ארוחה חמה או תרופה?

הפערים המתרחבים בין עניים לעשירים בישראל מאלצים אזרחים להכריע אם ישקיעו את כספם בארוחה חמה או בתרופה שהם צריכים. הגיע הזמן להחזיר את האחריות למדינה

שירלי זילבר
28/04/2014
דו"ח העוני 2011: 861 אלף ילדים מתחת לקו העוני. טל אנגלנדר
פער מסוכן בין שכבות האוכלוסייה השונות(צילום: טל אנגלנדר)

משנה לשנה הפערים בין העניים לעשירים בישראל מתרחבים. מדדים בינלאומיים מראים כי שיעור העוני בישראל הוא הגבוה ביותר מבין הכלכלות המפותחות החברות בארגון ה-OECD. בדו"ח האחרון שהתפרסם בסוף 2013, שיעור העוני בישראל עמד על 20.9%, לעומת 13.8% שנמדדו בשנת 1995. מדובר בגידול החד ביותר שנרשם במדינות ה-OECD.

הנתונים המדאיגים האלה מצביעים על גידול במספר האזרחים בישראל שלא יכולים להתקיים בכבוד, ונאבקים יום יום על הישרדותם. הפערים בין האוכלוסיות החזקות והחלשות בישראל גדלים, ושיעורי העוני המתרחבים פוגעים ביכולתן של האוכלוסיות המוחלשות להדביק את הפערים בשלל תחומי החיים, גם בבריאות. הוועדה למלחמה בעוני קמה השנה במטרה לגבש פתרונות ראויים לבעיות האלה, והיא תמסור את המלצותיה בקרוב.

כל מי שהתמודד עם עוני, יודע עד כמה יקר להיות עני

הפערים המתרחבים בין אזרחי ישראל יוצרים פער מסוכן בין שכבות האוכלוסייה השונות, ומאלצים אזרחים להכריע האם ישקיעו את כספם בארוחה חמה או בתרופה.

לפי סקרים ומחקרים שנערכו עולה כי כ-22% מהחולים הנמצאים בשכבות סוציו-אקונומיות נמוכות, נאלצו לוותר על תרופה או ביקור אצל רופא, כי לא יכלו לשלם את תשלום ההשתתפות העצמית הנדרש. ג'יימס בולדווין אמר "כל מי שהתמודד אי פעם עם עוני, יודע עד כמה יקר להיות עני"; ואכן, אנשים המוותרים על תרופות בשל קשיים כלכליים, צפויים להגיע למערכת הבריאות עם סיבוכים המצריכים טיפולים יקרים יותר, ואף עם נכויות שנאלצת המדינה לתקצב מכספי הביטוח הלאומי. השקעה שוויונית ורצינית בצרכי הבריאות של האזרחים, תחסוך למדינה טיפולים יקרים וקצבאות, ותמנע סבל מיותר של האזרחים.

על הוועדה למלחמה בעוני מוטלת אחריות היסטורית. בכוחה וביכולתה להוביל שינויים שיצילו את מערכת הבריאות ויאפשרו למדינת ישראל לספק לאזרחיה את השירותים להם הם ראויים. הבעיות של מערכת הבריאות הן רבות, והעול שהן יוצרות על גב האזרחים כבד. לא מדובר בגזירת גורל, אלא בבעיות שתגענה לכדי פתרון באמצעות מנהיגות אמיצה שתוביל שינויים.

מי ידאג לתושבי הפריפריה?

המלצות הוועדה חייבות לכלול, בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות, תכנית פעולה רחבת היקף שתאפשר הרחבה של סל הטיפולים והסיוע לאזרחים לפי מצב סוציו- אקונומי. הועדה חייבת לבחון לעומק את השירותים הדלים אותם מקבלים תושבי יישובי הפריפריה, הנאלצים לא אחת לנסוע מחוץ לישוב כדי לקבל טיפול רפואי. על המדינה להרחיב את הפטור מתשלומי היטלים והשתתפויות עצמיות ברכישת תרופות ושירותי בריאות, תוך דגש לתקרה נמוכה ופטורים לאוכלוסיות מוחלשות, כיסוי הפרמיה לשב"ן על ידי המדינה לאוכלוסיות משכבות סוציו- אקונומיות נמוכות.

ישנם עוד פתרונות המונחים על שולחן הוועדה ויוצרים מנעד רחב ויצירתי שתוך שימוש בכליו ניתן לשפר משמעותית את מצב מערכת הבריאות ולהנגיש את שירותי הרפואה גם לאזרחים שידם אינה תמיד משגת.

הועדה למלחמה בעוני מהווה הזדמנות עבור מקבלי ההחלטות של מדינת ישראל להרים את הכפפה, ולחולל שינויים שיהפכו את ישראל למדינה שלא מוותרת על עתידם של אזרחיה, ונלחמת על זכותם הבסיסית ביותר- הזכות לבריאות.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

המדינה אחראית, אבל גם לאזרחים יש תפקיד

המבנה הביורוקרטי המסורבל של מערכת הבריאות גורם לרבים מהאזרחים ליפול בין הכיסאות בניסיון להבין ולממש את זכויותיהם מול המערכת. על המדינה מוטלת החובה להנגיש ולהרחיב את השירותים הניתנים לאזרחים, אך גם האזרחים עצמם, צריכים לגלות מעורבות גדולה יותר ולא לוותר. לא אחת אזרחים מתייאשים ולא בודקים לעומק את הזכאויות שלהם לתרופות ולטיפולים. מעורבות של האזרחים ולמידה של זכויותיהם, מאבק על פתרון וסיוע בעמותות שמפעילות שירותים כדי למנוע מצבים בהם אזרחים מופקרים לגורלם, תהפוך את נקודות החולשה של המערכת לנקודות החוזק של האזרחים.

יש לקוות כי הוועדה למלחמה בעוני תסלול את הדרך לפתרון הבעיות הכואבות של מדינת ישראל, בשיתוף עם העמותות והאגודות המסייעות יום יום לאזרחים במצוקה ופועלות בחלל שנוצר כתוצאה מנסיגתה של המדינה מחובותיה כלפי האזרחים. מערכת הבריאות זקוקה לזריקת שיקום משמעותית, לטובת כולנו.

שירלי זילבר היא מנכ"לית האגודה לזכויות החולה בישראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully