלה לא תמיד נמצא בהישג יד. עשבי מרפא שבעבר היו נחשבים לנחלתה של הרפואה הטבעית בלבד, נמצאים כיום בשימוש גם ברפואה המערבית. לחלקם יש יתרונות גם בהקשר לפוריות שלכם.

הסיבות הנפוצות לאי פוריות הן רבות, אך הנה הנפוצות שבהן:

• חוסר איזון הורמונלי של הורמוני מין: נפוץ מאוד שנשים חוות חוסר איזון בהורמוני מין כמו אסטרוגן, פרוגסטרון, פרולקטין הורמון החלב והורמוני יותרת המוח – SH ,FSH. חוסר איזון בין ההורמונים הללו מביא להיעדר ווסת, אי סדירות שלה וקשיים בהפריית הביצית וקליטתה ברחם.

• מחלות שונות במערכת הרביה: בעיות פוריות עלולות לנבוע ממחלות במערכת הרביה, כמו מחלות דלקתיות באגן, שגשוג של רקמת רחם מחוצה לו (אנדרומיטריוזיס), ציסטות גדולות ברחם שעלולות לגרום לאי ספיקת דם לשחלה (שחלות פוליציסטיות), גידולים שפירים ברחם הגורמים לדימום ומעלים הסיכון להפלות (מיומות), זיהומים במערכת הרביה ועוד.

• אי פוריות על רקע מתח ועומס: סיבה זו מאוד נפוצה בחיים המודרנים הידועים באופיים הלחוץ. בנוסף, בקרב נשים שחוות קושי להיכנס להיריון, המתח מעלה את ייצור הורמוני המתח ביותרת הכליה ומדכא את ייצור הורמוני המין הנשיים. הורמוני המתח משנים גם את אופן זרימת הדם בגוף וכך מגיע פחות דם לרחם.

אישה עובדת במשרד. ShutterStock
מתח ועומס הם מהגורמים הנפוצים ביותר שמפריעים להרות/ShutterStock

• אורח חיים לא תקין: אי פוריות עשויה להיווצר על רקע חוסר איזון באורח חיים שיש בו חוסר בפעילות גופנית, צריכה מוגברת של אלכוהול וקפאין, חשיפה לרעלים כמו זיהום אוויר ותרופות, חשיפה לקרינת ניידים, מחשב ואינטרנט. גם משקל קיצוני עודף או תת משקל עשויים לגרום לאי פוריות.

• מצב רוח: מצב רוח קיצוני, דיכאון, חרדות, קושי בשינה ונזקי טראומות המקשים על תפקוד מערכת העצבים, מקשים גם הם על הכניסה להיריון.

• בעיות בריאותיות: אי פוריות עלולה להיווצר על רקע ליקויים בריר של צוואר הרחם שהופך צמיגי ולא מאפשר תנועת תאי זרע תקינה. בעיה בריאותית נפוצה נוספת היא כבד שומני או כבד ספוג ברעלים שלא מאפשר למערכות בגוף להיות מאוזנות.

הרפואה הטבעית אם כן, מציעה דרכים שונות להתמודדות עם מצבים כאלה. יחד עם זאת, חשוב לציין, כי מרבית צמחי המרפא בעלי ההשפעה ההורמונלית אסורים לשימוש בזמן ההיריון, ולכן רצוי להגדיר תקופת טיפול בה תבנו את התשתית לכניסה להיריון ותקינותו ולאחריה תנסו להרות.

אבל אפשר לבחור גם בדרך הטבעית. הנה שישה צמחים שיכולים לסייע ולשפר את הסיכויים שלכם להיכנס להיריון.

עוד באותו נושא

10 צמחים שיסייעו לכם להפחית נפיחות בבטן

לכתבה המלאה
פירות של שיח אברהם. ShutterStock
מאזנים את רמות ההורמונים. פירות שיח אברהם/ShutterStock

פירות של שיח אברהם

צריכת פירותיו של שיח האברהם מאזנת את רמות הורמוני המין ובעיקר את האסטרוגן והפרוגסטרון. בנוסף לכך, פירות שיח האברהם ממתנים תסמינים של מחלות במערכת הרביה כמו אנדרומיטריוזיס, שחלות פוליציסטיות ועוד.

צמחים נוספים העונים על אותו צורך: צמח הסימיסיפוגה, שורשי אנגליקה סינית, עלי מרווה, פרחי תלתן, דקל ננסי ושורשי ליקוריץ.

זרעי ויטניה מיובשים. ShutterStock
מאזנת את הגוף. ויטניה/ShutterStock

שורשי וויטניה

כאמור, מתח ועומס מקשים על כניסה להיריון ואי הצלחה ממושכת של נסיונות להרות, מעלה את המתח אף יותר.

לוויטניה יש יכולת למתן את ייצור הורמוני המתח ובכך לסייע באופן דרמטי להרות. חוסר איזון בהורמונים בבלוטת התריס עלול גם הוא לפגוע בסיכויים להרות וגם על צורך זה הוויטניה עונה. כמו כן, הוויטניה מסייעת לאזן את האינסולין בדם מכיוון שרמות גבוהות שלו בדם, מקשות על כניסה להיריון.

צמחים נוספים העונים על אותו צורך: הצמחים שמסייעים ליותרת הכליה לייצר פחות הורמוני מתח נקראים אדפטוגנים ובהם גם גינסנג סיביר, ליקוריץ, שכיזנדרה, סנטלה ופטרית ריישי (גנודארמה).

ורבנה יבשה. ShutterStock
מרגיעה את העצבים. ורבנה רפואית/ShutterStock

ורבנה רפואית

קושי בשינה, חוסר שקט, חרדה, מצב רוח ירוד ודיכאון מקשים על הכניסה להיריון וכדי להתמודד עם כך מומלץ להשתמש בצמח הוורבנה הרפואית. צמח זה משפיע על הולכה עצבית של סרוטונין ומאזן את מערכת העצבים כך שתהיה יותר פאראסימפטית כלומר, יותר עסוקה בעיכול ומנוחה, מה שיגדיל את הסיכוי להרות.

צמחים נוספים העונים על אותו צורך: פסיפלורה, מליסה, טיליה, נפית, סקוטולריה ולטריפלורה.

גדילן. זיו ריינשטיין, מערכת וואלה
עוזר לכבד לפנות רעלים. צמח הגדילן/מערכת וואלה, זיו ריינשטיין

זרעי גדילן

תמיכה בכבד חשובה מאוד לשיפור הסיכויים להרות. זרעי גדילן משפרים את סיכויי הכבד לפנות רעלים מהגוף, לשפר את חילוף החומרים ואת איכות וזרימת הדם. זרעי גדילן מפצים גם על נזקי אורח חיים לא מאוזן ומסייעים להחזיר את האיזון ההורמונלי בגוף. ההמלצה היא לאכול כפית זרעי גדילן ולשלב זאת עם טחינה.

צמחים נוספים העונים על אותו צורך: עלי ארטישוק ושורשי שן הארי.

אילוסטרציה. ShutterStock
חשוב ומועיל לצורך כניסה ושמירה על היריון תקין. סרפד/ShutterStock

עלי סרפד

הסרפד הינו צמח חשוב ומועיל לצורך כניסה ושמירה על היריון תקין. הסרפד מזין את הדם ומסייע לשיפור זרימת הדם לרחם, הזנתו ומגדיל את סיכויי קליטת הביצית. בסרפד יש מינרלים וויטמינים חשובים וכמות גבוהה של ברזל הדרוש לתהליך הכניסה להריון. צמח זה ידוע כממריץ רחם וביכולתו לעודד את הפעולות הנחוצות לתפקודו.

צמחים נוספים העונים על אותו צורך: עוזרר, עלי פיגם ועלי לענה שיחנית (או בשמם המוכר יותר: שיבה ורוטה).

פפריקה. ShutterStock
מייצרת ריר ברחם. פפריקה/ShutterStock

פפריקה חריפה

החריפו את המאכלים שלכם בפפריקה חריפה כדי להמריץ את ייצור הריר ברחם ולדלל את הצמיגות שלו. בזמן הביוץ, הופך הריר שמיוצר בצוואר הרחם שקוף וגמיש כדי לאפשר לתאי הזרע לנוע בו. במידה והריר צמיגי מדי, תפגע תנועה זו ותאי הזרע יתקשו לעבור לחצוצרה. רכיבים בפפריקה החריפה ידועים כמזינים וממריצי ייצור ריר בתאי הריר בגופינו.

צמחים נוספים העונים על אותו צורך: צמחים מרים מתאימים גם הם ומומלץ לשלבם כחלק מהתפריט היומי, ביניהם בולט הסלרי.

ניתן להכין חליטות, מרקחים או להשתמש בשיטה הסינית: טוחנים את הצמחים לאבקה אחידה, מוסיפים מים ושותים.

הנה הצעה לתערובת להעלאת הפוריות (כל הצמחים מיובשים):

20 גר' פפריקה חריפה שלמה
20 גר' עלי פיגם
50 גר' עלי שיבה
200 גר' עלי סירפד
50 גר' צמח וורבנה גרוס ובו כל החלקים העליונים
150 גר' שורשי וויטניה
100 גר' זרעי גדילן
200 גר' פירות של שיח אברהם
50 גר' עלי ופרחי עוזרר
50 גר' שורש ליקוריץ גרוס
50 גר' שורש שן הארי

ערבבו את הצמחים ביחד וטחנו אותם במטחנה מתאימה (ניתן למצוא בחנויות תבלינים). את האבקה ערבבו בכפית, שימו בכוס עם מים פושרים ושתו מדי יום. ניתן גם לערבב את האבקה עם טחינה או יוגורט.

אבי ציטרשפילר הוא תבלינאי, הרבליסט ובעלי "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully