וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקשר הגברי: כיצד משפיעות הפרעות בתפקוד מיני על מתן שתן

3.1.2016 / 9:53

כ-50% מהגברים בגילאי 50 ומעלה סובלים מבעיות בתפקוד המיני יחד עם תסמינים הקשורים בהגדלה של הערמונית. מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות? מומחה מסביר

בלוטת הערמונית. ShutterStock
לכל גבר מעל גיל 50 מומלץ לעבור פעם בשנה הערכה ובדיקה של אורולוג/ShutterStock

בלוטת הערמונית, המוכרת לרבים בשם פרוסטטה, נמצאת באגן, מתחת לשלפוחית השתן וצמוד ומעל לסוגר השתן. בתוך בלוטת הערמונית עוברת השופכה - הצינור שמגיע משלפוחית השתן ומעביר את השתן וגם את נוזל הזרע המגיע מהאשכים - אל היציאה דרך הפין.

אורך קטע השופכה של בלוטת ערמונית תקינה הוא כ-3-4 ס"מ ונפחה כ-20 סמ"ק, כאשר עם השנים נפחה גדל.
לבלוטת הערמונית תפקיד חשוב במערכת הרבייה הגברית. היא מייצרת נוזל זרע המגן על הזרע ומעניק לו חומרי מזון, כמו סוכר, כמקור אנרגיה. הנוזל מתערבב עם הזרע בזמן השפיכה הגברית, מסייע לו לשרוד בדרכו אל הביצית ומשפר את סיכויי הכניסה להריון.

מגיל 50: הערמונית גדלה – ועלולה לגרום לנזק

באופן טבעי, עם השנים, אצל רוב הגברים מתרחשת הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית כחלק מתהליך ההתבגרות, כתוצאה מהחשיפה הממושכת להורמון הגברי טסטוסטרון. אצל גברים, בדרך כלל מגיל 50 ומעלה, הערמונית מגיעה לנפחים שיכולים להשפיע לרעה על תפקוד מערכת השתן התחתונה, וערמונית מוגדלת עלולה לגרום לבעיות רבות במערכת השתן.

למה זה קורה? צינור השופכה הוא למעשה החלק הפנימי של הבלוטה וכאשר היא גדלה היא לוחצת על השופכה ומקשה על מוצא השתן, דבר הגורם לתופעות כגון האטת זרם השתן, טפטוף בסוף ההשתנה, זרם שתן מקוטע, הטלת שתן תכופה (גם בלילה), כאבים בעת מתן שתן, ועד לחסימת מוצא השלפוחית.

אילוסטרציה. ShutterStock
אחת התופעות במקרה של ערמונית מוגדלת היא הטלת שתן תכופה בלילה/ShutterStock

הקשר בין בעיות בהטלת שתן לבעיות זקפה

במקביל, עם הגיל גברים נוטים לסבול גם מהפרעה בתפקוד המיני, וליתר דיוק בתפקוד הזקפתי. התופעה שכיחה ככל שגיל הגבר עולה - הסטטיסטיקות מדברות על כ-50% מהגברים בגילאי 50 הסובלים מהבעיה, ועל כ-60% אחוז מהגברים בגילאי 60. הקשר בין העלייה בגיל לבין הופעת שתי הפרעות אלו במערכת השתן והמין היה ידוע שנים רבות, והיה ברור שהשנים אחראיות לשתי הפרעות אלו בנפרד, כמו לתופעות רבות אחרות שנתקלים בהן עם העלייה בגיל.

מחקרים מצאו כי יש קשר בין בעיות בהטלת שתן לבעיות זקפה
עבודות מחקר שנעשו בשנים האחרונות מצאו שיש קשר ישיר, ככל הנראה דרך מנגנונים משותפים התורמים לשתי ההפרעות הללו, בין בעיות בהטלת שתן לבין בעיות בתפקוד המיני, ושהפרעה בתפקוד מערכת השתן התחתונה קשורה גם להפרעה במנגנון הזקפה - קושי להגיע לזקפה ו/או לשמור עליה לאורך זמן.

בנוסף, אחת התופעות במקרה של ערמונית מוגדלת היא הטלת שתן תכופה בלילה. גברים קמים שלוש-ארבע פעמים בלילה כדי להטיל שתן - דבר הפוגם באיכות שנתם ובתהליך הטבעי של התרחשות זקפת לילה, וגורם לעייפות רבה, המשפיעה אף היא על התפקוד המיני.

בעיות במערכת השתן ובעיות בתפקוד המיני פוגעות באופן קשה באיכות החיים של גברים בגילאי 50 פלוס. עבור גברים רבים זוהי פגיעה בדימוי העצמי ובתחושת הגבריות, העלולה להפריע גם למערכת היחסים עם בת הזוג, וכן פגיעה במהלך החיים השגרתי התקין.

לפיכך, חשוב מאוד להגיע לאבחון. לכל גבר מעל גיל 50 מומלץ לעבור פעם בשנה הערכה ובדיקה של אורולוג בכל הקשור לתפקוד של שתי מערכות אלו, כדי למנוע החמרה של המצב עם השנים. לאחר מכן יש לבדוק את אפשרויות הטיפול המוצעות. ניתן לטפל בכל תופעה בנפרד או בשתיהן יחד. אופי הטיפול יהיה תלוי בחומרת הבעיה ובמידת הפגיעה באיכות חייו של החולה.

הכותב הוא יו"ר החברה הישראלית להפרעות בתפקוד המיני (היל"ם)

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת אלי לילי

פרופ' מ. אילן גרינולד בשיתוף חברת אלי לילי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully