התסמונת שמגדילה את הסיכוי ללימפומה פי 40

תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטואימונית הפוגעת בעיקר בנשים ותסמיניה קלים יחסית. עם זאת, לחולים ולחולות במחלה סיכון מוגבר לחלות בסרטן מסוג לימפומה ועל כן חשוב במיוחד שיאובחנו כראוי ויהיו במעקב. כנס ראשון מסוגו שייערך החודש מבקש להעלות את המודעות למחלה

מערכת וואלה!
14/12/2015
יובש קשה בעיניים ובפה הם מתסמיניה הבולטים של המחלה(צילום: ShutterStock)

תסמונת סיוגרן היא מחלה אוטואימונית הפוגעת בבלוטות רוק ודמעות בעיקר ומאופיינת בתחושות של יובש קשה בפה ובעיניים, שעלולים להוביל לפגיעה בשיניים ובקרנית. כמו רוב המחלות האוטואימוניות, גם תסמונת זו תוקפת בעיקר נשים, וכ-90 אחוזים מהחולים בה הן נשים, בעיקר בגיל העמידה. שמה של התסמונת ניתן לה על שמו של רופא העיניים השוודי הנריק סיוגרן, שהיה הראשון לזהות אותה.

שכיחותה הכללית של התסמונת נעה בין חצי אחוז ל-3 אחוזים מאוכלוסיית העולם, ובישראל ישנם על פי ההערכות כ-80 אלף חולים, שהם כאחוז מהאוכלוסיה. מתוכם, רבים אינם מאובחנים או שאינם מטופלים כראוי. הטיפול המיטבי בתסמונת הוא מולטידיסיפלינרי ולרוב משלב טיפול על ידי רופא עיניים, מומחה ברפואת הפה, וראומטולוג.

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

מוגש מטעם New Feet

חשיבות מכרעת לאבחון נכון

על אף שתסמיניה העיקריים קלים יחסית, במקרים מסויימים תסמונת סיוגרן עלולה לטמון בחובה סיכונים נוספים, כמו למשל סיכון גבוה לפגיעה בעובר במהלך היריון. אבל הסיכון המשמעותי ביותר שנקשר במחלה, הוא העובדה שלחולים בה סיכוי גדול פי 40 לחלות בסרטן מסוג לימפומה, ביחס לאוכלוסייה הכללית.

לחולים בתסמונת סיכוי גבוה פי 40 לפתח סרטן מסוג לימפומה(צילום: ShutterStock)

לכן, ישנה חשיבות מכרעת לאבחון נכון, טיפול כולל ומעקב רפואי אחר החולים. מתוך הצורך הזה הוקם לאחרונה בבית החולים הדסה בירושלים מרכז משולב לאבחון, טיפול ומחקר של תסמונת סיוגרן. החודש יערוך המרכז המשולב כנס ראשון מסוגו שמיועד גם לרופאים וגם לחולים במחלה. את הכנס יזם פרופסור דורון אפרמיאן, יו"ר המרכז לתסמונת סיוגרן, ומנהל ומנהל המחלקה לרפואת הפה, סדציה ודימות בביה"ח הדסה.

מטרתו של הכנס היא לספק מידע מקצועי רלוונטי עבור רופאים, להעלות את מודעותם לתסמונת ולצייד אותם בידע ובכלים לאבחון נכון, ובמקביל גם להוות מקור מידע ותמיכה לחולים ולחולות במחלה. לדברי המארגנים, אחת השאיפות היא שבסופו של הכנס תוקם עמותה לחולים בתסמונת סיוגרן.

הכנס יתקיים ב-17 בדצמבר במלון דן תל אביב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully